Naučme sa v čakárňach čakať, bude horšie

S našimi ambulanciami je to ako s niekedy slávnou Škodou 120 , ktorá síce ešte ide, ale už ju môžete pomaly roztláčať z kopca...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Stále niekam bežíme. Stále sa niekam ponáhľame. Nevieme čakať. Keď čakám v rade na overenie podpisu, premýšľam, prečo to trvá tak dlho. Keď čakám na pošte, tiež čakám v rade, nikto sa nepredbieha. Pozeráme všetci do mobilu, na hodinky, čo všetko máme ešte stihnúť.

Aj pred našimi ambulanciami pacienti čakajú a aj my sa venujeme jednému pacientovi kratšie, inému dlhšie - jednoducho koľko treba. Nedá sa to urýchliť ani odfláknuť.

Mnohí to však nevedia pochopiť. V našich ambulanciách okrem nervozity a ponáhľania sa prejavuje ešte fenomén „len ja.“ 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A ako to vyzerá v ambulancii, pred ktorou sa čaká?

V súčasnej dobe vybavíme okolo 50 pacientov denne. Nedá sa vyhovieť všetkým naraz. Hoci cítime , že potrebujeme ako ľudia ale aj ako pacienti spomaliť, nedá sa. A žiaľ, bude to horšie a horšie. V súčasnosti je naše zdravotníctvo ako Škoda 120 GLX, ktorá bola moderná - podobne ako moderné odštátnené ambulancie - a mala krásny lak. Všetko fungovalo ako malo. Ako noví súkromní lekári sme k novému systému pristupovali s obavami, ale zvykli sme si.

Škoda 120 fičala a fičí dodnes, ale už odpadlo GLX na kapote, nikto do nej neinvestuje, stále je to Škoda 120 a chceme aby fičala po diaľnici 180-tkou a aby vyzerala ako Ferrari. Presne takto to je aj s ambulanciami. Chceme veľa, ale bez peňazí to nepôjde. Už nepomôže ani preleštiť , keď nekúpime benzín, nepôjde vôbec. Skôr sa už chystá do šrotu. A nová? Je vôbec nejaká?

SkryťVypnúť reklamu

Máme nových adeptov na naše ambulancie? Ambulancie nám zanikajú! Pacientov pribúda. V súčasnosti dal štát na poistenca najnižšiu sumu 3,78 a dôsledok? Zadlženie nemocníc sa prehĺbilo. Na naše ambulancie neprišlo ani euro naviac. Požiadavky, aby Škoda 120 fičala sú enormné, no nemáme benzín, nemáme súčiastky .

Ak budúcoročný rozpočet nedá na poistenca štátu 5 percent, nedáme do poriadku škodovku, aby prežila. Pôjde do šrotu!

Situácia je skutočne vážna. Ak vláda nezačne s rozpočtom na budúci rok a nenastaví pravidla na ďalšie roky, nie je možne udržať ambulancie. Ak sa pozriete okolo seba, vidíte, že lekárov je stále menej. V každom okrese začínajú vypadávať všeobecní lekári, ambulantní špecialisti. Ak slávny „Tiger Európy“ nedá na zdravotníctvo primeranú sumu – Nič nám neostáva, len zvyknúť si, že musíme čakať!

Marián Šóth

Marián Šóth

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som všeobecný lekár pre dospelých v Nitre. V súčasnosti som prezidentom Asociácie súkromných lekárov SR.Aktivity ASL SR môžte sledovať aj na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
SkryťZatvoriť reklamu