5 vecí, ktoré neviete o myelodysplastickom syndróme

Dnes by som rád hovoril o vážnej téme preleukemického stavu, akým je práve výskyt myelodysplastického syndrómu. Nie je to zrovna najpríťažlivejšia téma. Zväčša to tak však býva, že dôležité témy nie sú vždy aj tie najpríjemnejšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Veľa ľudí zanedbáva preventívne prehliadky u doktorov. V našich zemepisných šírkach je bežné povedať si, že ak ma nič nebolí, nič mi nie je. No myelodysplastický syndróm (MDS) sa vo väčšine prípadov diagnostikuje práve pri bežnom vyšetrení krvého obrazu. Čo to teda vlastne je?

Spomeniem päť vecí, ktoré o ňom asi neviete.

1. Ide o poruchu krvotvorby, ktorá vzniká poškodením kmeňovej krvotvornej bunky. Ak sme zdraví, naša kostná dreň produkuje nezrelé krvinky – kmeňové bunky, ktoré sa však premieňajú na zrelé a plne funkčné červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky. U chorých s myelodysplastickým syndrómom tieto kmeňové bunky nedozrievajú a zhromažďujú sa v kostnej dreni. Hovoríme, že odumierajú. V krvnom obehu sa preto nachádza málo zrelých a funkčných krvných buniek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Prejavmi ochorenia myelodysplastického syndrómu môže byť únava alebo bledosť, no väčšinou prebieha bezpríznakovo.

3. Incidencia tohto ochorenia ročne je 4,3-1,8 na 100 000 obyvateľov v USA a v Európe a priemerný vek v čase určenia diagnózy je 60-70 rokov.

4. Zhruba u 10 až 15 percent pacientov sa myelodysplastický syndróm rozvinie do akútnej leukémie.

leukemické bunky (zdroj: Moving Medical Media archív)
leukemické bunky (zdroj: Moving Medical Media archív) 

5.  Transplantácia krvotvorných buniek v súčasnosti predstavuje jedinú možnosť na vyliečenie pre pacientov s MDS. Bohužiaľ, táto choroba postihuje starších pacientov, ktorí môžu mať aj iné ochorenia. Preto sa táto možnosť liečby nedá použiť pre všetkých. Pre pacientov, ktorí nemôžu byť liečení transplantáciou, sa musia použiť iné metódy. Na liečbu vysoko rizikových pacientov sa odporúča cytotoxická chemoterapia, transplantácia kostnej drene a experimentálna liečba v klinických štúdiách. Telo s MDS však často na chemoterapiu nereaguje a je rezistentné. Zlyhanie liečby môže byť spôsobené vývojom fenotypu multirezistencie – bunky sú rezistentné voči viacerým liečivám. Ako bunky reagujú, si môžete pozrieť v nasledovnom videu:

SkryťVypnúť reklamu

Týmto článkom som vás nechcel vydesiť. Chcem len povedať, že je dôležité vytvoriť si návyk pravidelných preventívnych kontrol. Kým sme mladí, naše šance na ochorenie sú menšie. Avšak ani sa nenazdáme a začneme patriť do rizikovej skupiny. Pri podceňovaní lekárskych návštev sa bezpríznakové choroby jednoducho neodchytia. Navyše, napadlo vás, kedy boli naposledy na vyšetrení vaši rodičia?
 

Marian Zelina

Marian Zelina

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som CEO firmy Moving Medical Media a Moving Interactive Media, ktoré sa zameriavajú na poskytovanie interaktívnych mediálnych riešení vo farmaceutickom a biotechnologickom priemysle ako aj v oblasti životného prostredia. Píšem o zaujímavých vedeckých poznatkoch v environmentálnej oblasti a oblasti medicíny a o tom, ako moderné technológie pomáhajú pri komunikácii odborných znalostí širšej verejnosti. Zoznam autorových rubrík:  ZdravieDigitálne vzdelávanieŽivotné prostredie

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu