Imunoterapia ako nádej pre onkologických pacientov

Dnes by som rád niečo napísal o imunoterapii. Ide o liečbu, ktorá využíva na likvidáciu nádorov vlastný imunitný systém pacienta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Krátka história

Píše sa rok 1891 a William B. Coley podáva pacientovi so zhubným nádorom (sarkómom mäkkého tkaniva) kultúru streptokokov. Následne síce sledujú u pacienta závažné infekcie, no nádor v zápätí nekrotizuje a pacient je nasledujúcich osem rokov zdravý. Zmes streptokokov a ďalších baktérií vrátane kmeňa Seratia marcescens, Staphylococcus a Escherichia coli bola nazvaná „Coleove toxíny”, na základe ktorých sa vytvoril princíp vyvolávania protinádorovej imunitnej odpovede

O 30 rokov neskôr bol identifikovaný rozpustný cytokín, ktorý sa tiež nazýva tumor nekrotizujúci faktor (TNF). Ide o signálny proteín imunitného systému produkovaný bielymi krvinkami tak, že sa aktivuje imunitný systém, ktorý je schopný vyvinúť významnú cytotoxicitu (čiže schopnosť buniek alebo chemických látok ničiť bunky) na mnohých nádorových bunkových líniách a spôsobiť nekrózu nádoru v určitých systémoch živočíšnych modelov. Následne sa zistilo, že TNF je len jedným prototypom veľkej rodiny - tzv. superrodiny TNF ligandov, zloženej z 19 ligandov a 29 receptorov. Väčšina z nich má priaznivé a súčasne aj potenciálne škodlivé účinky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Tumor nekrotizujúci faktor TNF -α
Tumor nekrotizujúci faktor TNF -α 

Ako fungujú cytokíny?

Rozdelenie cytokínov vyplýva väčšinou z ich efektov počas imunitnej odpovede. Tu sa rozlišujú cytokíny podporujúce zápalové procesy a cytokíny brzdiace zápalové procesy

Cytokíny podporujúce a brzdiace zápalové procesy sú pri imunitnej reakcii k dispozícii v určitých množstvách, sú v rovnováhe. Táto rovnováha je predpokladom toho, aby bol pôvodca ochorenia efektívne zničený, ale aj aby sa imunitná reakcia opäť zastavila. Ak je rovnováha a tým aj spolupôsobenie cytokínov podporujúcich zápal a protizápalových cytokínov narušené, dochádza k ťažkým ochoreniam, lebo buď nemožno zničiť pôvodcu ochorenia, alebo imunitná reakcia stále pokračuje, hoci pôvodca ochorenia už neexistuje. Ak prevažujú napr. cytokíny podporujúce zápalové procesy, resp. ak je k dispozícii príliš málo cytokínov brzdiacich zápalové procesy, dôjde ku chronickému zápalu. Ochoreniami, pri ktorých je narušená rovnováha cytokínov, sú napríklad psoriáza, Morbus Crohn a reumatoidná artritída.

SkryťVypnúť reklamu
Tumor nekrotizujúci faktor TNF - β
Tumor nekrotizujúci faktor TNF - β 

Liečba cytokínmi a nádorové bunky

Terapeutické použitie cytokínov nadobúda v posledných rokov stále väčší význam. Liečbou sa dosahuje vyrovnanie existujúcej nerovnováhy cytokínov. Cytokíny sa však nasadzujú aj v prípade podnecovania imunologickej obrany proti nádorovým bunkám.

Problémom vždy bolo, žezhubný nádor unikal kontrole imunitného systému. Nádor zneužíval mechanizmus, ktorým sa organizmus chráni pred napádaním vlastnými bielymi krvinkami a akoby sa tváril, že je vlastný telu. Imunitný systém ho teda odignoroval a nádor si mohol nerušene rásť. 

Látky používané v imunoonkológii nezasahujú priamo proti nádorovým bunkám, ale snažia sa pôsobiť na imunitný systém, aby proti nádorovým bunkám bojoval sám. Zároveň imunitnému systému poskytujú trvalú “pamäť“, teda mu umožnia neustále sa adaptovať na nádorové bunky a vytvárať tak trvalú imunitnú odpoveď. Takáto liečba môže účinkovať dlhodobo, teda aj po dosiahnutí remisie chráni pacienta pred návratom ochorenia.Jejvýhodou je jej účinnosť na širokej škále nádorov.

SkryťVypnúť reklamu


Príklady ďalšej terapie pomocou cytokínov

Príkladmi ďalšej terapie pomocou cytokínov sú liečba reumatickej artritídy, juvenilnej idiopatickej artritídy, psoriáze, Bechtererovej chorobe, ulceróznej kolitíde a Morbus Crohn chorobe. Tu liečba prebieha prostredníctvom tzv. TNF inhibítorov - čiže liečiv, ktoré pomáhajú zastaviť zápaly. 

Ide o protilátky vyrobené v laboratóriu z ľudského alebo živočíšneho tkaniva. Čiže na rozdiel od klasických chemických liečiv, sú vyrobené biologickými systémami. Akonáhle sa dostanú do krvi, spôsobia reakciu v imunitnom systéme, ktorá blokuje zápal. Imunitný systém vytvára proteín nazývaný tumor nekrotizujúci faktor (TNF), ktorého hladina je v normálnom prípade stabilná. Ale ak máte autoimunitné ochorenie ako napríklad reumatickú artritídu, vaše telo začne vyrábať príliš veľa TNF a to vedie k zápalu. Zápal, ktorý nie je pod kontrolou, môže uškodiť vášmu telu. Môžete mať bolesti alebo opuchy. Tieto liečivá pomáhajú zápal odstrániť. Pretože však inhibítory TNF tlmia váš imunitný systém, aby zastavili zápal, môžu pre vás sťažiť boj s infekciami. Preto vtedy môžete byť vo väčšom riziku ochorenia na prechladnutie, chrípku, infekciu močových ciest alebo dokonca tuberkulózy. 

SkryťVypnúť reklamu

Biologická terapia s využitím TNF inhibítorov priniesla revolúciu v terapeutickom manažmente mnohých chorôb. V posledným výskumoch sa však okrem spomínaných biologických liečiv objavuje aj nová generácia chemicky syntetizovaných liečiv podávaných orálne, ktoré sa objavujú na trhu. Našou metódou tzv. visual storytellingu sa snažíme využiť silu vizualizácie na komunikovanie zložitých procesov prostredníctvom moderných médií. Vďaka tejto metóde si môžete pozrieť, ako TNF naozaj vyzerá a ako funguje. 

Marian Zelina

Marian Zelina

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som CEO firmy Moving Medical Media a Moving Interactive Media, ktoré sa zameriavajú na poskytovanie interaktívnych mediálnych riešení vo farmaceutickom a biotechnologickom priemysle ako aj v oblasti životného prostredia. Píšem o zaujímavých vedeckých poznatkoch v environmentálnej oblasti a oblasti medicíny a o tom, ako moderné technológie pomáhajú pri komunikácii odborných znalostí širšej verejnosti. Zoznam autorových rubrík:  ZdravieDigitálne vzdelávanieŽivotné prostredie

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu