Jej hlavné nebezpečenstvo je v tom, že sa prejavuje nenápadne a nemusíte ani rozpoznať, že nejde o obyčajnú virózu alebo chrípku. Až 90 % prípadov akútnej hepatitídy C prebieha totiž asymptomaticky.
Chronický vírus hepatitídy C postihuje približne 14 miliónov ľudí v Európe a 185 miliónov jednotlivcov na celom svete. V priemere je teda 2-3% svetovej populácie infikovanej vírusom hepatitídy C. Keď sa bavíme iba o hepatitíde vo všeobecnosti, vírusová hepatitída typu C spôsobila najvyšší počet úmrtí a predstavovala najvyššiu mieru úmrtnosti spomedzi všetkých troch typov hepatitídy (A, B, C). Ako teda vzniká?
Ako ochorenie hepatitídy typu C vzniká?
Hepatitída typu C je infekčná choroba spôsobená vírusom, ktorý sa prenáša krvou a napáda pečeňové bunky. Po využití ich metabolizmu sa množí a následne sa opätovne uvoľňuje do krvi.
V pečeni spôsobuje zápal. Prvotné príznaky ako únava či nechutenstvo si len málokto spojí so závažným ochorením. Až 80-85% pacientov, ktorí sa akútne infikujú, nedokážu odstrániť vírus a ochorenie prejde do chronickej infekcie. Pretrvávajúca infekcia je neskôr spojená s rozvojom cirhózy pečene, hepatocelulárneho karcinómu (nádorom pečene), zlyhaniami pečene a smrťou. Významná časť transplantácií pečene v Európe bola potrebná práve pre pacientov s chronickou hepatitídou C. Chronická infekcia HCV spôsobuje každoročne približne 500 000 úmrtí.
Je tiež dôležité spomenúť, že nakoľko sú príznaky na začiatku ochorenia podobné chrípke, veľa ľuďom ani nenapadne, že by sa mohlo jednať o infekciu spôsobenú vírusom hepatitídy C a vôbec nevyhľadajú lekára. Následne dôjde k zlepšeniu stavu, úplne zabudneme na prekonanú „chrípku“ a stále máme v organizme vírus hepatitídy C, ktorý nám poškodzuje hlavne pečeň. Ak vás práve napadlo zaočkovať sa proti vírusu, vyvediem vás z omylu. Za 28 rokov od objavenia vírusu, sa na rozdiel od hepatitídy A a B doposiaľ nepodarilo vyrobiť očkovaciu látku.
Existuje 7 genotypov vírusu hepatitídy C. Možnosti liečby závisia od typu vírusu.
Nie som narkoman. Mám sa hepatitídy typu C aj tak báť?
Hepatitída typu C je často spájaná s drogovo závislými, no netýka sa len ich.

Je dôležité si zapamätať, že sa prenáša hlavne priamym kontaktom s krvou. Pred rokom 1992 bola najčastejšou príčinou prenosu tohto vírusu transfúzia krvi alebo chirurgické výkony. No nakaziť sa ňou je možné aj kontaktom s nesterilnou ihlou. Zase vás asi ihneď napadnú užívatelia drog, no skúsme vymenovať aj iné situácie:
- tetovanie alebo pírsing pri pofidérnych poskytovateľoch
- ošetrenie u zubára nedodržujúce hygienické zásady
- akupunktúra, ktorá nedodržuje hygienické zásady
- promiskuitné sexuálne správanie
Liečba
Po objavení vírusu hepatitídy C na konci 80. rokov bol najväčším míľnikom úspešnej liečby vývoj molekulárnych metód na detekciu nukleových kyselín. Liečba žltačky typu C tak dnes už nie je pre pacienta náročná a je takmer stopercentne účinná. Darí sa liečiť aj pacientov s pokročilou cirhózou, pre ktorých bývali možnosti liečby obmedzené. Vírus žltačky v priebehu 12 týždňov zlikvidujú priamo pôsobiace antivirotiká.
Ak si chcete lepšie predstaviť, ako taký vírus hepatitídy typu C vyzerá, pozrite si tieto obrázky. Pochopenie štruktúry vírusu je dôležité najmä pre nové terapie, ktoré sa zameriavajú na špecifické bielkoviny vírusu.

