Obzvlášť v niektorých odvetviach, ako sú napríklad fyzika, chémia či medicína, je totiž celkom náročné predstaviť si väčšinu abstraktných poznatkov. Budúcnosť je v digitálnom vzdelávaní, ktoré využíva moderné vizualizačné technológie. Preto by sme radi zmenili pohľad na spôsob výučby vedných odborov, ktoré sa v technicky vyspelom svete dajú podávať zážitkovým spôsobom.
Digitálne vzdelávanie prostredníctvom Interaktívnej knižnice
Interaktívna knižnica je interaktívny online multimediálny portál, ktorý bol vyvinutý s cieľom prezentovať informácie s využitím najnovších dostupných vizualizačných technológií. Konkrétne ide o 2D a 3D animácie, virtuálnu realitu, živé filmovanie či web-GL aplikačné programovacie rozhranie. Tieto spolu s vedeckým textom vytvárajú pútavý materiál na interaktívne vzdelávanie širokej škály divákov. Práve vzdelávanie širšej verejnosti, najmä mladých ľudí, a transformovanie koncepčných ideí do vizuálnych podôb, je naším poslaním.

Ako sa dá Interaktívna knižnica využiť v praxi?
Poďme sa na to pozrieť detailnejšie. Jedným z príkladov interaktívneho vedeckého článku, ktorý sme pripravili, sa týka hepatitídy. Tú bežný človek pozná. Ak si to však ešte skomplikujeme a začneme sa baviť o medicínskej téme, ktorá bežnému človeku nič nehovorí, vyberme si ako príklad vedecký článok týkajúci sa faktora nádorovej nekrózy.

Faktor nádorovej nekrózy vzniká predovšetkým v bielych krvinkách, najčastejšie ako reakcia na bakteriálnu alebo inú infekciu. Kebyže na ľudí hneď vybehneme s vedeckými údajmi a popisom faktora a zahltíme ich štatistikami, asi by sme stratili veľkú časť publika a článok by si prinajlepšom prečítala časť vedeckej obce. My sme však túto tému atraktívne vizuálne spracovali, a tak začíname s 3D animáciou, kde môžete vidieť pútavo spracovanú chemickú štruktúru.
Až po upútaní pozornosti čitateľa sa venujeme vedeckým údajom opisujúcim faktor nádorovej nekrózy. Komplexný text je však kombinovaný so štatistickými vizualizáciami a animáciami, ktoré pomáhajú čitateľovi dáta interpretovať. Takto sa dá aj vysoko odborná téma zjednodušiť a komunikovať širšej verejnosti.

Použitie interaktívnej knižnice si v praxi už mali možnosť vyskúšať študenti i odborníci na niekoľkých stredných a vysokých školách na Slovensku. Ako príklad uvediem vedcov zo Slovenskej akadémie vied, študentov a profesorov na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine, Gymnáziu Ladislava Sáru v Bratislave či Evanjelickom gymnáziu v Banskej Bystrici. Verejnosť tak bude môcť urobiť na vedeckých podujatiach, na ktoré sa v najbližších mesiacoch chystáme. Pre lepšie vizuálne predstavenie digitálneho vzdelávania a jeho foriem, odporúčam pozrieť si toto krátke video:
Verím, že vzdelávanie zážitkovým spôsobom je realitou, ktorá sa netýka len ďalekej budúcnosti. Viac konkrétnejších príkladov vám predstavím v nasledujúcich článkoch už čoskoro.