V správach (už ani neviem či na Nove alebo ČT) z toho samozrejme urobili veľkú reportáž. Pointa celej reportáže sa točila okolo toho, že na plynovej bombičke je len varovanie o tom, že vdychovanie plynu môže byť zdraviu škodlivé. Múdry pán redaktor elaboroval na tému, že keby na bombičke bolo varovanie, že vdychovanie plynu môže spôsobiť smrť, nemuselo k tejto tragickej udalosti dôjsť. Zaklincoval to zúfalý otec, keď prehlásil, že keby na bombičke bolo uvedené, že plyn môže spôsobiť opuch mozgu, synátor by si ho do nosa určite necpal (asi by si potom z bezpečnostných dôvodov radšej "šňupol" toluénu).
No ja teda neviem. Normálny človek by si podľa mňa plyn do nosu nestriekal a ak je to debil, tak sotva ho nejaké smrteľné varovanie vydesí. Podľa tejto logiky by mohlo byť varovanie na každom výrobku. Na kuchynských nožoch by napríklad mohlo byť uvedené, že ich zapichnutie do srdca môže spôsobiť smrteľné zranenie, na kvetináčoch zase, že ich upustenie z tretieho poschodia na hlavu okoloidúceho ho môže prizabiť.
Nemyslím si, že by takéto varovania svet urobili bezpečnejším. Aj keď napríklad na mojom pyžame je na štítku nápis "Keep away from fire" a fakt si dávam pozor, aby som nechytil.
Opačná situácia je zase pri liekoch. Pred pár rokmi mi bolo po nejakej spoločenskej akcii trošku blbo od žalúdka. Tak som skočil do lekárne pre nejaký nápravný prostriedok. Keď som prišiel domov a začal čítať leták, dozvedel som sa, že uvedený prípravok môže spôsobiť, okrem ďalších 25 vedľajších účinkov, závrate, nevoľnosť, v horšom prípade krvácanie do žalúdka. Tomu sa hovorí vybíjať klin klinom. Ďakujem, neprosím.