Film Polčas rozpadu na úrovni videa zo stužkovej

Kazeta z mojej stužkovej zostáva pre mňa mementom vrcholu trápnosti a nebýva často, aby sa jej čokolvek len tak vyrovnalo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Nový slovenský film - Polčas rozpadu - sa jej však v úrovni trápnosti minimálne približuje, aj keď, objektívne pripúšťam, zďaleka nedosahuje až na jej "úroveň".

Tu je pár postrehov z tohto jedinečného kultúrneho zážitku:

1. Počas projekcie sa nám centimeter po centimetríku v obraze ukazuje mikrofón. Raz v ľavom rožku, potom zas v pravom. Keďže ho však nevidno natoľko, aby bolo možné rozoznať značku výrobcu, usúdil som, že v tomto prípade sa asi nebude jednať o product placement. 

2. Hneď v jednej z prvých scén sa objaví Slávka Halčáková. Už sa teším na to, ako nám Slávka ukáže, ako od Modrého z neho povyrástla. Omyl. Slávka tentokrát nič ukazovať nebude. Škoda.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Postava menom Madonna. Akože Ukrajinka (alebo Arménka?), ktorá robí barmanku v nejakom bratislavskom bare a vraj sa podobá na známu pop star. Dievčina prvý dialóg zvláda s takmer ukrajinským prízvukom. V ďalších desiatich je už rolou tak pohltená (a režisér asi tiež), že prízvuk je ta-tam. Ešteže sem tam zvolá aspoň "preboga".

4. Maťo Landl. Možno mu krivdím, možno to bolo tou rolou takého malého "pošuka", ale mám pocit, že v Spadla z oblakov mal silnejšie dni. A asi aj nahrávanie jinglov robí svoje.

5. Zápletka filmu je o vášnivom vzťahu úspešného podnikateľa k nejakej sotva post pubertálnej dievčine. Ok, prečo nie? Ale žeby kvôli tomu chlap opustil dôležité obchodné jednanie, na ktorom stojí ďalšia existencia jeho firmy? To mi pripadá trochu naivné. Hm, nemám vlastnú skúsenosť, možno to tak chodí.

Skryť Vypnúť reklamu

 6. Film je dostatočne prešpykovaný výrazmi ako kokot, kurva a piča, ktoré v sále vždy vyvolali usmievavé reakcie - takže zabrali. Mňa osobne najviac oslovila replika Adyho Hajdu: "Karol, ty si ale riadny kokot".

7. V záverečnej scéne nechá režisér vybuchnúť obranný granát (tipujem tip RG F-1, keďže nám ho počas filmu niekoľko krát ukáže) so skupinkou ľudí okolo "epicentra" výbuchu. Človek až ztuhne v sedadle, akou obrovskou tragédiou je tento vcelku veselý film ukončený. Uf, to som si vydýchol. Nakoniec je z toho len jedna obeť a pár škrabancov na čele. Na dôveryhodnosti filmu to ale moc nepridá, keďže trieštivá sila tejto hračky dosahuje do 200 metrov. Túto kapitolu asi vo Vojenskom umeleckom súbore nestihli prebrať o).

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek týmto pár možno trochu kritickým postrehom, sa film dá určite aspoň raz vzhliadnuť bez toho, že by mal človek výčitky, že mohol radšej namiesto toho vyglancovať celý byt.

Peter Maroncik

Peter Maroncik

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Snáď normálny, spokojný chlap s potrebou sem tam zo seba dostať nejakú myšlienku. Zoznam autorových rubrík:  MANIFEST 2042Drobnosti zo životaSúkromnéNezaradenéZávažnosti

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu