Ten istý Tata či Rata, z ktorého sme si v duchu a niektorí aj nahlas robili prdel, keď predstavil model toho smiešneho najlacnejšieho autíčka na svete, v podstate mopedu s karosériou. Myslím, že minimálne anglických automobilových patriotov už tento smiech prešiel (určite viac, ako keď Jaguár prevzal GM).
A to je len jeden príklad z mnohých. Ďalší v rade môže byť spomenutý megaoceliar Mittal, ktorého dobre poznáme aj my tu v Čechách. A ešte lepšie ho spoznáme, keď vyhrá niekoľkomiliardovú arbitráž s Českou republikou. Na prehry v arbitrážach je česká vláda špecialista.
A vlastne, prečo nedať príklad z vlastnej kuchyne. Hoci sme všeobecne považovaný za britskú firmu s väčšinou obratu pochádzajúcou z Európy a US, v top top vedení už žiaria dvaja Indovia.
V TOP10 rebríčku najbohatších ľudí planéty sú momentálne už štyria. Slušný výsledok na tak relatívne chudobnú krajinu. A ako bude vyzerať tento rebríček tak o 15-20 rokov si už viem teraz predstaviť.
Dokonca by som povedal, že ani tak nejde o moju predstavu, ako skôr o presvedčenie. Prečo? Čo je momentálne v biznise to najdoležitejšie? Informácia. Hodnotná informácia. No a keď si na druhú stranu rovnice dosadíme skutočnosť, že značné množstvo spoločností autsorsuje aktivity finančného účtovníctva na svojich zmluvných partnerov, pričom tieto finančné centrá sú prevažne lokalizované v Indii, kruh sa uzatvára.
Samozrejme, s týmito informáciami sa musí zachádzať dôverne. Je to predsa dohodnuté v zmluvách. Ale. Na koľkom mieste rebríčka indexu vnímania korupcie sa India nachádza? Na sedemdesiatom druhom. Spolu s Čínou.
Možno sú moje predstavy o tom, že raz bude svet patriť Indom, trochu paranoidné. Možno bude všetko inak. Bude patriť Číňanom.
A ešte jeden postreh na záver. Angličania musia byť fakt dobrí učitelia. Ich bývalé kolónie celkom šlapú - okrem Indie snáď ešte spomeniem Singapur, či Hong Kong. Spomenie si ale niekto na nejakého ekonomického obra pochádzajúceho z bývalých francúzskych kolónií?