Biznis je biznis. Aj cez mŕtvoly.

Písmo: A- | A+

Sobota ako každá iná. Pre môjho známeho tiež pohodový deň, ktorý si mienil užiť. Na dedinskom futbalovom ihrisku sa konala X-tá súťaž vo varení guláša.

Všetko šlapalo tak ako vždy. Nik netušil, že noc im prinesie nechcený zážitok v podobe príjazdu rýchlej zdravotníckej pomoci a ich syn nakoniec skončí v nemocnici.

Všetci poznáme nápis, ktorý je povinnou "okrasou " v každej krčme, bare ,či reštaurácii, či v hocijakom podniku, hoci aj pojazdnom, kde sa predávajú alkoholické nápoje. Upozorňuje na zákaz predaja alkoholických nápojov maloletým osobám do 18 rokov. Že sa toto pravidlo často obchádza je nesporné a už vôbec nie je účinné na podobných dedinských a ihriskových slávnostiach. A aj preto dochádza k takýmto veciam aké sa stali jednému môjmu známemu.

Príbeh :

Na také čosi sa nedá pripraviť. Kamarát penil od zúrivosti, keď mi to rozprával. Súhlasil s mojim návrhom, napísať o tom blog, len s ohľadom na ich súkromie nebudem uvádzať skutočné mená.

Večer trávili každý inde. On keďže bol riadne nachladnutý, bolelo ho hrdlo a statočne bojoval s nádchou, sedel pri PC , manželka šla spať a ich syn Adrián bol vonku s kamarátmi na guláš-párty. Pred jedenástou večer sa vrátil domov aj syn. Vrátil je slabé slovo. Dovalil sa ako veľká voda.

Priateľ mi vravel, že najskôr vôbec netušil ako mohol v takom stave vôbec prísť po vlastných. Neskôr sa potvrdilo, že ho čiastočne priniesli kamoši. Otvorili dvere, kolegu jemne potisli a utekali domov, možno ukryť sa pred vlastným svedomím.

Na hrmot sa prebrala aj jeho manželka a šla sa pozrieť čo sa deje. Keď zbadala, čo je vo veci, hneď, ešte vo dverách schytal jednu na privítanie. Ako ju poznám, nepovedal by som, že je takéhoto niečoho schopná. Pravdepodobne to už na ňu bolo dosť. Sedemnásťročný chalan bol úplne na šrot. Lenže to bol iba začiatok. Ak ešte čosi vnímal, tak to boli len chabé nitky vedomia z celej sily usilujúce sa nepretrhnúť. Neskôr schytal ďalšie, ale to už boli zúfalé pokusy o prebratie.

Chlapec, ktorý nikdy nepil sem tam príležitostne jedného radlera na polovicu s otcom totálne zlyhal.

Kamarát sa zamyslel. " neviem čo ho to vôbec napadlo. "

Adrián ako tak vyšiel po schodoch do svojej izby a pokiaľ sa jeho mama celá bledá, vynervovaná a riadne naštvaná, usilovala upokojiť, on zaspal tak ako bol, oblečený krížom cez postel. Ale to ešte nebol koniec. Asi po polhodine, začal chalan vracať, ale v stave akom bol ani nevedel čo robí. Utekali ho pozrieť a našli ho ležať vo vlastných zvratkoch presne tak ako tam padol. Po dohode ho horko ťažko zniesli dolu do kúpelne. Chalan ako sa povie ani obraz ani zvuk a telo ako bez života.

Následne ho vhodili do vane a otec ho začal sprchovať studenou vodou. Odpor takmer žiadny až na chabé výkriky, ktoré z neho vychádzali ako z raneného zvieratka.

"Moja žena plakala a ja som ho začal fackovať. A poriadne. Išlo mi len o to, ako tak ho prebrať k životu, " vraví kamarát. Ale všetko sa míňalo účinkom. Alkohol vyhrával. Veľkú nemohúcu bábiku vytiahli a, utreli a uložili na zem a po dohode zavolali na 112-ku. Po dlhšom rozhovore sa operátorka na základe informácií rozhodla, že pošle výjazdovku.

Po zhodnotení stavu sa záchranárka rozhodla, že ho radšej vezmú so sebou, keďže hrozilo riziko otravy alkoholom. Chalan už nekomunikoval. Preniesli ho na nosidlá a ešte priamo v sanitke ho napojili na výživu. 

" Žena išla s ním a ja som čakal doma, na jej telefonát, boli sme dohodnutí, že mi zavolá ako sa veci majú a kedy budem môcť ísť pre ňu. Vedeli sme, že tam nemôže byť s ním."

Všetko nakoniec dobre dopadlo. Adrián bohatší o životnú skúsenosť, krotký ako baránok, uvedomujúc si ako sklamal rodičov. Už sa len usmieva a hanbí sa. Ťažko je 17 ročnému pubertiakovi priznať, že mu v nemocnici nasadili pampersku.

Rodičom kazí spokojnosť, že to dopadlo tak ako dopadlo, len jedna vec. Pravdepodobne budú musieť zaplatiť výjazd a následnú hospitalizáciu, cca 600 -700 eur. Nič moc, ale mladý si to bude musieť riadne odmakať. Nič totiž nie je zadarmo.

Nechcem relativizovať. Aj keď je nesporné, že časť viny nesie samotný chlapec, ktorý má mať vo veku 17 rokov dostatok rozumu, svoj podiel viny však majú aj prevádzkovatelia pojazdných bufetov. A odvážim sa tvrdiť, že ten podiel je nesporne väčší. Tým skôr, že im to prikazuje zákon.

Je ľahké zakryť si oči pred pravdou, a je ľahké polemizovať o tom že mládež si alkohol dokáže zohnať aj inde. Odvolávať sa na intelekt násťročných jedincov mi príde smiešne a nevhodné., ak ho nemá dotyčný predavač.

Ak sa nájde ochotný krčmár, ktorý predá hocičo hocikomu, tak tam bude mať aj dopyt. Nie je problém si to vyskúšať v praxi. Pretože biznis je biznis. Že mám pravdu ?

Skryť Zatvoriť reklamu