Niečo o ľuďoch... ( alebo ako vás vidí montér )

Písmo: A- | A+

Predstavte si takúto situáciu Ste montér ( montážny pracovník, servisák a pod. ). Keďže ste dostali zákazku, neleníte a poďho do terénu. Prídete na miesto určenia, zazvoníte, predstavíte sa a hor sa do roboty. Po vysvetlení si základných vecí, ktoré sa priamo dotýkajú vašej práce a po oboznámení sa s miestom a vecou sa začína samotná realizácia. A o čom sa vlastne dočítate v tomto článku ? O vás. O ľuďoch, o pánoch a paničkách. O osobách, ktoré sú zadávateľmi prác a o ich charakteroch. Trochu som o tom premýšľal a zistil som zaujímavé a niekedy zábavné veci.

Pri svojej práci sa stretávam s ľuďmi tvárou v tvár. Už trochu menej ako po minulé roky, predsa len práce je menej, ale za tých takmer 20 rokov v teréne som poznal kvantum osôb a osôbok a toľko príbehov, že by sa o tom dala napísať kniha.

V podstate ľudia sú všade rovnakí, či ste na východe, na západe, severe či juhu, na dedine alebo vo veľkomeste. No rozdielne sú ich charakterové vlastnosti. A je úplne jedno či je to boháč alebo peniazmi menej obdarený jedinec. Ja som si ich zadelil do určitých kategórií a podľo toho už viem ako sa mám k nim správať, poprípade čo mám od nich čakať. Sem tam ma síce niekto prekvapí, ale to sú len výnimky potvrdzujúce pravidlo.

Typ číslo 1. FLEGMATIK : Toto je osoba, ktorá je stelesnením túžob každého montéra. Vezme čo mu ponúknete, prijme každú zodpovedajúcu cenu, nepýta sa, všetko si nechá vysvetliť a každopádne je viac menej spokojný so všetkým. Je mu jedno či sa vám darí alebo nie, len pokýve hlavou a ide po svojom. Keď skončíte trochu sa začuduje, že už je to hotové, bez reptania vás vyplatí a spokojný sám so sebou si zapíše ďalšiu ukončenú záležitosť. Nesťažuje sa, vcelku komunikuje dosť málo a málokedy vás zavolá na servis. Možno nie preto, že by nemusel, ale on si na to nepotrpí a pokiaľ mu vec ako tak funguje, nič ho netrápi.

Zhrnutie : Flegmatikov mám vcelku rád ( kto nie ? ) .

Typ číslo 2. KUTIL : Názov kutil hovorí za všetko. Tento človek si robí najradšej všetko sám a nás remeselníkov považuje za nutné zlo. Zavolá nás, to áno, ale najskôr to skúsi urobiť sám. V dobe internetovej sa takmer všetko dá nájsť na webe a tak skúša , hľadá a realizuje. A keď jeho úsilie stroskotá, tak prvá vec čo urobí je, že vám zavolá. A prečo ? Aby ste mu predsa poradili. Po vysvetlení, čo a ako a zistení, že to nie je až také jednoduché sa so sebazaprením opýta, či by ste si nenašli čas a nedobehli k nemu dorobiť to čo on začal. Samozrejme vám dá najavo, že viac menej je to hotové, treba len doklepnúť nejaké maličkosti, no zvyčajne je to to najpodstatnejšie. To len preto aby ste boli v obraze a neskúšali sa na ňom nabaliť.

Zhrnutie : kutil je fajn človek, vyzná sa, no niekedy sa preceňuje. Každopádne berie nám robotu a preto sa na neho pozerám trochu ako na škodnú. Ale ako sa vraví, keď neprší, nech aspoň kvapká.

Typ. Číslo 3. DOBRÁK - OPTIMISTA : Alebo ak chcete obyčajňák. Je to to najlepšie čo vás môže stretnúť. Tento človek je optimista. Dohodil vás jeden spoločný známy, alebo bývalý klient. Rozprávate sa s ním ako s kamošom, neskôr si potykáte a ešte neskôr s jeho ženou. Nepýta sa, cenu rešpektuje. Po celú dobu rozpráva vtipy, pomáha a neustále sa stará o to, aby ste mali čo jesť a piť. Je spokojný so všetkým a nezabudne pripomenúť, že jeho sused bude prerábať a tak vás isto, iste dohodí. Po skončení práce vás ešte vyhreší, že ste málo zjedli a vypili. A neopovážte sa po sebe upratovať. On to urobí sám a s radosťou. Na konci, keď koketujete s myšlienkou o zľave vytiahne peňaženku bez rečí položí na drevo dohodnuté peniaze a tringelt navyše. Hneď sám seba vyhrešíte za takéto hriešne myšlienky a s radosťou mu sľúbite, že vždy keď bude problém, nech len zavolá. Je u vás na prvom mieste a vždy sa to aj snažíte dodržať.

Zhrnutie : Vďaka ti Pane Bože za obyčajňákov. Nič lepšie si nemôžete ani želať.

Typ číslo 4. LAKOMEC : Tento typ ľudí príliš neobľubujem. Ono sú to mimochodom úplne obyčajné osoby, majú len jednu nepeknú vlastnosť. Boli by najradšej, keby im každý a všetko dal a urobil zadarmo. Prinajhoršom za babku. Tento muž ( lebo zvyčajne je to muž ) si vás vyberie na základe cenovej ponuky, ktorých si dá vyrobiť minimálne 10. Niekedy sú rozdiely minimálne pár eur hore - dole. Je mu jedno čo mu ponúknete, len to musí spĺňať svoj účel a hlavne to musí byť najlacnejšie. Keď mu ponúknete niečo navyše, zaujíma ho len to, či je to v cene. Keď nie, tak sa spýta či to tam musí byť. Ak poviete nie, mate istotu, že nič navyše robiť nebudete. Na začiatku realizácie Vás ešte skúsi nalomiť na zľavu a keď mu poviete, že v podstate máte z toho len na kávu tak zašomre aké je všetko dneska drahé. Pri platení si túto poznámku zvyčajne ešte zopakuje.

Zhrnutie : lakomec nie je bohvie čo, zvyčajne vás hryzie svedomie nad tým, ako ho zdierate a premýšľate nad tým, či mu tú vec, ktorá je navyše neurobíte grátis. Len tak aby sa nepovedalo. Lakomca radšej nie, ale na druhej strane biznis je biznis.

Typ číslo 5. CHOROBNÝ PEDANT : Náročky som napísal "chorobný ", pretože pedantov je na svete viac typov. Rozlišujú sa len svojou posadnutosťou. Pedant si vás vyberie, ale neviem na akom základe. Možno cena, možno sympatia, možno termín dodania. Chorobný pedant je nočnou morou nás montérov. Tento chlap ( lebo zase je to len chlap ) bude pri vás stáť po celý čas vašej montáže, bude sa vám pozerať na ruky, dvíhať vám vŕtačku, aby ste vŕtali kolmo na stenu a je ochotný utekať pre svoj laserový merač, len aby ukázal, že tú vŕtačku stále dobre nedržíte. CH.P. je ako tieň, je vám v pätách kamkoľvek sa pohnete a ku všetkému má výhrady. Či je to dĺžka el. káblov, ktoré ste odstrihli, vodorovnosť bránovej stojky ( tu opäť používa laser ) veľkosť dier, typ hmoždiniek a skrutiek. A to nespomínam ojazdený SDS vrták. Tí najviac postihnutí sa dokonca zaujímajú o typ rezných kotúčov a vadí mu dokonca aj prach z vŕtania počas montáže na sekcii garážovej brány. CH.P. vám bude prekážať pri práci, motať sa pod nohy a kibicovať ku všetkému. Bude vás poúčať až si uvedomíte, že v podstate nič neviete. Všemožne vám dáva najavo, že vy ste tu pre neho a nie naopak. Vodu na pitie neprinesie, ale zato vám s radosťou strhne pár eur za vylúpnutú omietku zo steny, za ktorú v podstate ani nemôžete. Pri vŕtaní do prekladu ste narazili na železo a bolo.. a v podstate je to len stavba a nič strašné sa nestalo.

Zhrnutie : Pedantov ( chorobných ) nemusím, ale nedá sa im vyhnúť. Najhoršie je, že to s akým človekom máte do činenia, zistíte až na stavbe. A vtedy je už neskoro. Prísť k CH.P. na servis je ako za trest. Strávite tri hodiny vysvetlovaním, banálnych vecí až si začnete pripadať ako najväčší idiot pod slnkom. A pedant vám to dá vyžrať aj s chlpmi.

Takže ďakujem.... radšej troch lakomcov ako jedného chorobného pedanta.

Typ číslo 6. VŠEVEDKO : Tento typ človeka, by som nerád rozoberal do detailov. Vševedko proste všetko vie. Trochu sa tým ponáša na našich politikov, ktorých môžete dosadiť do hociktorej funkcie, každú zvládne na jednotku. Vševedko je však samostatná kapitola. Veľmi často je totiž skrížený s inými typmi, ktoré som už spomínal. Asi najčastejšie s pedantom a ešte s kutilom. Tieto charakterové črty sa totiž vzájomne dopĺňajú. A takmer v každom nájdeme aj kúsok toho druhého. Vševedko vám poradí a pomôže rád. Je to sčítaný teoretik a z času na čas aj trafí do čierneho.

Zhrnutie : Vševedko nie je zlý človek, pokiaľ v sebe ešte neskrýva pedanta. Povedzme si na rovinu. Celý život sa niečo učíme aj tak zomrieme sprostí. Vševedko vám niekedy poradí v takej banalite, že sa až čudujete, že ste na to sám neprišli.

Na záver :

Ono tých typov je viac, niektoré by sme mohli rozdeliť do podskupín a skupiniek. Niekedy sa stane, že sa nám dva typy skrížia a vznikne zaujímavá zmes. Skúste si nejaké dať dokopy a porozmýšľať čo z toho vznikne. Niekedy lepšie, niekedy horšie.

Napríklad lakomec + pedant .

Poviem Vám nič horšie na tomto svete neexistuje.. Ak máte skúsenosti s takýmito ľuďmi, možno mi dáte za pravdu. A ak so mnou náhodou nesúhlasíte, je to Váš subjektívny názor. Presne taký ako môj.

P.S. Ak ste sa náhodou našli v mojom typovom rozlíšení, nemusí to tak ešte byť. Podobnosť môže byť čisto náhodná. Nikdy totiž o sebe nebudete rozmýšľať v takých súvislostiach v akých vás vidia

vaši MONTÁŽNICI :)

Skryť Zatvoriť reklamu