Dávam procesnej chybe mesiac, nanajvýš dva...

Písmo: A- | A+

Máj sa prehupol do druhej polovice, blíži sa leto a s ním aj politická „uhorková sezóna". Nevedno, či je to ňou alebo nedávno zverejneným prieskumom preferencií, no na politickej scéne sa objavil nový mega škandál -rozkrádanie majetku vo VSS s údajným vedomím vysokých štátnych úradníkov. Scenár, ktorý by kľudne mohli použiť v ďalšej časti príbehov Jamesa Bonda, má všetko - agentov, konšpiráciu mocných, pár hrdinov, ktorí sa im v tom snažia zabrániť...  Je tu však jediný problém - všetko nakoniec dopadne úplne ináč, ako vo filmoch s agentom 007.

 

Ako to už na Slovensku býva,  relatívnu nudu v našej republike oživíme sem tam nejakým škandálom. Aj teraz tomu tak je a môžeme sa v súčasnosti zabávať kauzou tunelovania VSS. Materiály, ktoré dostala redakcia denníka SME údajne dokazujú rozsiahle rozkrádanie štátneho majetku osobami spojenými s VSS. Ex-minister Galko pre zmenu včera na tlačovej konferencii ukazoval materiály, ktoré dokazovali, že ten súčasný minister o všetkom vedel a dokonca vedome napomáhal tomu, aby sa podozrivé osoby dostali opäť na svoje miesta a neboli braný na zodpovednosť. Prokuratúra medzitým už pár dní hľadá (a nevie nájsť) podanie, ktoré tam prišlo ešte za čias premiérky Ivety Radičovej. Minister obrany sa obraňuje, že on nič, on muzikant, on podpisuje všetko čo mu dajú na stôl asistenti a on to vlastne ani nečíta. My tiež veríme, že mu raz niekto nedá omylom podpísať vyhlásenie vojny Rusku, USA a Panenským ostrovom. Uisťuje verejnosť, že on má eminentný záujem, aby sa to všetko preverilo a vinníci boli potrestaní. Preferencie vládnucej strany medzičasom stúpajú na rekordnú úroveň.

Ak by takéto niečo nafilmovali ako novú Bondovku, tak to kritika roztrhá v zuboch. Všetci by tvrdili, že to je absolútne nereálne. Veď krajina, v ktorej by žili tak blbí občania, neschopní politici, policajti či sudcovia jednoducho nemôže existovať. A ak by aj existovala, tak by medzičasom bola na pokraji krachu. Finančného aj morálneho. Lenže tá krajina naozaj existuje.

Sú dve veci ktoré ma na tejto kauze trápia.

Prvá je, že táto kauza nebola vyšetrená ani v minulosti a s najväčšou pravdepodobnosťou nebude ani v budúcnosti. Je eminentná snaha tieto dokumenty zdiskreditovať, označiť ich apriori za nepravé, prezentovať svedkov, ktorí budú tvrdiť, že to tak vlastne vôbec nebolo. Podanie na prokuratúru sa už raz stratilo, kľudne sa môže aj druhý krát. Môže zapadnúť prachom alebo vyšetrovaním zistia že síce zákon bol porušený, ale trestný čin sa nestal (podobne ako pri Glance House). Ak aj náhodou nejakým zázrakom polícia potvrdí obvinenia, obviní aj nejaké konkrétne osoby, tak sú tu ešte naše súdy a naše deravé zákony.  Tie sa dajú vždy využiť tak, aby sa našla nejaká procesná chyba, ktorá znemožní ďalšie stíhanie obvinených.

Druhá vec je, že očividne o týchto informáciách naši politici vedia veľmi dobre. Už pri Gorile sa nikto z politikov netváril prekvapene. Všetci o týchto materiáloch vedeli, no nikto ich sám nezverejnil. Nikto nepodal trestné oznámenie. Až po prevalení  Gorily  sa vynorili zo svojich dier a bili na poplach a rozprávali nám aká je to nehoráznosť. Aj v tejto kauze tunelovania VSS o tom vedeli - či už ex-premiérka Radičová alebo ex-minister Galko, ale určite aj ostatní politici. Môžeme povedať, že za rok podnikli v tejto kauze rovnako veľa ako prokuratúra - teda nič. Môžeme si naivne myslieť, že nemajú vedomosť o desiatkach podobných káuz. Určite ju majú, no namiesto toho, aby sa zachovali ako štátnici a informovali o nich občanov, tak si ich nechávajú niekde v šuflíku na lepšie časy. Vyhovárajú sa na to, že sú viazaní mlčanlivosťou a že niektoré informácie sú označené ako tajné. Ich zverejnením by sa tak dopustili trestného činu. Ako občan sa však môžem pýtať, komu utajovanie takýchto materiálov vlastne slúži. A jediná odpoveď, na ktorú viem prísť, je tá, že slúži len vyvoleným utajiť skutočný obraz našej republiky pred jej občanmi. Záujem túto kauzu vyšetriť tak bude minimálny.

Dávam preto aj v tejto kauze procesnej chybe mesiac, nanajvýš dva...

 

Skryť Zatvoriť reklamu