Boj s korupciou – u nás a v Indii

Písmo: A- | A+

Korupcia je všadeprítomná. Všade vo svete, niekde v menšej a niekde vo väčšej miere.  Samozrejme miera korupcie vo vyspelých krajinách ako Švédsko či Nórsko je podstatne nižšia ako u nás a ak by ste na úrade chceli niekoho uplatiť a získať tým výhodu, tak by ste si v najlepšom prípade vyslúžili posmech, v tom horšom by vás čakalo obžalovanie.

V našich končinách však je miera korupcie podstatne vyššia a bohužiaľ aj podstatne viac tolerovaná. Je to možno dané historicky ešte z čias komunizmu kedy sa uplácalo za takmer všetko. Raz na úrade keď sme chceli niečo vybaviť, raz u lekára, neskôr v obchode aby sme sa dostali k podpultovým pomarančom. Kvôli tým už dnes podplácať nemusíme, no v mnohých iných prípadoch áno.

Korupcia v štátnej správe totiž dosiahla takých rozmerov že neprejde deň bez toho aby som v správach nečítal o nejakom prípade. A je pritom jedno či je to nejaký úradníček, primátor, minister či iný superobčan. Najhoršie na tom je že táto forma korupcie je u nás tolerovaná a politik môže byť kľudne spojený s korupčnými kauzami a napriek tomu ho občania vo voľbách zvolia. A tí čo sľubovali zmenu politickej kultúry k lepšiemu sú len pár mesiacov po voľbách spájaný s kauzičkami.

Dá sa to zmeniť? Áno, dá. A to dokonca aj v krajine v ktorej by ste očakávali že to možné nieje. V Indii je korupcia na podstatne vyššej úrovni ako u nás avšak miera jej tolerancie sa podstatne začína znižovať. Prispel k tomu projekt organizácie 5th Pillar ktorá prišla s geniálnym nápadom. Vytlačila podobizne indických bankoviek, avšak demonštratívne ich nominálnu hodnotu stanovila na 0 Rupií. Kým poberač úplatku si pri preberaní bankovky myslel ako si zas pomazal vačky, tak následne zistil že ho „úplatkár" poriadne prekabátil. A ešte aj Gándhí sa mu vysmeje.

tamil_frontres.jpg

 

Ako fantastické by bolo mať takéto bankovky u nás!! Určite by to bolo efektívnejšie ako kecy ktoré o znižovaní korupcie počúvame dlhé roky! Lenže u nás to asi neni tak jednoduché ako v Indii. Však?

 

Skryť Zatvoriť reklamu