Ako hospodáriť s peniazmi

V poslednom čase stále viac počúvame o finančných problémoch - týkajú sa štátov, firiem, obcí, ale aj rodín a jednotlivcov. V tomto článku sa nechcem zaoberať veľkou ekonomikou, zameriam sa na osobné financie, presnejšie na to, ako s peniazmi gazdovať tak, aby sme sa nedostali do ťažkostí. Myslím, že tu zopár dobre mienených rád nezaškodí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Treba hneď v úvode povedať, že základom správneho (nielen) finančného hospodárenia je zodpovedný prístup k vlastnému životu a k plneniu si svojich povinností. Znie to síce ako fráza, ale inak sa nedá - je nepochybné, že najviac problémov v tejto oblasti, ak opomeniem rozvody, plynie z rôznych závislostí, či už ide o alkohol, iné drogy alebo hazardné hry. Tu možno poradiť iba jedno: čím skôr sa vrátiť zo zlej cesty.

K plneniu si povinností patrí aj včasné splácanie záväzkov. Naozaj sa neoplatí ignorovať ani menšie nedoplatky. Nedávno bol v televízii medializovaný prípad istého muža z Česka , ktorý z nejakého dôvodu nezaplatil včas železniciam pokutu vo výške sto korún - teraz od neho exekučne vymáhajú niekoľko tisíc! A takých prípadov je aj u nás neúrekom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na dobré hospodárenie s osobným či rodinným rozpočtom netreba vysokú školu ani žiadne špeciálne znalosti. Stačia jednoduché počty a zdravý sedliacky rozum. Jednoducho povedané, prikrývať sa takou perinou, na akú mám... Lebo spoliehať sa na výhru v lotérii je isto naivné a kradnúť je zlé aj riskantné (na každého raz dôjde).

Pamätám si slogan zo starých kalendárov: Kto počtuje, ten gazduje. Niekedy stačí naozaj málo - kupovať trebárs potraviny iba v takom množstve, ktoré spotrebujeme do odporúčaného dátumu ich spotreby, čiže neplytvať. Áno, niekedy stačí málo - keď si napríklad chceme požičať, malo by nás v prvom rade zaujímať, koľko treba sumárne vrátiť, lebo údaje o rôznych poplatkoch a úrokových mierach bývajú zavádzajúce; podstatné sú dve sumy: koľko dostanem a koľko budem musieť dať.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sa (ešte stále) vo veľkom propaguje život na dlh. Hovorí sa o výhodných pôžičkách a odborníci radia, kde si možno požičať za najlepší úrok... Keby radšej učili, ako si pôžičky nebrať!

Žiaľ, život na dlh sa stal akoby normou na všetkých úrovniach. Len občas sa spomenie potreba vyrovnaného rozpočtu. Vyrovnaný rozpočet znamená rovnováhu medzi príjmami a výdavkami - to je dobré, no spravidla ani to nestačí. Skrátka, treba míňať menej než zarábame, treba šetriť, odkladať si peniaze na horšie časy! Viem, ľahko sa to povie a ťažko realizuje, ale treba sa o to aspoň pokúšať; veď generácie našich predkov to dokázali.

SkryťVypnúť reklamu

Pravdaže, odkladanie si peňazí nemá byť samoúčelné, nejde o to, aby sa naši budúci dedičia mali o čo pobiť. Časť úspor má slúžiť ako rezerva pre prípad mimoriadnej udalosti, zvyšok má ísť na väčšie výdavky a veci, ktoré sú dôležité a nedajú sa kúpiť len tak z jednej výplaty.

V živote sa vyskytnú situácie, keď sa bez úveru väčšina z nás nezaobíde, hlavne ak ide o zabezpečenie bývania. V takomto prípade je úver opodstatnený, treba si však dobre zvážiť reálne možnosti splácania.

Za úplne pomýlené považujem požičiavať si napríklad na vianočné darčeky alebo na dovolenku. Nedajme sa oklamať. Nijaký úver nie je výhodný, vždy je lepšie kupovať si veci či služby za vlastné, aj keď možno neskôr. Vzrastajúci počet exekúcií v našich domácnostiach by nám mal byť dostatočnou výstrahou.

Ján Maršálek

Ján Maršálek

Bloger 
  • Počet článkov:  170
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som, teda myslím... Píšem a publikujem. Okrem iného redigujem internetový občasník PriestorNet.com Zoznam autorových rubrík:  ZápisníkZamyslenieRiportMetanoiaDrobnicaList z domovaJazykové oknoLiterárny klub

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu