reklama

Bol som pri tom

Posledná novembrová sobota: na Horehroní husto sneží, v jednom z heľpianskych dvorov je rušno od skorého rána, prišiel čas zabíjačky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Bábika v heľpianskom kroji
Bábika v heľpianskom kroji (zdroj: JM)

Prípravy na ňu prebiehali už v predchádzajúcich dňoch, muselo sa nakúpiť a nachystať všetko potrebné. Teraz treba ešte prihotoviť náradie a riad, zavčasu zakúriť pod kotlom, aby voda v ňom vrela skôr než sa rozvidnie. Lebo vtedy už prichádza mäsiar.Skolenie dvojmetrákového zvieraťa bolo tentoraz bezproblémové, no nie je to nič príjemné pre útlocitných príslušníkov novej počítačovej generácie. Gazda si vydýchol; táto sviňa mu robila starosti, bola divoká a „rozmetavala carok“ (rozumej: poškodzovala chliev, vylamovala mostnice). Ale zabíjačka nekončí, nasleduje celodenná robota okolo spracovania mäsa a mäsových výrobkov…Na domácky chov úžitkových zvierat a s ním spojené zabíjačky môžu byť a aj sú rozličné názory. Faktom je, že na našich dedinách tradičné formy hospodárenia pretrvávajú, ale medzi mladými majú stále viac odporcov. Tak či onak, zabíjačka je zvyčajne príležitosťou na stretnutie sa celej rodiny, má svoju osobitú atmosféru a najmä mestským ľuďom prináša silný zážitok.Blíži sa večer, zasneženú Heľpu, rázovitú obec pod Kráľovou hoľou, zahaľuje tma. Práca je dokončená, domáci i hostia si konečne môžu sadnúť a oddýchnuť – čaká ich zaslúžené pohostenie, ochutnávka čerstvých zabíjačkových špecialít a rozhovory o všeličom, napríklad o voľbách, ktoré sa v ten deň konali, mimochodom, v ovzduší prevládajúcej nedôvery a skepsy voči stavu vecí verejných.

Ján Maršálek

Ján Maršálek

Bloger 
  • Počet článkov:  170
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som, teda myslím... Píšem a publikujem. Okrem iného redigujem internetový občasník PriestorNet.com Zoznam autorových rubrík:  ZápisníkZamyslenieRiportMetanoiaDrobnicaList z domovaJazykové oknoLiterárny klub

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu