reklama

Čo ťaží slovenské ženy?

Rezort vnútra sa pre silný tlak obcí rozhodol stiahnuť návrh zákona o matrikách. Ako som sa dozvedel z tlače, minister Kaliňák prišiel v tej súvislosti s jednou dobrou a s jednou zlou správou: dobrá znie, že matriky sa zatiaľ rušiť nebudú, a tou údajne zlou je fakt, že prípona –ová v ženských priezviskách naďalej zostáva povinná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Otázka prechyľovania sa teda znova dostala na pretras. Zdá sa, že niektorým spomínaná prípona veľmi prekáža. Snažia sa preto vo verejnosti vyvolať dojem, že je to zbytočnosť, príťaž, bremeno či dokonca prejav diskriminácie (!). Akoby slovenské ženy nemali inú starosť a úlohu, len sa zbaviť rozlišovacej prípony na konci mena. Pripadá mi to detinské a navyše nedemokratické. „Možnosť voľby“ by spôsobila rozdelenie žien na dve kategórie – na ženy, ktoré príponu –ová nechcú (emancipovanejšie?), a na tie ostatné (zaostalejšie?).Prechyľovanie ženských priezvísk vyplýva z charakteru slovenčiny. Jeho uplatňovanie je úplne prirodzené, zato jeho nepoužívanie či ignorovanie znásilňuje náš jazyk a ústi do tragikomických vyjadrení. Čo poviete napríklad na takúto vetu: Monika Kováč sa stretla s Jankou Bezdeda a rozprávali sa o pani Novák. Pripadá vám jasná a výstižná? Páči sa vám? Mne veru nie. Ale naši svetoobčania a pokrokári majú zrejme inakší názor.

Ján Maršálek

Ján Maršálek

Bloger 
  • Počet článkov:  170
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som, teda myslím... Píšem a publikujem. Okrem iného redigujem internetový občasník PriestorNet.com Zoznam autorových rubrík:  ZápisníkZamyslenieRiportMetanoiaDrobnicaList z domovaJazykové oknoLiterárny klub

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu