Príbehy z Budatína - Príbeh č. 2 - Žilinská bosorka

Fiktívne príbehy o skutočných historických a literárnych postavách inšpirované Budatínskym hradom a jeho okolím.

Príbehy z Budatína - Príbeh č. 2 - Žilinská bosorka
Budatínsky hrad
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pred mnohými rokmi, keď Žilina nebola ešte takým veľkým mestom a Váh bol oveľa dravší ako teraz, stála na okraji mesta útulná chalúpka. Bývala v nej žena menom Agáta Marešová spolu so svojím manželom Jozefom. Keďže žili vo vzájomnej zhode a láske, podarilo sa jej priviesť na svet osem zdravých detí – Jožka, Petra, Janka, Aničku, Žofku, Paľka, Zuzku a Martinka.

Vďaka tomu, že chalúpka stála v lone prírody, naučila sa Agáta rozpoznávať kvety, rastliny, bylinky a všetky ich liečivé účinky. Ona sama, ani jej manžel, ba ani ich deti nemuseli nikdy navštíviť felčiara. Všetky choroby, neduhy a poranenia dokázala vyliečiť vďaka svojim bylinkám. Chýry o jej schopnostiach sa čoskoro rozšírili po celom kraji a postupne si k nej po radu a pomoc prichádzali ďalší a ďalší ľudia. Prostredníctvom svojich znalostí a byliniek im väčšinou dokázala úspešne pomôcť. A tak sa stala obľúbenou a vyhľadávanou bylinkárkou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Agátin pokojný život však jedného dňa ukončilo nezmyslené udanie. Závistliví ľudia začali o nej šíriť nepekné klebety – vraj sa vie premeniť na žabu a uriekla manželku správcu Likavského hradu, ktorá kvôli urieknutiu zomrela. Keďže v minulosti sa takýmto udaniam bezhranične verilo, Agáta bola obvinená z čarodejníctva. Bez akejkoľvek možnosti obhájiť sa bola hneď odsúdená na smrť. Jej trestom malo byť utopenie. Ak by to náhodou prežila a neutopila sa, bol by to dôkaz, že je skutočná bosorka. Preto mala byť následne upálená na hranici. To sa však nestalo...

Odviezli ju dole k Váhu. Márne ich presviedčala, že nie je čarodejnica a že nenesie žiadnu vinu na smrti správcovej manželky. Zviazali jej ruky aj nohy a bez milosti ju hodili do vody. Dravé vlny ju rýchlo stiahli pod hladinu. Netrvalo dlho a voda prenikla do jej pľúc. Zrazu všetko naokolo stíchlo, potemnelo a bolo po tom. Agáta zomrela. Jej sudcovia zbytočne čakali, či sa vynorí spod hladiny, aby mohli pokračovať v trýznení. Vôbec im nevadilo, že odsúdili nevinnú ženu a pokojne sa rozišli do svojich príbytkov, za svojimi rodinami. To, že z Agátiných detí urobili polosiroty, ich ani najmenej nezaujímalo.

SkryťVypnúť reklamu

utopená bosorka
utopená bosorka (zdroj: RAZCA (riadny amatéri z cooltúrnej akropoly))

Agátino telo sa nikdy nenašlo. Váh si ho zobral ako pripomienku toho, čo dokáže napáchať ľudská zloba. Jej deti, vždy na výročie jej smrti, posielali po Váhu venček z kvetov a byliniek.

Katarína Maršalová

Katarína Maršalová

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Pracujem ako lektorka na Budatínskom hrade. V rámci zážitkových prehliadok vytváram originálne texty a scénky, ktoré následne s kolegami hráme pre návštevníkov nášho múzea. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu