Ako sa stať výmenným študentom? Z pohľadu Rotary Youth Exchange

Chceš, ale nevieš kde začať, kedy začať a ako začať?

Ako sa stať výmenným študentom? Z pohľadu Rotary Youth Exchange
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Moje meno je Lucia. Som 15 ročný teenager zo srdca Európy a už o naozaj pár dní sa vydám na ročnú cestu ako študent Rotary Youth Exchange do Thajska. Ako veľký nadšenec cestovania, hudby, jedla, organizovania podujatí a spoznávania nových ľudí, si myslím, že pridať sa do programu bolo jedno z mojich doposiaľ najlepších rozhodnutí. Pri príprave na túto životnú príležitosť by som vám chcela v tomto článku pomôcť nahliadnuť do života Rotary výmenného študenta a previesť vás krokmi, ktoré som pre moju cestu urobila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je ROTARY?

Rotary International je jedna z najväčších humanitárnych organizácii, ktorá spája lídrov z celého sveta s cieľom poskytovať komunitné služby, podporovať integritu a presadzovať svetové porozumenie, dobrú vôľu a mier. Bola založená v Chicagu v roku 1905 a od vtedy sa pýši 1,4 miliónov dobrovoľníkov a 46 000 klubmi fungujúcimi vo viac ako 200 krajinách.

Organizácia Rotary, je podľa ich motta – „služba nad sebou“ (service above self) –po celom svete známa venovaním sa kritickým problémom, ako je zdravie, vzdelávanie, zmierňovanie chudoby a udržateľnosť životného prostredia. Jedna z jej najväčších zásluh určite je jej výrazný podiel na zredukovaní detskej obrny o viac ako 99% od prvého projektu.

SkryťVypnúť reklamu

Členovia Rotary, tzv. Rotariáni, sú členmi klubov, ktoré koordinujú svoju činnosť – napr. charitatívne akcie – v rámci územného celku nazývaného dištrikt. Niektoré krajiny dištriktov hosťujú viac, no u nás funguje iba jeden – Československý, d2240. Medzi známych Rotariánov patria napríklad aj Neil Armstrong, pápež František, Walt Disney či Bill Gates.

Prostredníctvom programov, ako práve Rotary Youth Exchange, organizácia podporuje – ako aj názov vypovedá – aj študentov a mladých ľudí. No nezameriava sa čisto len na školské výsledky, ale podporuje kultúrnu výmenu a osobný rozvoj. Je kladený dôraz na hodnoty ako nápomocnosť, zodpovednosť a v prvom rade samostatnosť a pripravuje mladých ľudí, aby sa stali súcitnými a zodpovednými občanmi.

SkryťVypnúť reklamu

fotka inboundov 23/24 z dištriktovej konferencie
fotka inboundov 23/24 z dištriktovej konferencie 

Čo ponúka Rotary Youth Exchange

Rotary Youth Exchange, ako stredoškolský študijný program pre mladých od 15-19 rokov, ponúka ročné aj krátkodobé pobyty v iných krajinách, kde študenti navštevujú školu a žijú v 2-4 rodinách. Tým, že je to výmenný pobyt, zatiaľ čo študent trávi čas v inej krajine, v našom prípade študent z danej krajiny príde do Československa, kde taktiež strávi rok. Mimo premisu štúdia v inej časti sveta a šancu sa naučiť nový jazyk v prostredí, kde sa denne využíva, Rotary ponúka úžasnú podporu a široký výber krajín, kam môžete mať možnosť vycestovať. Každý študent má či už v svojej rodnej krajine, ako outbound – študent ktorý ide do inej krajiny vycestovať –, ale aj vo svojej hosťovskej krajine, ako inbound – študent ktorý sa na výmene v krajine už nachádza –, svoj Rotary klub, ktorý mu pomáha a vytvára pre študenta blízku komunitu, na ktorú sa dá spoľahnúť. Kluby ponúkajú študentom aj takzvaných councilorov, ktorý je pripravený pomôcť študentovi s prípravou na odchod až po riešenie problémov v danej krajine. Sama som ako výmenný študent priradená, v mojom prípade (ešte na Slovensku) klubu Bratislava Interantional, o ktorom nemôžem povedať nič iné iba dobré slová. Ľudia v klube boli od samotného prvého pohovoru nič len milí a nápomocní a v priateľskej atmosfére ma dokázali uistiť, že som spravila dobré rozhodnutie. Môj hosťovský klub v Thajsku je Rotary Club BanPong, s ktorého členmi som sa ešte nestretla, ale prezatiaľ komunikácia s councilorkou bola skvelá. Ako aj prvotný zámer Rotary, kluby organizujú rôzne dobrovoľné a charitatívne akcie, na ktorých sa študenti taktiež môžu podujať.

SkryťVypnúť reklamu

Nie len kluby, ale aj dištrikty, pod ktoré kluby spadajú, dávajú študentom možnosť sa zúčastniť rôznych projektov a aktivít, pri ktorých nie len získavate nové skúsenosti, ale máte šancu sa spoznať aj s inými outboundami a inboundami. Napríklad v júni tohto roka československý dištrikt 2240 zorganizoval historicky prvý inbound-outbound meeting, na ktorom sa stretli nie len Slováci a Češi, ale práve aj výmenný študenti prichádzajúci z krajín ako Brazília, Taiwan, Japonsko, USA, Nemecko, atď. Zažila som naozaj jeden z najlepších z členiek ROTEXU – skupina Rotary študentov ktorý si výmenným pobytom už prešli – označila víkendov vôbec, až by som to aj podľa slov jednej za tzv. exchange-student dream. Mnoho z nás sa týmto stretnutím a aktivitám v samotný víkend ešte viac zblížilo a veci čo sme prežili si nebude živo pamätať iba môj preplnený icloud, ale aj ja. Tak ako bizárne to môže znieť, sme ako jedna veľká rodina ktorá je iba roztrúsená po všetkých koncoch sveta.

fotka s 23/24 inboundami z taiwanu z OM IV.
fotka s 23/24 inboundami z taiwanu z OM IV. 

Rozhodnutie stať sa Rotary výmenným študentom

Dovolím si povedať, že výmenné štúdium je niečo, o čo som mala záujem vždy. Internátne školy a štúdium v zahraničí je niečo, čo je nám v médiách rôzneho druhu prezentované už od malička, podobne ako koncept „amerického sna“. Predsa len, mať možnosť stráviť rok v úplne inej krajine, naučiť sa nový jazyk a dozvedieť sa viac o každodennom živote miestnych, pri čom spoznáte nových ľudí s podobnými záujmami rovnako ako hlavné postavy vo vašich obľúbených seriáloch je veľmi lákavá ponuka.

V rámci posledného roka sa väčšina mojich najbližších priateľov začala rozlietavať na výmenné pobyty, čo moju zvedavosť o tom to skúsiť sama iba opäť zobudilo. O konkrétne Rotary som sa pôvodne dozvedela od mojej kamarátky, ktorá sa vďaka tejto organizácií dostala na školský rok 2023-2024 do Nagoye, Japonska.

No dnes, už ako budúci výmenný študent, ktorý sa chystá vycestovať do Thajska taktiež s Rotary, môžem povedať, že výber Rotary Youth Exchange bol naozaj skvelé rozhodnutie. Či už mne alebo aj mojím rodičom sa myšlienka organizácie veľmi zapáčila. Ako som spomínala, Rotary Youth Exchange Program nemá za úlohu iba poskytnúť študentom vzdelanie a priestor na učenie sa cudzieho jazyka, ale ide aj o spojovanie kultúr a predovšetkým ľudí. Ako aj bývalý prezident Rotary International, Carl Wilhelm Stenhammar, povedal: „Mojím snom je, aby sa každý 17-ročný stal študentom výmeny mládeže. Ak by sme to dosiahli, už by neboli žiadne vojny.“ Máme príležitosť pochopiť, že ľudia na druhom konci planéty sú taktiež iba ľudia a môžeme si s nimi vytvoriť vzťahy a putá, ktoré prekonajú až do konca života. Taktiež výrazná praktická časť, ktorá bude asi zaujímať aj väčšinu rodičov, a jedna z výrazných výhod Rotary Youth Exchange je, že na porovnanie s inými výmennými pobytmi bývajú mimo iného Rotary výmeny aj lacnejšie. Zatiaľ, čo v iných pobočkách a organizáciách, iba základné poplatky navyšujú až do 10-15 tisíc EUR, v Rotary Youth Exchange to typicky býva medzi 4-7 tisíc EUR.

Jedna z otázok, ktorú sa ma ľudia po tom, ako sa dozvedia, že som výmenný študent, najčasnejšie pýtajú určite je: „Prečo práve Thajsko?“ a nikdy nie som schopná nájsť priamu odpoveď. Môj záujem o Thajské subkultúry sama nevnímam ako dostatočný dôvod pre moje rozhodnutie, no, čo potom? Niečo ma k tejto krajine jednoducho ťahalo – úplne odlišná kultúra, príroda, jazyk? Asi mi tým jednoducho chce vesmír niečo naznačiť haha

Pól Roka Nedočkavosti: Zhrnutie Mojej Registračnej Cesty

Koncom septembra 2024 prišla medzi moje upozornenia správa z EduPage, kde naša škola upozornila na výzvu, ktorú dostala od Rotary. Výzva prišla v praví čas, keďže som v tej dobe o Rotary záujem už mala, a plánovala som sa predsa len zapojiť. Na výzvu moja mama zareagovala a nasledovali sme na stránku nášho Československého dištriktu, kde bolo už iba pár dní do konca tohtoročnej registrácie. Vyplnili sme teda registračný dotazník a onedlho potom prišlo už pozvanie na prvý zo štyroch orientačných meetingov. Vzhľadom na neobvykle veľký záujem v tomto roku sa všetci prihlásení museli zúčastniť orientačných meetingov, čo v minulých rokoch nebolo zvykom. Na tomto stretnutí sme získali podrobné informácie o organizácii a fungovaní výmeny priamo od rotariánov, bývalých výmenných študentov a mali sme možnosť vidieť krátke prezentácie od inboundov.

Keďže som nebola v tejto dobe priradená pod žiaden klub, po orientačnom meetingu ma organizácia poslala k najbližšiemu na interview, ktoré som si úprimne veľmi užila. Skladalo sa na dve časti – v angličtine a v slovenčine, zatiaľ čo na druhej strane sedeli aj moji rodičia, ktorý tiež konverzovali s členmi klubu. Aj pri tom všetkom strese čo som počas týchto dvoch hodín cítila, ma (očividne) nakoniec prijali.

V období pred orientačným meetingom číslo 2, som ja aj moji rodičia mali za úlohu napísať list o sebe a očíslovať list 39 krajín, podľa môjho záujmu o ne. Na samotnom meetingu som absolvovala testy z angličtiny, rozhovory s ďalšími rotariánmi a spoznala som ďalších záujemcov o výmenný pobyt i rotexákov, ktorí nám predali cenné rady pre pobyt v zahraničí. Okrem množstva nových kontaktov a zážitkov som si z meetingu odniesla aj podrobné inštrukcie na vyplnenie nekonečne dlhej prihlášky :)

Po týždňoch prekladania do angličtiny, zháňania podpisov a zoraďovania prihlášky som ju konečne odovzdala. Potom nasledovalo už iba obdobie čakania... až do marca, kedy mi prišiel e-mail o odoslaní mojej prihlášky do Thajska dištriktu 3330.

OM III.
OM III. 

Príprava na Odlet do Thajska

Emailom o odoslaní mojej prihlášky do Thajského dištriktu 3330 avšak moje papierovačky nekončia (áno aj ja som sa už tešila...). V prvom rade ma ale ešte čakalo niekoľko dlhých týždňov očakávania odpovede, ktoré sa zdali ešte dlhšie mojou zvedavosťou, pretože som v tej dobe nevedela o mojom pobyte nič viac ako spomínaný dištrikt. Avšak tieto týždne sa mi podarilo prečakať až do posledného májového dňa, kedy sa mi ozvala moja councilorka s informáciami o mojom host klube – Rotary Club of Ban Pong. Ani malé ani veľké mesto s umeleckou štvrťou, mnohými kaviarňami, veľkým trhom, hodinu a pól od hlavného mesta Thajska – Bangkoku. Týždeň na to ma v ranných hodinách prekvapil email aj od mojej prvej host rodiny, kde mi môj host otec predstavil moju host mamu a dvoch súrodencov.

V tomto momente okrem podpisovania prvých papierov od môjho klubu bolo na čase začať vybavovať vízum, letenky a poistenie. Keďže na Slovensku ambasádu Thajského Kráľovstva nemáme, moje google vyhľadávanie putovalo rovno na tú rakúsku. Tam som nasledovne vyplnila online dotazník, nezabudla sa stratiť medzi typmi víz a o ktorú si mám požiadať, doplnila potrebné potvrdenia o návšteve školy, existencii programu a samotné potvrdenie s e-visa mi bolo zaslané zhruba týždeň na to. Štafetu vybavovania letenky za mňa prebrala moja mama (ďakujem) a po pár týždňoch s menšími komplikáciami aj tá bola v mojej emailovej schránke. Poistenie sme na odporúčanie Banpongského Rotary klubu vybavili cez stránku CISI, ktorá pokrýva všetky potrebné požiadavky Rotary International – taktiež cez online dotazník cez hlavnú stránku. V rámci opatrení som podstúpila aj sériu nových očkovaní, ktoré síce neboli povinné pre Rotary, ale pre moje zdravie a čisté svedomie mojich rodičov áno.

Na odporúčanie Rotary som taktiež ako súčasť prípravy na odchod začala chodiť na hodiny thajčiny. Vďaka mojej native učiteľke, som sa postupne naučila písať v Thajskom Scripte, základné prvky jazyka a etikety iba v rámci naozaj pár týždňov až mesiacov, zatiaľ čo sa jej podarilo z učenia sa thajčiny vytvoriť pre mňa aj hobby. Spolu s hodinami thajčiny som sa s mojou mamou pustila do postupného nakupovania darčekov a odznakov pre moje host rodiny a iných inboundov.

jeden z mojich highlightov začiatočných hodín s mojou učiteľkou Bowie Srisuwan na italki
jeden z mojich highlightov začiatočných hodín s mojou učiteľkou Bowie Srisuwan na italki 

Očakávania a Prekážky

Počas mojej prípravy na moju výmenu v Thajsku, aj napriek všetkým strašidelným aspektom ako nová kultúra, kompletná samostatnosť či pravdepodobnosť, že nebudem skoro nikomu nič rozumieť, sa prekvapivo necítim vôbec v strese. Doplatím ešte na to? Možno :)

Každopádne sa cítim pripravená prijať všetky výzvy a príležitosti, ktoré ma čakajú. Preskúmavanie nových miest vnímam ako vzrušujúce a akékoľvek situácie so správnou determináciou a otvorenou mysľou podľa mňa idú vyriešiť. Ako som spomýnala, z potencionálneho kultúrneho školu či jazykovej bariéry si taktiež nerobím veľkú hlavu; určite to nebude jednoduché, keďže Thajčania sú známi ich silnou pokorou a aspoň pre nás veľmi odlišnými zvykmi, no rada sa čo najviac naučím a predsa len v tom nebudem sama. Thajčinu som sa učiť už začala a verím, že pri opakovanom čítaní a skúšaní sa mi podarí len zlepšiť.

V rámci mojich cieľov a osobných záujmov by som sa určite rada vrátila s fluentným levelom thajčiny, novými priateľmi a chcela by som si z môjho cestovateľského listu odškrtnúť čo najviac z mojich vysnívaných destinácií. Rada by som zo svojho pobytu v zahraničí vyťažila maximum, a spravila z neho rok, ktorý si budem pamätať dlhé roky aj po strednej škole.

Som pripravená z môjho roku spraviť maximum – predsa len, už nikdy nebudem mať 15, na ročnom štúdiu v Thajsku.

Zhrnutie

Stať sa študentom Rotary Youth Exchange, ako ste odo mňa už tisíckrát počuli, je pozoruhodná cesta plná nervozity a očakávania, už od môjho prvotného rozhodnutia preskúmať výmenné programy až po dôkladný proces podávania žiadostí a prípravy na odchod. V dobe dopísania mám do odchod presne dva dni a už sa neviem dočkať. Verím, že sa celá výmena sa na mne odrazí a vrátim sa ako lepšia verzia môjho súčasného ja.

Pre každého, kto uvažuje o výmene, z celého srdca vás povzbudzujem, aby ste neváhali. Výmenný či ľubovoľný jazykový pobyt je príležitosť, ktorá sa vám naskytne iba raz v rozmedzí pár rokov vášho života. Je to jedinečný zážitok, ktorý vás vyzýva, rozširuje vaše obzory a zanecháva vo vás nezabudnuteľné spomienky. Síce nie som ešte ani inbound, ale to o čom hovorím som už mala šancu okúsiť.

Ak Vás Rotary Youth Exchange Program zaujal, na stránke www.rye2240.org je už teraz otvorená registrácia pre školský rok 2025-2026 – teraz je tvoja šanca. Pre ľubovoľné dotazy ohľadom organizácie či konkrétne môjho výmenného pobytu ma môžete skontaktovať na mojom instagrame @lucia.martanovic . Veľa šťastia!

Lucia Martanovičová

Lucia Martanovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  39x

Dovolím si o sebe povedať, že som priemerný zvedavý teenager so srdcom zlatého retrívera ktorý dýcha umením. Rada cestujem, spoznávam nových ľudí, organizujem akcie, jem jedlo a všeobecne povedané: zabávam sa. Vďaka organizácií ROTARY som dostala šancu na školský rok 2024-2025 vycestovať na štúdijný výmenný pobyt to Thajska a rada by som sa na mojom blogu podelila o moje skúsenosti a každodenné situácie, čo mi na mojej ceste ku dospievaniu prídu do cesty. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu