Možno ste v dnešných ranných hodinách zachytili správy či videli záplavu videí pochádzajúcich z juhovýchodnej Ázie. Videá zachytávajú ľudí utekajúcich z budov, sediacich na zemi, vody unikajúcej zo strešných bazénov luxusných hotelov či dokonca padajúcich stavieb.
Išlo totižto o zásah zemetrasenia s magnitúdou 7.7 ktoré sa od mesta Mandalay v Mjanmarsku rozšírilo s jeho otrasmi (neskôr s magnitúdou 6.4) do okolitých krajín ako je Čína či Thajsko. Prvá vlna zemetrasenia zasiahla približne o jednej hodine poobede a už si vyžiadala niekoľko obetí a tisíce zranených, a to iba v hraniciach Mjanmarska. Všetkých 6 Mjanmarskych regiónov vyhlásilo núdzový stav tak ako mnoho miest aj v okolitých krajinách.
Po vyhlásení núdzového stavu v Bangkoku v poobedných hodinách sa situácia podľa slov thajskej premiérky Paetongtarn Shinawatra začína pomaly uvoľňovať a obyvateľa sa môžu bezpečne vrátiť do budov. Za najväčšiu tragédiu tejto situácie v Bangkoku by sme definitívne vedeli označiť zrútenie sa stavby v štvrti Chatuchak, ktorá je známa nie len miestnym ale aj turistom vďaka svojmu niekoľko-poschodovému second-hand trhu. V dobe písania už vychádzajú správy o vyslobodení pracovníkov spod trosiek spadnutej stavby. Od samotného zemetrasenia ktoré si v hlavnom meste Thajska vyžiadalo minimálne tri obete, mnoho zranených a nezvestných a cez 80 uviaznutých ľudí ktorým sa záchranné služby aktívne snažia pomôcť, krajinou prešlo až 12 otrasov ktoré by ale podľa premiérkiných slov nemali byť hrozbou tak ako ani tsunami.
Osobné Skúsenosti
Ak ste už niekedy zachytili môj blog, asi viete, že sama momentálne žijem v meste zhruba 70 kilometrov od samotného Bangkoku. V dobe, kedy táto prírodná katastrofa zasiahla, som akurát bola na ceste si ľahnúť do postele s bolesťou hlavy. Po zhruba minúte ležania, sa mi začalo zdať, ako keby so mnou niečo triaslo. Pôvodne som to odpísala svojej nevoľnosti, či silnej klimatizácii v miestnosti, no po tom, čo som otvorila oči a pozrela sa na vešiak s húpajúcim sa oblečením, mi došlo, že sa nám naozaj kýve celý dom. Tieto vibrácie po pár minútach prestali a okrem pár spadnutých vecí z mojich poličiek sa nič zásadné nestalo, no definitívne ma to vystrašilo.
Nasledujúce dve hodiny som na mojich sociálnych sieťach sledovala priateľov a známych, primárne bývajúcich v Bangkoku, postovať dôsledky tohto nešťastia:
„No, v podstate, jeden z výťahov hovorí, že nefunguje a nemôžeme použiť dvere do izby našich rodičov. Potom vidíš toto,” hovorí moja kamarátka, ktorá na svojom instagrame ukazuje popraskané a mierne rozpadávajúce sa steny chodieb hotela, v ktorom s jej rodinou na ich výlete prespávajú.
“Zatiaľ, čo som natáčala jedlo v nákupnom centre, zemetrasenie s magnitúdou 8.1 zasiahlo Bangkok s epicentrom v Mjanmarsku. Zrútilo sa niekoľko budov, ale som v bezpečí, ďakujem za vaše správy.” — Moja bývala učiteľka thajčiny napísala k videu v ktorom sa s davom ľudí ponáhľa von z nákupného centra.
Alebo aj výmenný študent z Kanady, ktorý je na výlete s host rodinou: “Bol som na balkóne na 25. poschodia hotela. Myslel som, že zomriem.”
Mnoho iných ukazujúcich popraskané steny svojich bytov, či sa mi cez známych dostala správa o ich kamarátoch bez miesta na prespanie, keďže strešný bazén ich hotelu sa prepadol cez niekoľko poschodí dole.
Hoci zemetrasenie nebolo silné tam, kde som bola ja, pre mojich priateľov v epicentre to bol iný príbeh. Som rada, že sú všetci v poriadku. Neskutočne oceňujem, ako aj napriek strachu a neistote našli spôsoby, ako sa navzájom smiať sa na maličkostiach, ako napríklad moja kamarátka ktorá pri jej ukážke obrovských rýh v hotelových stenach nezabudla s úsmevom dodať: “len tak aby ste vedeli, toto tu pred tým nebolo.”