Za spomienkami rodičov

Písmo: A- | A+

Spomienky rodičov, starých rodičov... každý z príbehov je špeciálny. Z každého životného príbehu by sa dala kniha napísať. Tak to spravila autorka Gabriela Spustová Izakovičová a knihu nazvala Prsteň mojej starej mamy. Ako vznikla? A čo ju k tomu priviedlo?

Stáva sa to aj vám? Rodičia vám rozprávajú príbehy a vy si žijete vlastným svetom? Autorka knihy Prsteň mojej starej mamy rozpráva, ako sa to rozhodla zmeniť: 

www.kumran.sk
www.kumran.sk 

" Otec sa na nás zahľadel a s nostalgiou v očiach začal rozprávať o kozákoch, čo dorazili do Dlhej pred príchodom ruského frontu... Bola som čerstvý tínedžer a, samozrejme, ma to pramálo zaujímalo. Veď som to počula už aj stokrát a sedieť pri otcovi a počúvať „rozprávky“ spred polstoročia sa mi teda ani náhodou nechcelo...

Potom prišli iné, pre mňa vtedy dôležitejšie starosti a možno by som už aj rada počúvala, ale v behu udalostí akosi nikdy nebolo kedy... 

Až... otec ochorel... a už sa mu rozprávať nedalo. 

Čoskoro zomrel.

A s ním odišli aj spomienky na detstvo a na mladosť. Na detstvo celkom iné, ako sme mali my... A mne bolo odrazu strašne ľúto, že sú s ním pochované, že už ich nikto nikdy neprerozpráva, že tieto ťažké, ale v mnohom aj krásne a takmer lyrické spomienky zostanú naveky v krajine nevedomia... 

A vtedy, práve vtedy pri jeho hrobe, som si povedala, že to nedopustím. Že jeho vnúčatám, ktoré tak veľmi miloval, jeho stopy v piesku života zviditeľním cez spomienky, ktoré ešte nezhasli – cez spomienky mojej mamy. Ona si pamätá tie otcove, aj tie svoje. Staroba si vie posvietiť na mladosť lepšie, než mladosť sama. 

A tak som vzala do rúk pero, zápisník a začala som moju pre vec oduševnenú maminu trápiť otázkami a ona mi na ne trpezlivo odpovedala. Pomaličky sa začínal predo mnou otvárať neuveriteľný príbeh detstva a mladosti dvoch detí a neskôr zaľúbencov – Martušky a Vincenta.

Martuška
Martuška 
Vincko
Vincko 

Preháňali sa okolo mňa vozy a koče, žblnkotal mi živý potok plný rýb, rakov, na ktorom sa perila všakovaká hydina, špliechali sa v ňom rozšantené deti. Polia rozvoniavali skoseným obilím, lúky kvitnúcimi kvetmi. No hvízdali pri mne aj guľky z paľby kozákov, presúvali sa dedinou vojská, najprv nemecké, potom ruské, prekračovala som spiacich vojakov, ktorých bol odrazu plný dom... A odrazu bolo z kedysi pre mňa nudných spomienok neuveriteľné dobrodružstvo, ktoré ja, ani moje deti nikdy nezažijeme.

Niekedy je to veľká škoda a niekedy zasa našťastie... Knihu som dopísala a zhostil sa ma neuveriteľný pokoj. 

Splatila som dlh svojím rodičom." (napísala Gabriela Spustová Izakovičová)

Obrázok blogu
Obrázok blogu
www.kumran.sk
www.kumran.sk 

Kniha je dostupná v online knihkupectve www.kumran.sk. Alebo elektronnicky na rajknih.sk 

Možno ňou potešíte svojich blízkych, ktorí zažili podobné príbehy z obdobia po 2.svetovej vojne - Nechajte ich zaspomínať. 

Pridajte sa k nám na FB: Vianoce s dávnymi príbehmi (http://bit.ly/prstenmamy)

Skryť Zatvoriť reklamu