ženy bez budúcnosti matky

Možno sa to niekomu bude zdať až nezmyselné, že sa zamýšľam práve nad materstvom, keďže som ho ešte nezažila, ale v podstate túžba po dieťati je v každej žene. Aj keď sa to možno nezdá a rozum a slová nám dokazujú iné, pud sebazáchovy nám hovorí: „Budeš mať dieťa“. A je to prirodzené. Mnohé sa síce nad tým ani nezamýšľajú, berú to ako samozrejmosť, že raz v ich vnútri vznikne nový život a ony budú zodpovedné za malého človieka...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)

Áno, samozrejmosť..Ale skutočne?? Pozerám sa na dnešné dievčatá, ako v zime chodia s odhalenými bruškami. Možno to teraz nevnímajú, ale neskôr ich môže stretnúť pani choroba, ktorá im zabráni mať v budúcnosti pocit matky.

Jedna pani choroba má aj konkrétne pomenovanie. Volá sa endometrióza. Táto diagnóza je častá u žien, ktoré sa snažia mať bábätko a nedarí sa im. Ide o chorenie, ktoré sa vyskytuje najmä v mladosti, avšak diagnostikovanie tejto choroby je dlhodobý proces. Príznaky sú rôzne, najčastejšie však bolesti počas menštruácie počas prvého a druhého dňa. No niekedy sa príznaky vôbec neobjavia. Častokrát sa choroba skrýva za normálny priebeh menštruačného cyklu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O čo vlastne ide? Čiastočky sliznice maternice sa dostanú mimo „územia“ kde by mali byť. Tieto úlomky potom absolvujú cyklus mimo maternice a krvácajú v zanesených častiach ( brušná dutina, vaječníky). Pritom dochádza k bolestiam a kŕčom.

Aké je riešenie?? Zbaviť sa problémov s bolesťami a následne vyliečiť príčinu neplodnosti, to je dlhodobý proces, ktorý je sprevádzaný rôznymi javmi. Pokiaľ sú na vaječníkoch endometriotické cysty, prvou fázou býva operácia, laparoskopia. Po operácii sa nasadí hormonálna liečba, buď injekcie, tabletky, alebo náplaste. Táto liečba dostane pacientku do takzvaného umelého prechodu na dobu 6-8 mesiacov. Mladá žena si tak skúsi strasti a útrapy prechodu už skôr, ako jej to pôvodne príroda pripravila. Sprievodné príznaky umelého prechodu sú u každej iné. Niektoré prežívajú v noci pekelné horúčavy, iné zimnicu, priberanie na váhe. Psychika ženy dostáva zabrať, stavy úzkosti a menejcennosti sa striedajú spolu s nejasným cyklom. Popri strachu, či liečba zaberie, tak žena absolvuje prípravu na bežné klimaktérium, ktoré prichádza zvyčajne okolo päťdesiatky. Po ukončení liečby hormónmi obvykle nasleduje ďalšia operácia, kontrolná laparoskopia.

SkryťVypnúť reklamu

A čo ďalej? Jednoduché riešenie. Práve teraz by bolo vhodné otehotnieť, i keď nie vždy je to také jednoduché, pretože ako som už spomenula, častým sprievodným javom tejto choroby býva práve neplodnosť a problémy s otehotnením. Túžba po dieťati sa preto prejaví aj u ženy, ktorá doteraz netušila, že by chcela mať deti, ale po diagnostikovaní takejto choroby zistí, že tá túžba v nej je. A možno sa znásobí práve faktom, že to nebude až také ľahké.

Prečo je to tak? Prečo ženy, ktoré by chceli dieťa, majú s tým problém a iné, ktoré ho nechcú sa stanú matkami??

Svet je celý naopak, a nielen v tomto prípade... Bohužiaľ!!

Martina Homolová

Martina Homolová

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

... som len pár písmenok na obrazovke..... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu