Prečo pravica prehrala?

Voľby skončili, voliči Smeru jasajú a tí porazení z tábora „lepšieho Slovenska" súťažia v tom, kto počastuje národ  a štát vulgárnejšou nadávkou. Hysterické vyhrážky o od odchode z tejto (obľúbená nadávka) krajiny, sa striedajú s oprášenými víziami temnej budúcnosti spred 6 rokov a už obohratým maľovaním Grécka na stenu. Naša zdecimovaná pravica sa tesne po voľbách opäť „zomkla" a zmohla sa akurát na hádky o tom, kto je teraz líder opozície.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Kto a čo môže za tento volebný debakel? Je to len kauza Gorila a sulíkovský pokus zachrániť upadajúce preferencie, (alebo byť principiálny ak chcete) za každú cenu? Alebo sme len hlúpy národ ktorý ničomu nerozumie?

Príčina pravicového Waterloo má oveľa hlbšie korene ako sú nedávne škandály, či nie veľmi schopná vláda. Vynechajme programy oboch strán, väčšina ľudí im aj tak nerozumie a to ako ľavá, tak aj pravá strana spektra. Myslíte si že áno? Tak jedna kontrolná otázka; čo je to bankovníctvo čiastkových rezerv? Neviete? Tak ste mimo. Ale k veci...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prvom rade je to v ideologickej podstate pravice, ktorou sa prezentuje navonok. „My sme elita", hlásajú štatistiky, kto volí pravicu je vzdelaný, úspešný, pracovitý, bohatý a samozrejme neuveriteľne inteligentný, jednoducho výkvet národa. Naopak kto volí ľavicu je hlúpy, nevzdelaný, starý(dôchodca), nezamestnaný, chudobný(samozrejme svojou vlastnou vinou, lebo je lajdák). Jednoducho skupina príživníkov ktorá len ničí našu skvelú budúcnosť a zadlžuje naše deti(ďalšie obohrané klišé).

Pravičiari vsadili práve na toto elitárstvo, pravda je že im to vždy nejaké hlasy prinesie, dosť na to aby sa dostali do parlamentu, ale asi nie dosť na to aby mohli reálne vyhrávať voľby. Prečo? Nuž pozrime si voličov ľavice a začnime dôchodcami. Počas predvolebnej kampane sme všetci videli množstvo urážlivých až nenávistných prejavov voči nim. Stálo to naozaj za to zahodiť veľkú voličskú skupinu, len preto aby sa skalní utvrdili v tom, že pravica s nikým nevyjednáva? Neuvedomujú si chlapci a dievčatá z PR a marketingu, kým vyprodukujú ďalšie znevažujúce video, že národ starne a dôchodcov bude čoraz viac? Nebolo by možno vhodné zliezť s piedestálu nadutej nedostupnosti, skloniť hlavu pred ľuďmi ktorým vďačíme prakticky za život a počúvať čo ich trápi?

Skryť Vypnúť reklamu

Koho tu máme ďalej; ľudí starších, menej vzdelaných(rozumej bez vysokej školy), robotníkov, chudobných, nezamestnaných a podobne. Prečo oni nevolia pravicu? Na vysvetlenie si dovolím siahnuť po vyjadrení politologičky Dariny Malovej, ktorá to skvele vystihla"Podľa jej slov predseda Smeru-SD jasne pomenoval ťaživú situáciu občanov, keď hovoril o 250 či 300 eurách, z ktorých musia vyžiť rodiny s deťmi, kde pracuje len jeden z rodičov. Toto pravicové strany ignorovali a stále hovorili len o podpore podnikateľov, investícií zo zahraničia a vytváraní pracovných miest. "Lenže problém Slovenska, a to sociologické výskumy už dávnejšie naznačovali, je problém chudoby tých, ktorí pracujú, nielen tých, ktorí nepracujú," poznamenala Malová." (http://www.topky.sk/cl/1000051/1302885/ONLINE-Reakcie-na-vysledky-volieb--Bugar-spokojny--Ficovi-sa-splnil-sen-)

Skryť Vypnúť reklamu

Presne tak, množstvo ľudí pracuje a napriek tomu sú skutočne chudobní. A čo na to pravica? Nuž opäť elitársky a arogantný prístup...je to preto lebo sú lenivý, hlúpy a treba viacej trhu, menej štátu a bude viacej práce a vyššie platy, bla, bla a podobne. Koho tieto reči oslovujú? Chudobných? Nie. Zas len ortodoxných „ekonomistov" z radov pravice, ktorí radostne zatlieskajú... „ale sme tej chamradi žobráckej boľševickej ukázali". Opäť sa pýtam, stojí to za to, keď svetový trend je rast chudoby, na druhej strane extrémneho bohatstva a pomalý úpadok strednej triedy?

Keď sme pri strednej triede, kto jej z jedných najväčších symbolov, ak nie práve lekár? A ako sa k našim lekárom pravica zachovala počas ich štrajku? V médiách sme mohli vidieť tony špiny ktoré sa nich valili a to práve zo strany pravice, pre ktorú by ztenčujúca sa stredná trieda mala byť hlavnou oporou a cieľovou skupinou. A prečo? Lebo si dovolili štrajkovať počas ich vlády a pravičiari(elita) predsa neštrajkujú, „nevydierajú" veď to je len pre „červený odborársky plebs" a tak radšej aby konštruktívne podporili svoju vlastnú voličskú základňu, vsadili opäť na systém „pravica nevyjednáva". Kto to ocenil? Nuž, skalní prívrženci zajasali, ale lekári si určite rozmysleli, už len z osobnej zášti, či dajú hlas ľudom čo ich označovali za skorumpovaných nenažrancov.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes si môže pravica vybrať dve cesty k víťazstvu, buď staví opäť na zaručené „elitárstvo", bude nadávať na hlúpy národ a dúfať, že Smer im pomôže tým, že bude vládnuť veľmi zle, alebo sa pokúsia zaradiť do svojich programov aj úctu a rešpekt k tomu „nevďačnému a nič nechápajúcemu ľudu". Sú toho pravicové strany schopné? Určite áno, politici sú skvelí herci. Otázne je, či je pravicový volič ochotný sa znížiť k nejakej sebareflexii a takéto krédo akceptovať...

Branislav Martiňák

Branislav Martiňák

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kto nepozná minulosť, nevie pochopiť prítomnosť a predpovedať budúcnosť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu