Zlom strany (············Zlom strany············)
Čo znamená zlom strany? Znamená to, že na mieste, kde ho vložíte sa ukončí text jednej strany a bude sa pokračovať na strane ďalšej.
Takto to vidím bez netlačených znakov:
Akým spôsobom bol premiestnený kurzor na ďalšiu stranu tak, aby bolo možné napísať text úvod v jej vrchnej časti? Opäť si nechajme zobraziť netlačené znaky.
Prvý pôsob:
Druhý spôsob:
V prvom prípade boli vložené za nadpis, na prvej strane, prázdne odseky. V praxi to vyzerá nasledovne: Enter, Enter, Enter, Enter ... až kým kurzor nepreskočí na ďalšiu stranu. Čo to ale znamená? Keď sa vrátime kurzorom na prvú stranu za prvý text (odsek obsahujúci tlačené znaky) pre napísanie podnadpisu, najčastejšie stlačíme Enter, čím vytvoríme nový odsek. Tým sa všetky ostatné odseky posúvajú o riadok nižšie. To isté sa stane, keby sa text ktoréhokoľvek odseku na prvej strane zväčšil o viac ako jeden riadok. Takto pripravenú stranu potom treba neustále upravovať a vymazávať odseky neobsahujúce tlačené znaky, tak aby úvodný text druhej strany začínal presne pri hornom okraji.
Iným a oveľa efektívnejším spôsobom je vloženie zlomu strany (Page break) pred prvý tlačený znak odseku na strane ďalšej (v našom prípade pred slovo Úvod). Týmto jasne aplikácii poviete: „Ak na predchádzajúcu stranu dopíšem akýkoľvek dlhý text, alebo pridám nový odsek, tento odsek (v našom prípade začínajúci slovom Úvod) bude vždy začínať na novej strane, pri jej vrchnom okraji.“ Keby teda text prvej strany presiahol až na stranu druhú, odsek začínajúci slovom úvod by sa presunul až na stranu tretiu.
A ako sa zlom strany vkladá?
Vo verzii 2003 cez hlavné menu Vložiť/Prerušenie/Zlom strany. Vo verzii 2007-2010 karta Rozloženie strany/Zlomy/Strana. Vo všetkých verziách klávesovou skratkou Ctrl+Enter.
Ako sa zlom strany zruší?
Umiestnite kurzor pred netlačený znak zlomu strany a stlačíte Delete.
Poučenie: Na vytvorenie prázdneho miesta na stránke nepoužívajte (či už medzi stranami, alebo odsekmi) odseky neobsahujúce tlačené znaky. Zabránite tým nekontrolovanému a nežiaducemu „poskakovaniu“ textu medzi stranami.