Biblioterapia (recenzia na marec, mesiac knihy)

"Marec – mesiac knihy" ponúka dobrú príležitosť aj napísať knižnú recenziu, aj pomôcť rozšíriť funkciu kníh.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Biblioterapia (či písané ako bibliotherapia) pochádza z gréckych slov βιβλίον, kniha a θεραπεία, liečenie; biblioterapia je formou terapie a psychoterapie, ktorá zahŕňa podpornú, behaviorálnu a kognitívnu terapiu a poradenstvo. S ňou súvisí aj psychoterapia, biblioporadentvo, bibliopedagogika, parciálne aj filosofické poradenstvo. História biblioterapie je i dlhá , i krátka. Jestvuje dlhá história nekodifikovanej biblioterapie, lebo (proto)biblioterapia sa dá nájsť napríklad v Platónových, Aristotelových, Danteových a Shakespearových prácach (Ión, ÚstavaPoetika, List pre CangrandeTitus Andronicus, aby som menoval zopár). Na druhej strane, jestvuje krátka história biblioterapie, lebo akademická psychológia nie je veľmi stará disciplína a psychológovia a psychoterapeuti v jej začiatkoch sa zaoberali inými problémami (napríklad liečením psychóz, pomoc neurotikom, definovaním normality); povedal by som, že oficiálna história biblioterapie trvá tak okolo jedného storočia a – je znešťastňujúce to vyriecť – stále sa pociťuje nedostatok literatúry k biblioterapii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Som bezmedzne vďačný, že nedávno bola publikovaná kniha o biblioterapii. Jej autorkou je Bijal Shah, londýnska biblioterapeutka a, očakávateľne, nadšená čitateľka. Svoju knihu nazvala Biblioterapia a dala jej podtitul Liečivá sila čítania (Bibliotherapy. The Healing Power of Reading).

Takto vyzerá recenzovaná kniha a súčasne môj výtlačok
Takto vyzerá recenzovaná kniha a súčasne môj výtlačok 

Keď sa novic zaujíma o biblioterapiu, očakávateľne položí zhruba tri dopyty. Prvý je: „Čo je to biblioterapia?“ (Je zameraný na definíciu a vzťah k iným oblastiam.) Druhý dopyt je: „Ako vykonávať biblioterapiu?“ (Osciluje okolo procedúr, metód a inštrukcií.) A tretí je: „Ktoré knihy by sa využívajú pri biblioterapii?“ (To je pokračovanie v predošlom dopyte a je to zameranosť na konkrétneho človeka/pacienta/klienta, jeho problémy a vhodnosť bibliografického materiálu.) Recenzovaná kniha ponúka dobré a spoľahlivé odpovede na všetky tri dopyty! Nebudem tu vypísovať odpovede a riešenia ktoré ponúka Bijal Shah, iba skonštatujem, že jej odpovede sú správne, akceptované, sú založené na teoretickom poznaní ľudských emócií a myslenia a tiež sú založené na praktických skúsenostiach, ktoré autorka a iné terapeutky/poradkyne získali.

SkryťVypnúť reklamu

Publikácia bola vydaná aj ako ebook
Publikácia bola vydaná aj ako ebook 

Z knihy by som rád zdôraznil štyri fundamentálne pasáže. (Α) Biblioterapia pre Bijal Shah neznamená iba čítanie. Lebo biblioterapia tiež zahŕňa diskusiu, respektíve rozhovor a písanie, keďže na podklade toho klient verbalizuje svoje emócie, názory, myšlienky, atď. Biblioterapia tiež zahŕňa aj – a pokračovanie je dôležité –, že klient môže niečo písať, napríklad list alebo môže vytvoriť vlastné umelecké dielo, zvyčajne báseň (pozri str. 56–61, 102–103, 136–38, 173–74). (Β) Aj keď biblioterapia je zvyčajne individuálna, tiež môže byť vedená ako skupinová biblioterapia. Osobne takúto formu považujem za kreatívne rozšírenie biblioterapie a v niektorých prípadoch je viacej užitočnejšia než individuálna biblioterapia (pozri str. 184–87). (Γ) Počas biblioterapie (ktorá zahŕňa rozhovor, písanie názorov, tvorbu vlastného textu či  poézie) klient(ka) môže ukázať vnútorné emócie, dokonca najhlbšie a najintímnejšie emócie. Tie zahŕňajú aj plač, je to terapeutický plač, ktorý môže byť považovaný za formu zušľachtenia (pūrificātiō), očisty (pūrgātiō) a katarzie (ako aristotelovská κάθαρσις). Pokiaľ sa to stane, môže to byť kľúčový moment terapie; ak sa s ním správne pracuje, vedie k pochopeniu situácie a naznačuje riešenie, ba dokonca môže aj okamžite pomôcť klientovi, vyliečiť ho (pozri str. 193–95). (Δ) Bijal Shah v biblioterapii používa nie len bežné, očakávateľné knihy (romány, novely, poéziu, vedecko-popularizačné knihy), ale tiež komixy (graphic novels). Dôvodom je, že niektorí klienti trpia dyslexiou, autizmom či poruchami učenia a tento druh literatúry je pre nich najprijateľnejší. Tak vďaka komixom je biblioterapia prínosná aj pre tých, ktorí majú obmedzené kompetencie (pozri str. 201–19).

SkryťVypnúť reklamu

Autorka, Bijal Shah so svojou knihou v kníhkupectve Waterstones
Autorka, Bijal Shah so svojou knihou v kníhkupectve Waterstones  (zdroj: (c) Waterstones a Bijal Shah)

Bijal Shah tiež urobila Zoznam kníh; tak ako lekár predpisuje lieky, tak ona predpísala knihy – alebo prijatelnejšie povedané, Bijal Shah navrhla knihy – ktoré môžu byť použité počas biblioterapie, či už s terapeutom alebo počas autobiblioterapie, lebo aj tá je legitímnou verziou. Súpis kníh je delený do sekcií, každá je zameraná na konkrétnu chorobu či problém, ako napríklad depresia, materstvo, múdrosť, rakovina, sebaúcta. Uvediem len niekoľko poznámok o Zozname. Autorka ponúka nie len knihy zo západnej civilizácie, ale aj z východnej. Preferuje novšie knihy a nie knihy vydané pred 100+ rokmi. Nepredkladá žiadne náboženské, posvätné knihy. Vždy odporúča niekoľko potenciálnych kníh na jeden problém. Dáva široké spektrum kníh, napríklad romány, poviedky, divadelné hry, poéziu, komixy, ale aj vedecko-popularizačnú a odbornú literatúru, čo zahŕňa filosofiu, psychológiu, sociológiu či životopisy. (Uzátvorkovaná noticka. Mnohí budú dávať návrhy na pridanie obľúbených/vhodných diel a to nemusí byť príjemné; ani ja nie som iný, hoci by som mohol napísať tucty kníh, obmedzím na tri diela, každé z inej kultúry; môj dodatok: Kniha JóbBiblie, Symposion od Platóna a Zen a umenie údržby motocykla od Roberta Pirsiga.)

SkryťVypnúť reklamu

Jedno z mojich obľúbených miest – ako keby nook – kde študujem, píšem či hrám šach
Jedno z mojich obľúbených miest – ako keby nook – kde študujem, píšem či hrám šach 

Biblioterapia, Liečivá sila čítania od Bijal Shah je bezpochyby dobrá kniha, lepšie povedané, je to obdivuhodná kniha! A mala by byť spovinnená pre každého biblioterapeuta. Okrem toho knihy bude bezpochyby užitočná aj pre psychológov, sociálnych pracovníkov, učiteľov literatúry, spisovateľov, literárnych kritikov, filosofických poradcov a nemenej aj pre čitateľov.

Nuž... vydajme sa na cestu čítania, ktoré nás môže doprovodiť k uzdraveniu!

Plný bibliografický záznam knihy:

SHAH, Bijal: Bibliotherapy : The Healing Power of Reading. [1st ed.] London : Piatkus (An imprint of Little, Brown Book Group; An Hachette UK Company), 2024. ix + 302 pp. ISBN 978-0-349-43603-6 [Hardback, RRP £16.99]

Bijal Shah – autorka knihy a biblioterapeutka
Bijal Shah – autorka knihy a biblioterapeutka (zdroj: (c) Bijal Shah)

Kniha bola publikovaná 22. februára 2024. Je vydaná v dvoch formátoch, (1) hardback, bez prebalu, s lepenou väzbou (s týmto formátom som pracoval), (2) ako ebook (ten má ISBN 978-034-943-604-3), (3) a neskôr, v septembri 2025 bude vydaná aj ako paperback. Kniha je dostupná v britských a amerických kníhkupectvách, zvlášť internetových. V prípade, že by ste chceli navštíviť webovú stránku vydavateľstva, tak tu je: <https://www.littlebrown.co.uk/>, resp. konkrétnejšie <https://www.littlebrown.co.uk/imprint/lbbg/piatkus/page/little-brown-books/lbbg-imprint-piatkus/>.

Prínosným môže byť navštívenie internetovej stránky autorky, Bijal Shah. Jej prostredníctvom ju môžete kontaktovať, získať zoznamy kníh odporúčaných pri biblioterapii, sú tam informácie o biblioterapeutických kurzoch, o možnosti podstúpiť biblioterapiu, tiež autorku môžete požiadať o interview, riešiť autorské práva, et cetera. Webová stránka Bijal Shah je: <https://www.booktherapy.io/>.

Martin Bača

Martin Bača

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  77x

Upínajúc' sa k ideám a prezentujúc' hodnoty by som zavše chcel písať o filosofii, literatúre, sinológii, numizmatike a hórológii... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu