O Vedcovi a kráse - poviedka

I uzrel som svet a od toho momentu som zostal očarený jeho krásou. Krásou v mnohých podobách, premenlivou a skrytou avšak prítomnou všade vôkol.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Chaos ktorý ju obklopoval bol večne pritomným kontrastom k chladnej exaktnosti mojich myšlienok. Bol som trápený dňom i nocou tou večnou snahou pochopiť bytie vecí, ktoré ma obklopovali. Nuž zaumienil som si krásu spoznať, vyzistiť čo ju činí tak výnimočnou. Pozoroval som svet zo všetkých uhlov. Pozrel sa naň ako bezvýznamnú maličkosť v majestátnosti vesmíru, no napriek velkoleposti hviezd a tajomnosti čiernych dier všetko nasvedčovalo tomu, že ten náš kúsok vesmírneho prachu patriaci ľudstvu je niečím unikátny. I pozoroval som krásu po častiach. Rozobral som ju na čoraz menšie a menšie časti až som narazil na jej najzákladnejšie prvky a s nadšením som popisoval vzťahy medzi jednotlivými úlomkami ktoré stáli za oným nevysvetliteľným nepokojom trápiacim moju myseľ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

I napokon porozumel som kráse, tak ako sa jej porozmieť dá, nuž zaumienil som si preukázať svoje poznanie a krásu vytvoriť. S vedeckou precíznostou som teda zoraďoval jednotlivé atómy a systematicky spájal zoskupenia do čoraz väčších celkov. No akokoľvek som sa snažil neprestajne som zlyhával v mojej snahe o vytvorenie krásy. Aplikoval som každý akademický postup známy modernej vede nuž výsledok mi unikal. Pracoval som až na úplný okraj síl a padol na najhlbšie dno mentálneho vyčerpania. A tam v objatí tmy, úplne bez jedinej myšlienky, som precitol. Vedou možno spoznať krásu nuž na jej vytvorenie je potreba úplne iných nástrojov. Nástrojov ktorými veda často pohŕda zo strachu o svoju spolahlivosť a precíznosť onej chladnej exaktnosti ktorá prináša kľud mysle. Avšak nemožno tvoriť krásu s kľudnou mysľou tak ako nemožno budovať dom bez pohybu robotníkov a hluku stavebných strojov. Tvoriť krásu ide iba v úplnom spojení s našou emocionálnou podstatou. Bez emócií mizne i posledná štipka kreativity a z človeka uniká duša. Taký človek dokáže pochopiť, čo krása je a snáď i na chvíľu predstierať nadšenie avšak časom umiera zvnútra. Pomaly, systematicky a s akademickou presnosťou...

Martin Bacik

Martin Bacik

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek ako každý iný, ktorý niekedy vidí veci neobyčajne. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu