Blázinec SK

Ako demokrati a mienkotvorné médiá dláždia cestu Smeru k nekonečnej vláde jednej strany

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vládna, a zároveň mimoparlamentná strana, ktorú hlavné mienkotvorné médiá nazývajú demokratickou (ehm, do strany vstúpi predseda vlády a o hodinu na to je jej šéfom, aké demokratické a transparentné), je hlavnou hviezdou domáceho spravodajstva a, ako v nejakom  blázinci, sa celkom vážne diskutuje o tom, ako a či bude táto strana po voľbách spolupracovať napríklad so stranou modrého expremiéra, ktorá neexistuje. 

Potom sa celkom vážne, v čase posunov v geopolitike, po roku tragickej, agresívnej vojny v susednom štáte, v geografickej realite medzi iliberálnym režimom na juhu a katolíckou cirkvou ovplyvneným režimom na severe, s ministrom zahraničných vecí debatuje namiesto zahraničných vecí o tom, prečo v okresnom meste používa tvrdší slovník na vlastnú obranu pred vyhrážkami smrťou a či sa smial po prejave Lavrova na summite v Indii. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do blázinca SK pridávam aj vášnivú debatu nových demokratických politikov na facebooku - bývalá organizátorka Plesu v Opere a bývalý novinár a spisovateľ sa sporia prakticky o tom, kto z nich je väčšia sviňa. K tomu pridám správy v mienkotvorných médiách o vzniku strany Jablko. 

Na debatnom turné komentátorov váženého denníka o záchrane demokracie sa hľadisko pučí od smiechu. 

Demokrati kašlú na viac ako milión ľudí, pozornosť im venuje len Robert Fico

Demokratickí politici a demokratické médiá si z nejakého dôvodu aj pol roka pred voľbami vyberajú život vo fiktívnej realite, kde najdôležitejšie je byť optimistom na báze historickej skúsenosti, že veď Slováci vždy v krízových časoch vedeli voliť správne. 

SkryťVypnúť reklamu

Situácia je vážna, životná situácia mnohých ľudí v bežných profesiách v okresných mestách, hlavne v pohraničných regiónoch na juhu a na východe republiky, sa zhoršuje. Neistotu pandemických rokov vystriedala ekonomická neistota v podobe zvýšených účtov za energie a za potraviny, za dopravu, za oblečenie a školské potreby, voľný čas, atď.  

Vyše milióna ľudí počúva politikov, hlavne šéfa Smeru, ktorí kašlú na abstraktné témy ako EÚ a NATO, nebavia sa nekonečne o tom, kto s kým a kedy a kto proti komu, ale hovoria o tom, že zlepšia ich životnú úroveň, napríklad tým, že budú tlačiť na zrušenie sankcií na Rusko. Je to blbosť? Hej, ale tak sa s nimi choďte rozprávať vy, demokrati, dajte hlavy dohromady a odpovedajte na ťažké otázky, ako si z priemerného učiteľského platu kúpiť byt v krajskom meste za dvestotisíc. Príliš veľa ľudí si myslí, že ich životná úroveň sa v demokracii, hlavne v posledných rokoch, nezlepšuje a keďže im to nikto riadne nevysvetľuje, tak veria tomu, že za to môže Brusel a Amerika a liberáli. 

SkryťVypnúť reklamu


Demokratické médiá akoby rezignovali na nestrannosť a objektívnosť

Demokratické sily strácajú schopnosť reflektovať bežné životné situácie. Demokratické médiá zas strácajú schopnosť nestranne a vo veľkom informovať o skutočnom živote ľudí a o tom, čo ich zaujíma. Ak nedostávajú odpovede na ich životné dilemy od demokratov, tak im ich dá Robert Fico. Domáce spravodajstvo nemôže byť výlučne o straníckej politike a parlamente.

Namiesto informácie o tlačovej besede Jablka by mienkotvorní novinári, podľa mňa, mali mať ambíciu objektívnejšie informovať napríklad aj o tom, ako skutočne fungujú sankcie na Rusko, alebo čo znamená, keď sme členom NATO a čo to bude znamenať, keď sa členom NATO stane Fínsko a Švédsko a zvýši sa vplyv Turecka. Ale hlavne sa treba prestať donekonečna pýtať na to, čo si konzervatívne strany myslia o sexuálnych menšinách. Aké asi odpovede čakáte? 

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcú médiá pomôcť zachovať liberálnu demokraciu v Slovenskej republike a uchovať si aj vlastnú slobodu, je strategicky dôležité, aby začali publikum informovať o plánoch demokratických síl na zvýšenie životnej úrovne bežných ľudí, aby kládli ťažké odborné otázky, na ktoré skutoční politici musia vedieť kvalifikovane odpovedať.  A treba tie otázky klásť aj Smeru, Hlasu, Republike, SNS a podobným.

Píšte o Rusoch, sú ľudia, ktorých to zaujíma

A hovoriť treba aj o Rusku. Veď je to očividné, že existujú ľudia, ktorí chcú správy z východu. Efekt lživých dezinformácií sa, verím tomu, dá znížiť dostatkom pravdivých informácií. Takto sa môžu napríklad dozvedieť, že drvivá väčšina Rusov nie je nejaká necivilizovaná izolovaná komunita, založená na kresťanských konzervatívnych hodnotách, ale že je to normálna európska civilizácia, ktorá sa pozerá na rovnaké filmy ako my, ktorá sa oblieka ako my, ktorá jazdí na rovnakých autách ako my, ktorá je liberálna ako my, akurát žije za vlády, aká tam teraz je.

Vážení demokrati, zobuďte sa

Ten zhruba jeden a pol miliónový referendový dav ľudí to vo voľbách hodí Ficovi a Republike a zabezpečí im nekonečnú vládu, ak im nedáte príležitosť rýchlo pochopiť, že vám na nich záleží a že pre nich máte riešenia.

Včerajší prieskum AKO ukazuje, že Smer je prvý a trend je priaznivý. Hlas je šesť mesiacov pred voľbami na najlepšej ceste stať sa bezpredmetnou stranou. Na letné prázdniny si možno bude treba pripraviť odpovede nie o spolupráci s Hlasom, ale práve s Ficom. 


Blázinec SK. Ale nie sme v tom sami, také Bulharsko čakajú štvrté parlamentné voľby za posledné dva roky.

(Zu Risiken und Nebenwirkungen lesen Sie die Packungsbeilage und fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker)


Martin Baranovic

Martin Baranovic

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  55x

Background v médiách a komunikácií na Slovensku a background v podnikaní a operatívnom manažmente v Nórsku. Veľa čítam, veľa počúvam a začínam znovu viac freelancersky-novinársky tvoriť. Záleží mi na kvalite demokracie a na kvalitných médiách na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
SkryťZatvoriť reklamu