Komunizmus padol. Kedy padne populizmus?

Populisti nemajú riešenia, ale vedia pomenovať problém. Umiernené strany musia prinášať riešenia a ukázať kompetenciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Nostalgia za starými časmi

Východná a južná Európa sú najmenej spokojné regióny Európskej únie a rastú v nich populistické strany. Reprezentanti týchto strán vedia rýchlo a ľahko pomenovať problém, ale prakticky nevedia prísť s dobrými riešeniami, vedia rýchlo odpovedať proti čomu sú, ale veľmi nejasne, ak vôbec formulujú to, za čo sú.

Triafajú sa tak do priazne bežných ľudí, ktorí si o svojej životnej situácii a o "systéme" myslia to isté, čo počujú od populistov. Prieskum trendov eupinions ukázal, že 67 percent ľudí v EÚ myslí nostalgicky. Tvrdia, že pred rokmi sa mali lepšie. Podľa dát sa však majú lepšie teraz. Stačí sa obzrieť na vlastnú domácnosť, na fotografie z dovoleniek, na možnosti (práca, voľný čas, cestovanie, vzdelávanie), aké boli dajme tomu pred dvomi -tromi desaťročiami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Starnúca populácia chce istoty

Lenže toto nie je férový ukazovateľ. Populácia starne, máme viac ľudí vo vyššom veku a tí prirodzene očakávajú viac istôt, stabilitu a predvídateľnosť. Globalizácia a znalostná ekonomika znamenajú neistotu predovšetkým pre menej vzdelaných ľudí, ale i pre ľudí, ktorí získali vzdelanie pred niekoľkými desaťročiami. Dnešné nároky na znalosti sú neporovnateľné s tými z deväťdesiatych rokov. Frustrácia z neistoty a pocit, že môže byť horšie, vedú ľudí k rozhodnutiam voliť populistov, ktorí hovoria rovnakou rečou. Výsledkom je, a Slovensko to práve zažíva, nekompetentná vláda, agresivita a hádky o témach, čo nie sú dôležité.

SkryťVypnúť reklamu

Zlý spoločenský vývoj a bieda politických strán

Podľa nórskeho spisovateľa a historika Terjei Skirbekka, ktorý sa zaoberá politickými stranami a ich vývojom v Európe, sa v zásade dá hovoriť o tom, že nárast populizmu a menšia občianska angažovanosť, nízka volebná účasť a ignorácia volieb, sú symptómy zlého spoločenského vývoja. Má sa tým na mysli ekonomický vývoj a sociálne a kultúrne neistoty. Skirbekk tvrdí, že receptom na zlomenie populizmu je ísť v ústrety potrebám ľudí na ekonomickej i kultúrnej osi zároveň. Je teda úlohou umiernených strán pochopiť ľudí, nepoučovať a neodsudzovať, ale prinášať riešenia, ktoré reálne reagujú na ich životnú situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Tu sa však ukazuje, že slovenská stranícka politika je chudobná na riešenia a na idey. Umiernená takzvaná sociálna demokracia sa neprofiluje ako strana odborníkov na pracovné právo, na ochranu a bezpečnosť (expertkou tam je osoba, ktorá aj so svojim predchodcom môže byť skôr charakterizovaná ako expertka na nebezbečnosť a strach), na dôchodky a sociálne služby, a už vôbec nie na ľudské práva. Je to skôr strana tlačových konferencií a úsmevov, psíkov a vešania záclon. Konzervatívne strany sa odkláňajú od svojej umiernenosti a nepreukazujú schopnosť spolupracovať a prijímať kompromisy. Liberálna strana stráca dôveru vo svoje riešenia pre svoju konfliktnosť a aroganciu.

SkryťVypnúť reklamu

Populisti nemajú riešenia, iba reči

Úlohou týchto umiernených politických strán je teraz, aj vzhľadom na 17. november, sa nad sebou zamyslieť a čo najskôr odborne reagovať na potreby ľudí, či už ide napríklad o stabilitu na pracovnom trhu, stabilitu príjmu, bezpečné cesty a cestovanie, každodennú slušnosť. Už nestačí len pomenovať problémy, treba na ne hľadať riešenia. V diskusiách o riešeniach a v prezentácii zručnosti a kompetentnosti nebude ťažké populistov poraziť. Lebo riešenia nemajú, iba reči.

Je to aj úloha médií - klásť poctivejšie otázky - Ako? (Ako to urobíte? Ako ste na to prišli? Aké dáta ste použili?) Kedy? (Kedy to chcete urobiť? Kedy ste na tom začali pracovať? Kedy budú viditeľné výsledky?)- a dožadovať sa odpovedí.

Populizmus (na Slovensku s príchuťou ľudáctva) musí padnúť rovnako ako v roku 1989 padol režim vlády komunistickej strany.

Martin Baranovic

Martin Baranovic

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  66x

Background v médiách a komunikácií na Slovensku a background v podnikaní a operatívnom manažmente v Nórsku. Veľa čítam, veľa počúvam a začínam znovu viac freelancersky-novinársky tvoriť. Záleží mi na kvalite demokracie a na kvalitných médiách na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu