
Situácia je smutná
Hotel Veľká Fatra v Rajeckých Tepliciach je momentálne v rekonštrukcii - konkrétne sa vykonáva prístavba pred hotelom v parčíku, rovno pred vchodom pri Kuneradskej ceste. Všimol som si, že staré stromy ostali takmer bez listov. Prečo? Pýtam sa aj ja. Pátral som. Poškodené stromy v rade pred hotelom: 7 líp, 1 jaseň a 1 brest horský. Bilancia: brest až na jednu živú vetvu takmer úplne bez listov, koruny líp sú bez listov na 50-80% a jaseň má posledný živý konár. Takto to vyzeralo začiatkom augusta. Smutné je, že brest v Rajeckých Tepliciach je chráneným stromom s vekom 120 rokov, výškou 30 m a obvodom kmeňa 405 cm (podľa www.stromy.enviroportal.sk). Myslím že rozumný človek vie, že stromy vyschnú úplne.
Zisťoval som príčiny
Viem, že koreňové systémy boli poškodené. Chudák brest - dostal ranu betónovým stĺpom rovno do hlavného koreňa neďaleko kmeňa. Takže, keď odoberieme korene takýmto starým stromom, buď začnú chradnúť alebo zregenerujú. Avšak tento rok spravili horúčavy a sucho svoje - žiaľ, sily na obnovu nemali. Ale to nie je všetko. O informácie a preverenie veci som písomne žiadal: Hotel Veľká Fatra, Kúpele Rajecké Teplice Aphrodite (Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, a. s.) (správca hotela), Obvodný a Krajský úrad životného prostredia v Žiline (OúŽP, KúŽP), Slovenskú inšpekciu životného prostredia v Žiline (SIŽP), Mesto Rajecké Teplice a Správu NP Malá Fatra (ako správcu chráneného brestu).
Zistenia a odpovede zhrniem. KúŽP sa začal otázkou zaoberať v roku 2012 (na podnet Správy NP MP) - konkrétne vrazením stĺpa do koreňov chráneného brestu. prípad bol postúpený na SIŽP, ktorá sa začala vecou zaoberať v júni 2013. Prebehlo jednanie so zástupcami Mesta RT, ŠOP (Správa NP MF), kúpeľmi a KÚŽP, spojené s obhliadkou drevín. SIŽP postúpila vec Krajskej prokuratúre v Žiline, ktorá by ju mala momentálne riešiť ako trestný čin. Podľa Správy NP MF boli stromy pravdepodobne postriekané herbicídom (v máji 2013), čo by mohlo súvisieť so skutočnosťou, že suchá časť koruny sa nachádza najmä na strane od hotela. Najväčšie vysýchanie došlo po obhliadke stromov, kedy vlastník požiadal o výrub stromov no nedosiahol to (pozn: aspoň vidíte, ako to chodí - aká náhodička). Škodu na stromoch vyčíslila na 28 000 eur. Mesto Rajecké Teplice sa posnažilo a poslalo mi obsiahly list, kde mi vysvetlili čo a ako (žiaľ nemám ho teraz pri sebe), no opísali v ňom vlastne to čo som teraz popísal + potvrdili úhyn ďalších starých stromov poškodených pri stavebných prácach vonkajšieho areálu kúpeľov (ďalšie lipy). Mesto vydalo stavebné povolenie napriek tomu, že brest tak ako každý chránený strom má okolo seba ochranné pásmo - o tom, že ide o chránený strom, vedelo tak mesto, ako aj vlastník. Nuž, v liste sa mesto obhajovao, že sa snaží urobiť všetko pre záchranu stromov. Neviem, ale cítim rozpor.
Kúpele ani hotel sa neunúvali vyjadriť, za čo im ďakujem. Nech sa im darí.
A budú následky
Pre vlastníka bolo navrhnuté, aby vykonal ozdravné opatrenia - zásyp jám, hnojenie, polievanie z cisterien. Urobí to? Asi ťažko, veď snáď hľadal dôvody ako stromy zničiť a dostať sa legálne k ich výrubu. A stromy? Ak vypukajú na budúci rok a prežijú do leta, bude to zázrak. Ak vypukajú a počas roka vyschnú, bude to očakávaný stav. Ak nevypukajú vôbec, neprekvapím sa. Prajem si, aby sa stal ten zázrak!
Aj takto to chodí. Je to zaujímavý príklad toho, ako funguje moc - proste chce niečo dosiahnuť, a keď nie férovo, skúša všetko, lebo vie, že aj tak víde čistá. A ľudia len mávnu rukov - veď čo, sú to len stromy. A ľudia len mávnu rukou - veď to, sú to len stromy. Nasadia sa nové. Veď hej. A prečo nie je prípad medializovaný? Podnet na reláciu dostali TV JOJ, TV Markíza, RTVS, relácia Paľba, relácia Lampáreň a týždenník Žilinský večerník. Asi to nie je zaujímavý prípad, keď na opakovanú výzvu reagovala iba Lampáreň (za čo ďakujem). Možno som príliš naivný. Neviem ale mne tie stromy za tú námahu stoja!