
Môj starý otec Peter Chovan- Počtár (1910- 1991) z Hubovej sa túto riekanku (repovanku) naučil ako 10- 12 ročný chlapec od Jána Okála- Tomášova (1865- 1930), ktorý ju poznal od jedného tuláka. Môj starý otec si z nej urobil aj svojské noty z obrázkov. Starý otec mal vždy veľmi kreatívny a beťársky vzťah ku slovu. Písal rôzne veršovanky a básničky. Bol skrátka dedinský šoumen. V roku 1980 dostal ponuku od Československého rozhlasu, štúdio Banská Bystrica, aby nahral aj s ďalšími dedinskými pamätníkmi rôzne staré dedinské pesničky. Starý otec sa rozhodol, že na LP nahrá svoju „raperskú" riekanku. Celá tá „rapová" riekanka je na LP v takom svižnom, slovno- rytmickom štýle. Skrátka rap pred 100 rokmi na Slovensku. Starý otec ani netušil, že jeho 100 ročná riekanka je aj na dnešnú dobu celkom slušný text na rapové rytmy. Dnes sa všetci v rodine len s úctou smejeme, že náš beťársky starý otec bol „raper". Toto je ten spomínaný text riekanky. Tá riekanka sa „rapovala" na základe obrázkových nôt. Snáď to niekedy niekto zhudobní.
Tu je krátke, tu je dluhé
tu je láda rezací.
Tu sú husle, tu sú basy
tu sedajú pijaci.
Sedajú pijaci
basy, husle, krátke, dluhé
tu je láda rezací.
Tu je tenké, tu je husté
tu je prázdne, tu je tlusté.
Tenké, husté, prázdne, tlusté
sedajú pijaci
basy, husle, krátke, dluhé
tu je láda rezací.
Tu je krivé, tu je rovné
tu je niečo kolovozné.
Krivé, rovné, kolovozné
tenké, husté, prázdne, tlusté
sedajú pijaci
basy, husle, krátke, dluhé
tu je láda rezací.
Tu sú hrable, tu je stič
pri nich stojí jeden bič.
Hrable, stič, jeden bič
krivé, rovné, kolovozné
tenké, husté, prázdne, tlusté
sedajú pijaci
basy, husle, krátke, dluhé
tu je láda rezací.
Tu je pani, tu je pán
pri nich stojí z vína džbán.
Pani, pán, vína džbán
hrable, stič, jeden bič
krivé, rovné, kolovozné
tenké, husté, prázdne, tlusté
sedajú pijaci
basy, husle, krátke, dluhétu je láda rezací.
Je to zvláštne a pritom úplne prirodzené, že aj v takom beťárskom dedinskom folklóre nájdeme to čomu sa dnes hovorí cool a in. A nie vždy to musí pochádzať z USA. Tu ma napadla myšlienka nášho významného muzikanta, ktorý sa raz vyjadril, že terchovská muzika a rock majú veľa spoločného. Niečo na tom bude. Rôzna hudba a rôzny folklór v sebe skrývajú neskutočné kreatívne súvislosti aj napriek dobe či času. Chcieť byť za každú cenu cool svetový a pritom nepoznať vlastné korene beťárskych predkov je dnes veľkým omylom slovenských médií a mnohých teenagerov (česť výnimkám). Amerika má playbojov, ale na Slovensku vlastníme vzácny druh človečiny, skutočných beťárov.
Starý otec pozdravujem Ťa tam hore. Ty si bol už pred 100 rokmi „cool" a ani si to možno netušil. Bol si skutočný beťár, ktorý sa nehral na žiadnu celebritu. Nemusel si sa hrať na nič lebo si bol pre mňa, rodinu, dedinu a široké okolie skutočne originál liptovský beťár.