Výživa ako silná zbraň športovca - I. časť

Písmo: A- | A+

Forma tohto článku sa bude mierne vymykať z bežného rámca. Nedávno som riešil spolu s jedným trénerom ženského florbalového celku problematiku rozporu medzi zdravým životným štýlom a vrcholovým športom. Vzišiel z toho celkom zaujímavý rozhovor, o ktorý sa s vami rád podelím. Neobišli sme ani zaujímavú tému ohľadom zanedbávania výživovej stránky športovcov – špeciálne u pohybovo aktívnej mládeže. Za túto stránku životosprávy sú zodpovední najmä rodičia, lenže čo ak oni sami nevedia čo je správne? Bez pozitívneho príkladu doma je jednoduché nájsť vzor v televízií alebo časopise. Aké môžu byť následky? Aj o nich je tento rozhovor.

V plnej športovej zbroji
V plnej športovej zbroji 

1. Športovec môže zjesť „všetko" - on to aj tak vybehá na tréningu! Čo je na tom pravdy?

Myslím si, že je to otázkou priorít - pokiaľ je pre niekoho cvičenie iba určitá forma kompenzácie, aby mohol zjesť viac jedla a tak trochu aj podvádzať" tak to platí. Na druhej strane pokiaľ cvičením sledujem určitý cieľ, tak výživa je veľmi silným nástrojom, ktorý môžem využiť vo svoj prospech resp. neprospech. Vo vrcholovom športe často krát ide o desatiny sekundy či centimetre. Všetci v širšej špičke sú približne na rovnakej úrovni a rozhodujú „maličkosti", ktoré nikto nevidí – a jednou z nich je zvládnutý výživový protokol (podmieňujúci oi. aj rýchlosť regenerácie – tzn. môžem trénovať viac a zároveň minimalizovať riziko pretrénovania).

V rámci svojej praxe som mal možnosť spolupracovať aj s RNDr. Petrom Fořtom CSc. (TOP expert na športovú výživu, poradca ČOV), ktorý má podrobne zmapovanú žalostnú situáciu aj vo výžive vrcholových športovcov. Veľa športujúcich sa snaží mať čo najlepšie športové vybavenie, ale málokto rieši to, ako vybaviť svoje telo silnejšou zbraňou – energiou a silou, ktorá dá tomuto vybaveniu zmysel!

2. V čom je špecifická výživa športovcov? Je výživa športovcov zároveň „zdravou výživou?"

Povedzme si na rovinu – vrcholový šport takmer nikdy nie je možné spájať so zdravím. Správnou výživou je však možné eliminovať mnohé nepriaznivé vplyvy. Organizmus športovca, ktorý čelí denno-dennej záťaži je vystavený oveľa vyššiemu riziku opotrebovania a naštrbeniu imunity. V takomto prípade odporúčam tzv. funkčné potraviny - pozitívne ovplyvňujúce jednu alebo viac telesných funkcií.
Ako by mohla športovcovi stačiť strava, ktorá nezaistí dobré zdravie ani nešportovcovi? V prípade, že sa nešportovec nebude stravovať optimálne – skôr či neskôr bude mať zdravotné problémy (tým závažnejšie čím má väčšie genetické predispozície), ale pokiaľ sa rovnako nevhodne bude stravovať športovec – bude mať problémy oveľa skôr! 
Je to taký paradox – zdravý životný štýl a pohyb patria neodmysliteľne k sebe avšak od určitej úrovne sa všetko podriaďuje aktuálnemu výkonu a bokom ide dlhodobé zdravie – príkladom sú opäť aj mladí „profi" športovci na ktorých sú kladené neprimerané nároky.

3. Môžeš uviesť nejaké príklady z praxe kedy sa jedná o najčastejšie chyby a dogmy?

Tak trebárs tzv. rýchla energia pred výkonom (vysoký glykemický index aj nálož), ktorá spôsobí, že športovca vystrelí do výšin, aby následne výkonnostne „zvädol" v polovici výkonu (špeciálne pri vytrvalostnom preteku). Ďalšou vecou sú cestovinové orgie večer pred pretekmi v triatlone – také obrovské množstvo sacharidov pár hodín pred výkonom doslova zablokuje metabolizmus – telo ich už nedokáže využiť v prospech výkonu. Riešil som prípad bežca na dlhé trate, ktorý sa pokúšal o prechod na nízkosacharidovú (vysokotukovú výživu), ktorý je v rozpore s dogmou o sacharidoch pri dlhých behoch. Za určitých podmienok je však aj toto možné (a s ohľadom na zdravie dokonca vhodnejšie).

4. Aké sú tvoje odporúčania v prípade športovej výživy pre amatéra? Je nutné siahať po doplnkoch?

Človek športujúci rekreačne, aj v prípade pravidelnosti (cca 2-3 krát týždenne) nemusí premýšľať o špecializovanej športovej výžive. Predtým ako siahne po doplnkoch by si v prvom rade mal položiť otázku: Vyčerpal som už všetky možnosti ako maximálne skvalitniť svoj jedálniček formou „bežných" potravín? Mnoho amatérov neváha investovať značné sumy do výživových doplnkov, za ktorými stojí cielená reklama využívajúca tváre profesionálov, ktorí často krát daný produkt ani nevložili do úst. Mojou úlohou je v prvom rade maximálne skvalitniť jedálny lístok klienta a nastaviť hlavne časovanie príjmu jednotlivých živín (s ohľadom na objem a intenzitu záťaže). Až potom je možné baviť sa o doplnkoch.

 http://www.fbsport.sk/resize/af/200/301/files/temp/export/blog/fdp-3326.jpg5. Ako vnímaš stravovacie návyky školákov? Čo alebo kto ich ovplyvňuje najviac? A čo výživa mladých športovcov?

Zodpovední sú v prvom rade rodičia a neutíchajúci tlak masmédií. Cieľová skupina maloletých je veľmi zraniteľná a vďačná obeť reklamných kampaní. Mal som možnosť byť svedkom obsahu desiatových krabičiek v zopár triedach.... Je to doslova na zaplakanie. Rodičia na jednej strane chcú dbať o zdravie svojich detí, chcú z nich mať úspešných športovcov (možno budúcich profesionálov) ale s tým súvisí aj vytvorenie profesionálneho zázemia – oi. zabezpečiť kvalitné palivo pre kvalitný výkon! Aká je prax? Sušienky plné stuženého tuku, párok s bielym rožkom, u dievčat populárne sladké jogurty (ktoré videli ovocie len z diaľky).

Na kolektívnych športových súťažiach detí to vidím na vlastné oči: Vrcholom špecializovanej športovej výživy sa stali oplátky zapité energeťákom?! Výsledkom sú preťažené deti, na ktorých sa to často krát prejaví až s odstupom času (a za skutočnú príčinu sa označí všetko ostatné len nie nezvládnutá výživa). Kombináciu fyzickej a psychickej záťaž (tréning+škola) takisto nie je možné kompenzovať iba zvýšeným objemom prijatej stravy. 
Situáciu je možné zmeniť najmä cez obsah nákupného košíka – problém je, že samotní rodičia nevedia čo kupovať a ako to pripravovať.

A aké sú vaše skúsenosti? Do akej miery ovplyvňuje výživa športový výkon? Je možné podávať maximálny výkon a tešiť sa zo športovej dlhovekosti bez adekvátnej výživy?

Máte záujem konfrontovať svoje názory a skúsenosti s profesionálnym konzultantom a kondičným trénerom, prípadne zistiť viac o tom, čo znamená individuálny princíp pri stanovení výživového plánu?

Kontaktné údaje a množstvo inšpirácie nájdete na tomto odkaze.

Skryť Zatvoriť reklamu