Nový článok téma "voľby"? nie, voľby ako téma!

Ťažiskové spoločensko-politické témy, akými boli v nedávnej minulosti vstup SR do NATO, prijatie do EÚ, Schengen, eurozóna sú v zásade zavŕšené a vyčerpané. Vzniklo tým akési vnútropolitické vákuum, ružové obdobie, ktoré narušila až svetová finančná a hospodárska kríza ako globálny jav a jej slovenské špecifiká.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0in; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:8.5in 11.0in; margin:1.0in 1.25in 1.0in 1.25in; mso-header-margin:.5in; mso-footer-margin:.5in; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

Téma „voľby“? Nie, voľby ako téma!

Ťažiskové spoločensko-politické témy akými boli v nedávnej minulosti vstup SR do NATO, prijatie do EÚ, Schengen, eurozóna sú v zásade zavŕšené a vyčerpané. Vzniklo tým akési tématické vnútropolitické vákuum ,ružové obdobie, ktoré narušila až svetová finančná a hospodárska kríza ako globálny jav a jej slovenské špecifiká. Formulovať, živiť, sledovať a riešiť vnútropolitické témy krajiny je nezastupiteľná úloha politických elít. Tento proces je samozrejme veľmi náročný a pravdepodobne aj dosť vzdialený slovenským politickým elitám. Indikátorom toho, do akej miery sa darí politickým elitám formulovať zmysluplné vnútropolitické témy, je záujem občanov o veci verejné, ktorý sa dá odčítať napríklad z percentuálnej účasti občanov na všetkých druhoch demokratických volieb v krajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé kolo prezidentských volieb v SR boli témou pre asi 43% obyvateľstva. Posledný brutálny útok na Ivetu Radičovú ,/platení provokatéri!/, je dôkazom, že namiesto formulovania volieb prezidenta ako témy, stačí niekomu nenávisť. Tá sa dá na Slovensku živiť rozmanitými spôsobmi, hoci aj značne opotrebovanými. Nabudiť pud nenávisti a xenofóbie je interpretované ako síce krátkodobý, ale na určitú časť populácie účinný motív ísť voliť a koho voliť. Tú určitú časť populácie odhadujem na maximálne 30% z celého voličského potenciálu SR.

Pre nás ostatných-a je nás 70%-by mala byť motívom ísť voliť a koho voliť skutočnosť, že voľby prezidenta chápeme ako významnú vnútropolitickú tému:

SkryťVypnúť reklamu

-prezidentský úrad je úrad najvyššieho ústavného činiteľa, ktorého priamo volia občania

-výkon funkcie prezidenta nie je iba o právomociach, výkon funkcie prezidenta je hlavne

o prezentácii osobnosti, osobnosti, ktorá má názor a svoje názory zverejňuje

-výkon funkcie prezidenta je aj o tlmení pnutia v spoločnosti, je jedno, či sú to napätia

medzi národnostnými menšinami, medzi jednotlivými vrstvami, či politickými stranami,

je to o permanentnom, inteligentnom, nadstraníckom tlmení napätia

-výkon funkcie prezidenta je aj o nie malých právomociach, od menovaní počnúc, cez

udeľovanie milosti, vyhlasovanie amnestií, po podpisovanie zákonov

SkryťVypnúť reklamu

-výkon funkcie prezidenta je o každodennej reprezentácii občanov štátu ...,

a tak ďalej.

To sú dôvody všeobecné. V súvislosti s našimi aktuálnymi prezidentskými voľbami sú tu špecifické dôvody, prečo sú tieto voľby pre nás témou:

-po prvýkrát máme možnosť v týchto voľbách vyberať a voliť osobnosti bez imperatívu

menšieho zla. Mali sme a máme možnosť v slobodných voľbách vybrať kandidáta

nezaťaženého fosíliami minulosti, osobnosť modernú, do nového sveta

-po prvýkrát máme možnosť voliť v druhom kole vzdelanú ženu

-po takmer 20-tich rokoch školy demokracie sme občania, ktorí môžu a aj využívajú

vlastný rozum a občianske práva .

SkryťVypnúť reklamu

K demokracii patrí rozmanitosť, kompromisy, hľadanie a slušnosť . Je spoločnosti prospešné, keď v najvyšších ústavných funkciách existuje určitá vyváženosť, keď sú tam politici, ktorí nemusia mať na všetko rovnaký názor, ale dokážu sa vzájomne

rešpektovať a ctiť. Je to totiž návod na život pre všetkých občanov štátu.

Ak napriek iba tu uvedeným argumentom poskytnú voliči ďalší 5-ročný mandát na výkon funkcie prezidenta tomu, kto sa ním stal krkolomnou náhodou pred piatimi rokmi , bude to svedčiť o tom, že voľby prezidenta neboli pre občanov vnútropolitickou témou. Bude to naša hanba a zlyhanie slovenských politických elít.

martin Danko

martin Danko

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

súkromný podnikateľ 5 rokov pred vznikom nároku na starobný dôchodok Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu