Volebný neúspech Ivety Radičovej

Teraz sa pravdepodobne pretrhne vrece s úvahami o zadubenosti podtatranského voličského elektorátu. Myslím, že to celkom nie je a nebude objektívne a spravodlivé. V prvom rade si treba vyjasniť, prečo tomu bolo tak a nie inak. Podstatnou témou analýzy je spôsob, forma a obsah volebnej kampane Ivety Radičovej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Rozdiel 11% medzi víťazom a porazeným pri zvýšenej volebnej účasti o takmer 10% poukazuje na to, že oproti prvému kolu sa Ivete Radičovej nepodarilo mobilizovať viac voličov , práve naopak, podarilo sa to jej protikandidátovi. Príčin je viac:

1.Iveta Radičová sa v televíznych vystúpeniach nie dostatočne, resp.takmer vôbec verbálne nevyhranila a nediferencovala oproti svojmu súperovi. Neoslovovala výrazným spôsobom svoju cieľovú skupinu, snažila sa oslovovať všetkých, čo bolo neautentické a kontraproduktívne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2.Nevyhranenosť oproti súperovi bola súčasťou jej nekonfrontačnej kampane čo nepôsobilo v konečnej fáze, keď súper povyťahoval niekoľko úplne podpásových úderov dojmom prevahy /iba ak intelektuálnej prevahy.../, ale dojmom nedostatočnej schopnosti bojovať, až slabosti.

3.Reagovať na „maďarskú kartu“ protivníka iba poukazovaním na legitimitu strany SMK pri úplnej absencii oslovenia slovenských občanov maďarskej národnosti bolo kontraproduktívne dvojnásobne: Prvýkrát u voličov slovenskej národnosti, ktorí zostali z toho zmätení, druhýkrát u voličov maďarskej národnosti, ktorí nie sú už až tak mentálne stotožnení s aktivitami SMK a jej vedenia. Je to iba moja domnienka, ale predpokladám, že účasť voličov maďarskej národnosti bola v tomto kole podpriemerná.

SkryťVypnúť reklamu

4.Tématické stotožnenie sa so súperom v TV-vystúpeniach na problematike krízy, nezamestnanosti, tvorby pracovných miest, ako ťažiskových aktivitách prezidenta. Priemerný občan SR vie dosť dobre odhadnúť možnosti a právomoci prezidenta v tomto smere a preto tirády tohto obsahu na neho nepôsobia autenticky a jednoducho im neverí.

Priemerný občan SR očakával od Ivety Radičovej viac dôrazu na to, že v úrade prinesie inú politickú kultúru a že bude faktorom integrácie a pokojného spolužitia všetkých vrstiev a národností spoločnosti.

5.Svojho politického súpera vedome, cielene a argumentačne /okrem ľahkej irónie/ v spoločných verejných vystúpeniach sa ani raz nepokúsila zdiskreditovať. Zatiaľ čo on

SkryťVypnúť reklamu

s tým problém nemal. Dojem bol z toho taký, že ona je tá zlá a on je ten lepší. Politika je žiaľ o emóciách a o vnímaní, nie o skutočnosti.

Škoda, už dlho nebude mať tak chatrného protivníka.

martin Danko

martin Danko

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

súkromný podnikateľ 5 rokov pred vznikom nároku na starobný dôchodok Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu