Danubiana (I. - prízemie)

• Pokoj, ticho, príjemné prostredie - skoro celé obklopené takmer nehybným Dunajom. Moderná architektúra, presvetlené veľké miestnosti, rozptýlené svetlo. Hviezdne miliardy farieb. Danubiana - Meulensteen Art Museum. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Do Danubiany sme prišli v jedno krásne neskoré jesenné popoludnie. Jazda autom z centra Bratislavy na parkovisko pred touto unikátnou a krásnou, modernou galériou netrvá dlhšie ako polhodinku. Náš úmysel bol jednoduchý: pomaly sa prejsť galériou, vidieť obrazy a objekty na jej výstavách, oddýchnuť si medzi nimi, načerpať pokojnú a pozitívnu energiu z nich - z ich farieb, kompozícií, obsahov, posolstiev.
Danubiana - Meulensteen Art Museum bola otvorená v roku 2000, založil ju holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard MaulensteenVincent Polakovič - významný slovenský galerista. Za sedemnásť rokov sa v galérii vystriedali desiatky výstav najprestížnejších osobností slovenskej, európskej aj svetovej výtvarnej, umeleckej scény. Medzi návštevníkov Danubiany patrili aj mnohé významné domáce i svetové osobnosti, nevynímajúc návštevy kráľovské alebo návštevy hláv štátov a vysokopostavených politikov, a, samozrejme, osobností kultúrneho a spoločenského života. Poloha galérie symbolizuje jedno z významných poslaní výtvarného umenia a umenia vôbec, ktorým je spájanie ľudí rôznych národností, štátnych príslušností: galéria leží v podstate na hraniciach Slovenska, Rakúska a Maďarska a súčasne na neutrálnom Dunaji, ktorý preteká (nielen) týmito štátmi. Okrem toho je galéria jedinečne a veľmi citlivo architektonicky zasadená do okolitej prírody a prostredia. Dodajme ešte, že výstavbu galérie podporila i Vláda Slovenskej republiky.
V prízemí galérie je, okrem obchodu s umením a so suvenírmi, nainštalovaná stála expozícia z diel slovenských, ale i zahraničných výtvarných umelcov. Okrem nej na prízemí aktuálne až do 12. novembra 2017 vystavuje obrazy čínsky umelec Walasse Ting (13. október 1929, Wuxi, Čína - 10. máj 2010, New York, USA). Výstava má názov Fascinujúci svet farieb --- link a skutočne ponúka neskutočnú farebnú sviežosť, charakterizovanú žiarivými farbami. Mnohé z motívov jeho obrazov znázorňujú ženské postavy alebo tváre, farbistosť kvetov, záhrad, ale i živočíchov - napríklad papagájov. Tingove obrazy nie sú abstraktné, ale ani rýdzo realistické. Sú príjemné - prijemne snové, hravosťou farieb a línií podmieňujúce predstavivosť. Napokon - presvedčte sa sami. Tu je aspoň niekoľko fotografií. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Walasse Ting: Toto leto vonku veľmi teplo, za oknom žlté motýle, zelený lúčny koník všade, poď ma pobozkať. Hľadiac na obraz spomenul som si na diela Gustava Klimta. (1977)
Walasse Ting: Toto leto vonku veľmi teplo, za oknom žlté motýle, zelený lúčny koník všade, poď ma pobozkať. Hľadiac na obraz spomenul som si na diela Gustava Klimta. (1977) (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Walasse Ting: Bez názvu.
Walasse Ting: Bez názvu. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Walasse Ting: Bez názvu. Polodetail.
Walasse Ting: Bez názvu. Polodetail. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Walasse Ting: Bez názvu. Polodetail.
Walasse Ting: Bez názvu. Polodetail. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Walasse Ting: Bez názvu. Detail.
Walasse Ting: Bez názvu. Detail. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Walasse Ting: Bez názvu. Detail.
Walasse Ting: Bez názvu. Detail. (zdroj: Foto: Martin Droppa)

Poďme sa prostredníctvom fotografií niektorých umeleckých diel alebo ich detailov či polodetailov prejsť stálou expozíciou galérie Danubiana - Meulensteen Art Museum. 

Pri vstupe do výstavných priestorov sú nainštalované obrázky, ktoré galérii venovali mnohí umelci. Vľavo hore portrét prasiatka Algie z obalu albumu Pink Floyd Animals ;-)
Pri vstupe do výstavných priestorov sú nainštalované obrázky, ktoré galérii venovali mnohí umelci. Vľavo hore portrét prasiatka Algie z obalu albumu Pink Floyd Animals ;-) (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Milos Sobaic - Srbsko: Skok vpred (2011). Detail.
Milos Sobaic - Srbsko: Skok vpred (2011). Detail. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Vincent Hložník - Slovensko: Apokalypsa (1987).
Vincent Hložník - Slovensko: Apokalypsa (1987). (zdroj: Foto Martin Droppa)
Karel Appel - Holandsko: Zrodenie krajiny (1996). Jeden z krásnych obrazov, ktorý sa mi veľmi páči, ktorý ma zaujal a oslovil farebnou kompozíciou a pokojnou dynamikou.
Karel Appel - Holandsko: Zrodenie krajiny (1996). Jeden z krásnych obrazov, ktorý sa mi veľmi páči, ktorý ma zaujal a oslovil farebnou kompozíciou a pokojnou dynamikou. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Karel Appel - Holandsko: Nočná prechádzka (1968). Polodetail. Úžasný obraz, doslova vybuchujúci tajomnou a imaginatívnou farebnosťou.
Karel Appel - Holandsko: Nočná prechádzka (1968). Polodetail. Úžasný obraz, doslova vybuchujúci tajomnou a imaginatívnou farebnosťou.  (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Ger Lataster - Holandsko: Obrana údolia (1966). Krásny, vnímavosť oslepujúci obraz. Dynamický víchor farieb, ktorý rozochveje city vnímateľa.
Ger Lataster - Holandsko: Obrana údolia (1966). Krásny, vnímavosť oslepujúci obraz. Dynamický víchor farieb, ktorý rozochveje city vnímateľa. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Jozef Jankovič - Slovensko: Každý má svoj štvorec (1993 - 1998) (v pozadí). Masochistické zátišie (2009) (v popredí).
Jozef Jankovič - Slovensko: Každý má svoj štvorec (1993 - 1998) (v pozadí). Masochistické zátišie (2009) (v popredí). (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Rudolf Filla - Slovensko: Odhalená (2006) (vľavo). Nálož (2007) (vpravo). Fillove oleje na plátne sú neprekonateľné. Nesmierny cit pre dokonalosť realistickej maľby, doplnenej imaginatívnym vstupom autorovho nenahraditeľného a nenapodobiteľného rukopisu.
Rudolf Filla - Slovensko: Odhalená (2006) (vľavo). Nálož (2007) (vpravo). Fillove oleje na plátne sú neprekonateľné. Nesmierny cit pre dokonalosť realistickej maľby, doplnenej imaginatívnym vstupom autorovho nenahraditeľného a nenapodobiteľného rukopisu. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Rudolf Sikora - Slovensko: Veľká téma (2007 - 2008). Monumentálne priestorové dielo v miestnosti zaliatej slnečným svetlom, ktoré "pohybuje" dielom, jemne mení jeho akrylovú farebnosť a vdychuje do neho ďalšie priestory a rozmery - priestor okamihu a rozmer času.
Rudolf Sikora - Slovensko: Veľká téma (2007 - 2008). Monumentálne priestorové dielo v miestnosti zaliatej slnečným svetlom, ktoré "pohybuje" dielom, jemne mení jeho akrylovú farebnosť a vdychuje do neho ďalšie priestory a rozmery - priestor okamihu a rozmer času. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Hermann Nitsch - Rakúsko: Zastavenie krížovej cesty (1994). Celok.
Hermann Nitsch - Rakúsko: Zastavenie krížovej cesty (1994). Celok. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Hermann Nitsch - Rakúsko: Zastavenie krížovej cesty (1994). Polodetail.
Hermann Nitsch - Rakúsko: Zastavenie krížovej cesty (1994). Polodetail. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Svetozár Ilavský - Slovensko: Narodenie pána Sliepočku (detail) (2007). Celok. Žiariace dielo z hydronália a zo zrkadla.
Svetozár Ilavský - Slovensko: Narodenie pána Sliepočku (detail) (2007). Celok. Žiariace dielo z hydronália a zo zrkadla. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Svetozár Ilavský - Slovensko: Pokračovanie pleonazmu (2008). Detail.
Svetozár Ilavský - Slovensko: Pokračovanie pleonazmu (2008). Detail. (zdroj: Foto: Martin Droppa)
Obrazy Karla Appela z Holandska. Vpravo dielo s názvom Nočná prechádzka (1968).
Obrazy Karla Appela z Holandska. Vpravo dielo s názvom Nočná prechádzka (1968). (zdroj: Foto: Martin Droppa)


 Danubiana Meulensteen Art Museum --- link na webstránku. 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu