Koľko rokov má Tisícročná včela?

• Tohto roku si môžeme pripomenúť jubilejné výročia mnohých významných československých, slovenských alebo slovensko-koprodukčných filmov. Pozrime sa na niektoré z nich - od dvadsiatych rokov k dnešku. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Cieľom tohto článku je poskytnúť čitateľom, filmovým fanúšikom, ale aj odbornej verejnosti - napríklad novinárom, píšúcim o filmoch a o kultúre - aspoň základné informácie o filmoch, ktoré tohto roku oslavujú okrúhle výročie vzniku či premiéry. Nádejám sa, že článok si všimnú nielen tí, ktorí majú radi náš film, ale i tí, ktorí o ňom píšu. V zozname sú filmy, ktorých vznik alebo premiéra sú datované do rokov, končiacich sa osmičkou alebo trojkou.
Filmy, zvýraznené tmavou červeňou a podčiarknuté, vám odporúčam do pozornosti ako tie, ktoré by ste podľa môjho subjektívneho názoru určite mali vidieť.

 Za slovenským ľudom - réžia Karol Plicka, premiéra 28. 11. 1928. Národopisný dokumentárny film, ktorý predstavuje slovenskú ľudovú architektúru, kroje, zvyky, tance, prácu a iné prejavy tradičného života na slovenskej dedine.

Zem spieva - réžia Karol Plicka, premiéra 27. 10. 1933. Etnografický záznam ľudových zvykov, tancov a slávností v čase od skorej jari do neskorej jesene na Slovensku v tridsiatych rokoch. Film vyrobila Matica slovenská s podporou prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka. Dielo je prvým slovenským celovečerným zvukovým filmom. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Záber z filmu Zem spieva.
Záber z filmu Zem spieva. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Vlčie diery - réžia Paľo Bielik, premiéra 25. 12. 1948. Dráma z obdobia Slovenského národného povstania. Dej jedného z našich kľúčových filmov o Povstaní sa odohráva v neveľkej slovenskej dedine. Zachytáva tragický osud vdovy Svrčinovej (Beata Poničanová) a jej štyroch synov, bojujúcich na strane partizánov proti nemeckým okupantom.

Záber z filmu Vlčie diery.
Záber z filmu Vlčie diery. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Pole neorané - réžia Vladimír Bahna. Film podľa rovnomenného románu Petra Jilemnického bol dokončený v decembri 1953, premiéru mal 29. 1. 1954. Dráma o živote chudobných kysuckých kopaničiarov, odohrávajúca sa v tridsiatich rokoch - v období vrcholiacej hospodárskej krízy, vĺn vysťahovalectva za prácou hlavne do Ameriky.

Rodná zem - réžia Josef Mach. Film bol dokončený v závere roku 1953, premiéru mal 26. 2. 1954. Hudobno-tanečný film, oslavujúci ľudovo-umeleckú tvorivosť slovenského národa. Príbeh o objavovaní mladých ľudí z rôznych oblastí Slovenska, ktorí sa postupne stávajú zakladajúcimi členmi profesionálneho Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) a Lúčnice. Ide o prvý slovenský farebný film.

Nikdy viac - réžia Ctibor Kováč, premiéra 29. 8. 1958. Prvý slovenský strihový celovečerný film. 91-minútový dokument o zločinoch nacizmu a fašizmu, o vraždách, týraní a neprávostiach, ktorých sa počas Povstania dopustili na slovenskom obyvateľstve príslušníci Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy a súčasne o povojnových procesoch s nimi.

SkryťVypnúť reklamu
Povojnový súdny proces so slovenskými príslušníkmi jednotky Edelweiss, ktorí vypaľovali slovenské obce, lúpili a vraždili bezbranné, nevinné slovenské obyvateľstvo, vrátane malých detí.
Povojnový súdny proces so slovenskými príslušníkmi jednotky Edelweiss, ktorí vypaľovali slovenské obce, lúpili a vraždili bezbranné, nevinné slovenské obyvateľstvo, vrátane malých detí. (zdroj: Zdroj: TASR)

Posledný návrat - réžia František Kudláč. Film bol dokončený v roku 1958, premiéru mal 21. 2. 1959. Psychologický príbeh o manželskej kríze bývalého partizánskeho veliteľa Petra (Ladislav Chudík) a jeho manželky Leny (Jela Lukešová). Pomocná réžia: Stanislav Barabáš.

Statočný zlodej - réžia Ján Lacko, premiéra 4. 4. 1958. Nezabudnuteľný komediálny príbeh drobného, bezvýznamného úradníčka v dobročinnom spolku Humanitas Jožka Púčika (Jozef Kroner), ktorého obvinia zo sprenevery veľkého finančného obnosu. Film bol nakrútený podľa motívu divadelnej hry Jožko Púčik a jeho kariéra od dramatika Ivana Stodolu.

 Šťastie príde v nedeľu - réžia Ján Lacko. Film bol dokončený v roku 1958, premiéru mal v januári 1959. Veselá komédia zo športového prostredia o trojici mladých mužov, ktorí sa holdujúc Športke dostávajú do rôznych komických i nepríjemných situácií. Ich predstavy o rýchlom zbohatnutí sa ale rozplývajú.

V hodine dvanástej - réžia Jozef Medveď, Andrej Lettrich. Film bol nakrúcaný v roku 1958, premiéru mal 25. 8. 1959. Jeden z najlepších slovenských hraných filmov s témou druhej svetovej vojny a Povstania. V malej slovenskej dedinke nemecký vojak v bitke zabije svojho kamaráta. Vojak sa ukryje. Sadistický veliteľ SS (Ladislav Chudík) dá zavrieť desiatich rukojemníkov za oboch zmiznutých vojakov. Po návrate nemeckého vojaka k jednotke musia rukojemníci vybrať spomedzi seba piatich, ktorým bude udelená milosť.

SkryťVypnúť reklamu
Z filmu V hodine dvanástej.
Z filmu V hodine dvanástej. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

 Slnko v sieti - réžia Štefan Uher. Film bol dokončený v roku 1962, premiéru mal 15. 2. 1963. Lyrický príbeh nesmelej lásky dvoch mladých ľudí zachytáva emocionálne dozrievanie mládeže v polovici šesťdesiatych rokov. Mladí ľudia sa snažia zakryť svoju neistotu, neskúsenosť a strach zo života hraným cynizmom a odmietavou pózou. Ich vnútorný svet je ale plný citov, ku ktorým sa nechcú verejne priznať v obavách z výsmechu, neporozumenia. Slnko v sieti je aj filmové ocenenie, ktoré od roku 2004 udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia za najlepšie filmové diela a tvorivé počiny v oblasti domácej kinematografie.

SkryťVypnúť reklamu
Záber z filmu Slnko v sieti.
Záber z filmu Slnko v sieti. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

 Boxer a smrť - réžia Peter Solan. Film bol dokončený v roku 1962, premiéru mal 22. 2. 1963. Nový pohľad na tému degradácie človeka v období nacizmu a fašizmu, zachytávajúci tragický príbeh jednotlivca, ktorého jedinou šancou na záchranu je prijať pravidlá boxerskej hry s veliteľom koncentračného tábora. Konfrontácia moci a fyzickej sily s mravnými hodnotami jednotlivca a jeho zodpovednosťou voči nevinným obetiam útlaku. V hlavných úlohách Štefan Kvietik a Manfred Krug.

Záber z filmu Boxer a smrť.
Záber z filmu Boxer a smrť. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Jánošík II - réžia Paľo Bielik, premiéra 23. 8. 1963. Príbeh o legendárnom ľudovom zbehovi, zbojníkovi, lupičovi a vrahúňovi Jurajovi Jánošíkovi (1688 - 1713).

Kto si bez viny - réžia Dimitrij Plichta. Film bol dokončený v roku 1963, premiéru mal 17. 1. 1964. Tragický príbeh z vojenského prostredia - o láske, žiarlivosti, o nedostatku ľudského porozumenia. Príbeh mladého Róma Vinca (Ján Mistrík) prinúteného na základnej vojenskej službe žiť medzi ľuďmi, ktorí mu nechcú ani nemôžu rozumieť.

Tvár v okne - réžia Peter Solan, premiéra 25. 12. 1963. Poviedkový film o živote ľudí v malom slovenskom mestečku. Príbeh vzájomných vzťahov, prekrytých malomeštiactvom, upodozrievaním, závisťou a nevraživosťou.

 Čas, ktorý žijeme - réžia Vladimír Kubenko, Otakar Krivánek, Jaroslav Pogran, Ladislav Kudelka, Ivan Húšťava, premiéra 24. 4. 1968. Celovečerný dokumentárny film o obrodnom procese v Československu v roku 1968. Sugestívna výpoveď o spoločnosti, o politikoch, obyčajných ľuďoch, ale aj záznam historických udalostí od zimy 1967 do leta 1968.

Dialóg 20 - 40 - 60 - réžia Peter Solan, premiéra 29. 11. 1968. Sonda do citových vzťahov mužov a žien rôzneho veku. Analýza lásky a manželstva u tých, ktorí do života vstupujú, ktorí sú na jeho vrchole, ale i u tých, ktorí so svojím bytím účtujú.

Muž, ktorý luže - réžia Alain Robbe-Grillet, premiéra 12. 3. 1968 v Paríži, 12. 7. 1968 v Bratislave. Koprodukčný film slovenských a francúzskych tvorcov, v hlavných úlohách Jean-Louis Tritignant, Ivan Mistrík, Zuzana Kocúriková, Jozef Kroner... Rozprávanie plné pravdy a klamu, skutočnosti a predstierania. Hrdinom je akýsi novodobý barón Prášil, ktorý svojimi historkami o hrdinovi miestneho odboja mystifikuje obyvateľov malého mesta a získava si pozornosť, priazeň i lásku krásnych žien.

Záber z filmu Muž, ktorý luže.
Záber z filmu Muž, ktorý luže. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Niet inej cesty - réžia Jozef Zachar, premiéra 20. 9. 1968. Životopisný film o slovenskom národovcovi Ľudovítovi Štúrovi (1815 - 1856). Film zachytáva revolučné udalosti v roku 1848 v Rakúsko - Uhorsku, keď sa Štúr ako poslanec snemu postavil do čela za národné práva slovenského ľudu. V hlavnej úlohe Štefan Kvietik.

Sladký čas Kalimagdory - réžia Leopold Lahola, premiéra 2. 8. 1968. Lyrický, malebný a zvláštny príbeh človeka, ktorý nežije podľa času, ale podľa ročného kolobehu v prírode. Na jar je takmer dieťaťom, v lete dospieva v muža, s jeseňou prichádza pomalá strata jeho vnútornej energie a zimu prespáva v zapadnutom salaši.

Záber z filmu Sladký čas Kalimagdory.
Záber z filmu Sladký čas Kalimagdory. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Stopy na Sitne - réžia Vladimír Bahna. Film bol dokončený v roku 1968, premiéru mal 30. 1. 1969. Dobrodružný príbeh z bojov slovenských partizánov počas Povstania, nakrútený podľa spomienok členov partizánskej skupiny Sitno. Film zachytáva skutočné udalosti.

Zbehovia a pútnici - réžia Juraj Jakubisko, premiéra 17. 6. 1968. Poviedkový film, podávajúci apokalyptický obraz troch vojen v troch príbehoch: v príbehu z prvej svetovej vojny o vojenskom zbehovi, v ktorom sa krutosť prenáša z bojiska do zázemia (Zbehovia); v príbehu z druhej svetovej vojny o zákone, ktorým si ľudia ospravedlňovali svoje zlo-činy (Dominika) a v príbehu vízie života na svete, ktorý je zničený atómovou vojnou a apokalypsou (Pútnici).

Hriech Kataríny Padychovej - réžia Martin Hollý, premiéra v júni 1973. Dráma z prostredia Kysúc v období medzivojnového Československa. Príbeh osamelej mladej ženy a jej životných osudov po manželovom nedobrovoľnom odchode za prácou do Francúzska.

Očovské pastorále - réžia Jozef Zachar, premiéra 23. 11. 1973. Dráma o chlapskej cti a odvahe. Hrdinom príbehu je svojrázny očovský bača Golian (Július Pántik), predtým súkromný hospodár, ktorému sa z družstevného stáda stratí tridsať oviec.

Skrytý prameň - réžia Vladimír Bahna. Film bol dokončený v roku 1973, premiéru mal 18. 11. 1974. Historický príbeh z prvej polovice XVI. storočia o Majstrovi Pavlovi z Levoče (Ctibor Filčík) a o vzniku jeho najslávnejšieho diela - oltára svätého Jakuba, ktorý je v Levoči. V úlohe majstrovko tovariša Krištofa hrá Štefan Kvietik, vo filme hrá i Magda Vášáryová, Mikuláš Huba, Karol Machata, Květa Fialová, Michal Dočolomanský, Zuzana Kocúriková... 

Záber z filmu Skrytý prameň.
Záber z filmu Skrytý prameň. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Krutá ľúbosť - réžia Martin Ťapák, film mal premiéru 2. 2 1978 (televízna premiéra bola 27. 3. 1978). Poviedkový film o dvoch podobách lásky - o nespútanej ľúbosti Kristky (Mária Mačáková) k hôrnemu chlapcovi Jaškovi (Juraj Kukura) a o krehkej, oddanej láske inej Kristky (Magda Vášáryová) k drsnému Paľovi Badáňovi (Jozef Majerčík). Obe mladé ženy bojujú o svoj vzťah: jedna zbraňami ženskej nehy a poddajnosti, druhá tvrdo a neústupne.

Poéma o svedomí I., II. - réžia Vladimír Bahna. Film bol dokončený v roku 1978, premiéru mal 29. 8. 1979. Historická rekonštrukcia udalostí protifašistického a protinacistického odboja na Slovensku počas Slovenského národného povstania v rokch 1943 a 1944.

Víťaz - réžia Dušan Trančík. Film bol dokončený v roku 1978, premiéru mal 9. 3. 1979. Dráma o hľadaní zmyslu ľudskej existencie. V boxerskom ringu stoja proti sebe dvaja muži rôznych charakterov, vyznávajúci odlišné životné princípy: majetný Vinco Moravec (Jaroslav Pucher), ekonomický námestník, šťastne ženatý, spokojný so životom, a Vlado Valhar (Jaroslav Tomsa), opravár pneumatík s rozpadnutou rodinou, bez osobnej i pracovnej perspektívy. 

Zlaté časy - réžia Štefan Uher. Film bol dokončený v roku 1978, premiéru mal 17. 1. 1979. Citlivý návrat do posledných dní druhej svetovej vojny, videný očami detí. Súčasne s ich zážitkami a s ich vnímaním a chápaním vojny sa rozvíja tragicky ladený príbeh mladého muža s veľkými životnými snami a so silnou túžbou žiť za každých okolností ako človek.

Mŕtvi učia živých - réžia Martin Hollý. Film bol dokončený v roku 1983, premiéru mal v máji 1984. Psychologický film o osudovom stretnutí dvoch mužov s odlišnými postojmi k závažnému spoločenskému problému, ktorý v našej spoločnosti pretrváva dodnes. Je ním úplatkárstvo, korupcia. Na jednej strane stojí mladý ambiciózny chirurg, ktorý zásadne odmieta od pacientov prijať za svoju prácu peniaze. V kontraste s jeho postojmi sú postoje vedúceho autoservisu, pre ktorého vedľajší príjem zo "všimného" predstavuje úplnú a očakávanú, žiadanú samozrejmosť.

Záber z filmu Mŕtvi učia živých.
Záber z filmu Mŕtvi učia živých. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

 Štvrtý rozmer - réžia Dušan Trančík. Film bol dokončený v roku 1983, premiéru mal v januári 1984. Psychologická dráma, príbeh mladého učiteľa, amatérskeho astronóma, ktorý je nútený žiť v prostredí konzumnej malomeštiackej spoločnosti a musí neustále bojovať proti ľuďom, ktorí sa sebecky starajú len o svoj prospech, o hmotné zisky, o osobné pohodlie.

Tisícročná včela - réžia Juraj Jakubisko, premiéra 5. 10. 1983. Výpravná 163-minútová sága murárskeho rodu Pichandovcov z Hýb, nekrútená podľa rovnomenného románu Petra Jaroša. Príbeh zachytáva obdobie rokov 1887 až 1917.

Záber z filmu Tisícročná včela.
Záber z filmu Tisícročná včela. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Iba deň - réžia Michal Ruttkay, Vladimír Štric, Kvetoslav Hečko. Film bol dokončený v roku 1988, premiéru mal v apríli 1989. Poviedkový film približuje životné postoje bývalých členov kedysi zakázanej bigbeatovej hudobnej skupiny. Jednotlivé príbehy zobrazujú životné štýly a názory hudobníkov, ktorí vymenili hudbu za obyčajné zamestnania.

Postoj - réžia Vladimír Balco. Film bol dokončený v roku 1988, premiéru mal v marci 1989. Dráma z prostredia archeológov, skúmajúca morálne aspekty vzťahov súdobých ľudí. Archeológ Viktor Hatala (Jiří Kodeš) sa neustále dostáva do rozporov s protichodnými egoistickými záujmami svojho nadriadeného a svojich kolegov.

Správca skanzenu - réžia Štefan Uher. Film bol dokončený v roku 1988, premiéru mal 23. 5. 1989. Príbeh mladého muža (Pavol Mikulík), ktorý sa rozhodol opustiť zamestnanie a postavenie a vrátiť sa do rodného kraja a stať sa správcom skanzenu. Ide predovšetkým o jeho osobnú vzburu proti zneužívaniu jeho vedeckej práce. Cíti potrebu vrátiť sa k niečomu čistému, nájsť sa. Mravnú očistu a návrat k stratenej psychickej rovnováhe mu prináša až úprimná osobná spoveď v rozhovore s dospievajúcou dcérou.

Anjel milosrdenstva - réžia Miloslav Luther, premiéra 11. 2 1993. Psychologická dráma, nakrútená podľa rovnomennej novely českého spisovateľa Vladimíra Körnera, o strhujúcej vášni ženy a muža, ktorí sa pokúsili vydobyť si trošku šťastia v atmosfére všeobecného vojnového marazmu a nepokoja kdesi v nehostinnom Halíči počas I. svetovej vojny. Pôsobivý obraz drsného a pravdivého vzťahu bez romantizujúcej idealizácie vyznieva ako jediná protiváha k neľudskej dobe, plnej násilia a utrpenia.

Záber z filmu Anjel milosrdenstva.
Záber z filmu Anjel milosrdenstva. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Rivers Of Babylon - réžia Vladimír Balco, film mal premiéru 23. 4. 1998. Film, nakrútený podľa rovnomenného románu Petra Pišťanka (1960 - 2015), vypovedá o nezadržateľnom raste moci jedného primitívneho jedinca, postupne ovládajúceho celé veľké mesto.

66 sezón - réžia Peter Kerekes. Film bol dokončený v roku 2003, premiéru mal 9. 2. 2004. Štylizovaný dokument o šesťdesiatich šiestich sezónach na starej plavárni v Košiciach. Prostredníctvom príbehov protagonistov filmu sa veľa dozvedáme aj našej o histórii.

Bathory - réžia Juraj Jakubisko, premiéra 10. 7. 2008. Výpravný film "o živote a diele" "krvavej grófky" Alžbety Báthoryovej z Čachtíc, podaný typickou filmovou rečou režiséra.

Cinka Panna - réžia Dušan Rapoš, premiéra 23. 10. 2008. Hudobný, muzikálový príbeh o túžbe, sebavedomí, o láske k hudbe, o zložitosti ľudského rozhodovania sa, o inom - ale nesmierne poetickom a pôvabnom cigánskom svete.

Záber z filmu Cinka Panna.
Záber z filmu Cinka Panna. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Ježíš je normální - réžia Tereza Nvotová. Film bol dokončený v roku 2008, premiéru mal 15. 1. 2009. Režijný debut herečky sa zaoberá ponímaním náboženskej viery, manipuláciou a výchovou detí v kontroverzných kresťanských spoločenstvách a skupinách.

Momentky - réžia Peter Krištúfek. Film bol dokončený v roku 2008, premiéru mal 1. 10. 2009. Spomienkový profilový filmový dokument o Dežovi Ursinym (1947 - 1995), výraznom hudobníkovi, skladateľovi, hráčovi a interpretovi.

Dežo Ursiny.
Dežo Ursiny. (zdroj: Zdroj: www.sashe.sk)

Posledná maringotka - réžia Peter Beňovský, film mal premiéru 2. 10. 2008. Výborný autentický dokument o živote posledných skutočných kočovných umelcov - bábkarov - v stredoeurópskom regióne, v rôznych kultúrnych a sociálnych kontextoch.

Slepé lásky - réžia Juraj Lehotský, film mal premiéru 27. 3. 2008. Film o láske medzi nevidiacimi ľuďmi. Lásky sú smiešne, beznádejné, naplnené, ale aj slepé. Nájsť si pravé miesto a šťastie vo svete je neraz ťažké pre ľudí vidiacich. O čo ťažšia je táto cesta pre nevidomých. 

Záber z filmu Slepé lásky.
Záber z filmu Slepé lásky. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Colette - réžia Milan Cieslar, premiéra 12. 9. 2013. Film, nakrútený podľa románu Arnošta Lustiga (1926 - 2011) Colette, dívka z Antverp. Vili Feld (Jiří Mádl) stretáva na selekčnej rampe v koncentračnom tábore Osvienčim - Brezinka krásne belgické židovské dievča Colette (Clémence Thioly) a rozhodne sa, že práve s ňou utečie z pekla na zemi.

Kandidát - réžia Jonáš Karásek, premiéra 10. 10. 2013. Film o tom, ako možno za dva mesiace stvoriť z neznámeho kandidáta z ľudu prezidenta krajiny. Film vznikol ako adaptácia románu Kandidát - denníky z odpočúvania  od Maroša Hečka a Michala Havrana.

Kauza Cervanová - réžia Robert Kirchhoff, premiéra 16. 5. 2013. Filmová výprava do temných hlbín verejne známeho a stále medializovaného nepresvedčivo vyšetreného prípadu vraždy z roku 1976, ktorej obeťou bola študentka medicíny Ľudmila Cervanová.

Študentka medicíny Ľudmila Cervanová.
Študentka medicíny Ľudmila Cervanová. (zdroj: Zdroj: Archív Roberta Kirchhoffa)

 Môj pes Killer - réžia Mira Fornay, premiéra 21. 3. 2013. Príbeh z jediného dňa na slovensko - moravskom pohraničí z pohľadu osemnásťročného mládenca, ktorý žije s otcom a priatelí sa s rasistickými kamarátmi. Jeho život sa dramaticky zmení v okamihu odhalenia tajomstva o svojej matke, ktorá rodinu kedysi opustila.

Záber z filmu Môj pes Killer.
Záber z filmu Môj pes Killer. (zdroj: Zdroj: Slovenský filmový ústav)

Zamatoví teroristi - réžia Peter Kerekes, premiéra 4. 10. 2013. Filmová mapa teroristických akcií v normalizačnom Československu, ktoré boli pripravené jednotlivcami.

Zázrak - réžia Juraj Lehotský, premiéra 5. 9. 2013. Tie dievčatá majú okolo pätnásť rokov a zažili viac než dospelí: záškoláctvo, úteky z domu, prostitúciu, život na ulici, osudové lásky... Sú z neúplných rodín a majú zbabrané životy. Sú ich plné polepšovne. Medzi nimi je aj Ela (Michaela Bendulová), ktorá sa rozhodne z polepšovne ujsť.
___
Zdroje:
 1. slovenská filmová databáza --- link. 
 Slovenský filmový ústav --- link. 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu