Kto získa Cenu Oskára Čepana 2020?

• Medzinárodná porota odborníkov a odborníčok, profesijne pôsobiacich v Minneapolise, v Osle, Berlíne a v Prahe, zasadne online. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Do Ceny Oskára Čepana 2020 sa v súlade s podmienkami a štatútom projektu prihlásilo 36 umelcov a umelkýň vo veku do 40 rokov. Uzávierka výzvy bola v utorok 31. marca 2020 o polnoci. Medzinárodná porota odborníkov a odborníčok, ktorí profesijne pôsobia v Minneapolise, v Osle, v Berlíne a v Prahe zasadne – v rámci ochranných opatrení proti šíreniu vírusu Covid - 19 – online v pôvodne plánovanom termíne, teda 23. apríla 2020, aby vybrala tohtoročných finalistov, finalistiek Ceny Oskára Čepana. Portfóliá prihlásených umelcov bude mať porota k dispozícii tri týždne pred termínom zasadnutia. Výstava jubilejného 25. ročníka Ceny Oskára Čepana sa uskutoční v Novej synagóge v Žiline. Meno laureáta či laureátky Ceny bude známe 13. novembra 2020. Cenu Oskára Čepana organizuje slovenská Nadácia – Centrum súčasného umenia, Bratislava. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
• Banner Ceny Oskára Čepana 2020. •
• Banner Ceny Oskára Čepana 2020. • (zdroj: • Zdroj: bARSdobrýchýr •)

 “V mene organizátora Ceny Oskára Čepana ďakujeme všetkým, ktorí sa prihlásili do aktuálneho ročníka projektu. Hoci sme sa ocitli v dobe nepredvídateľnosti a absolútnej neistoty, sme maximálne odhodlaní urobiť všetko preto, aby to budúci finalisti Ceny pocítili čo najmenej,” povedala riaditeľka Nadácie - Centrum súčasného umenia a zároveň Ceny Oskára Čepana Lucia Gavulová. Vedenie Ceny Oskára Čepana muselo prehodnotiť nastavené termíny a časové rámce priebehu projektu a zvážiť, čo je v danej situácii zvládnuteľné a realizovateľné. „Keďže zloženie poroty je medzinárodné, jej prvé tohtoročné zasadnutie predpokladalo presuny členov naprieč Minneapolisom, Oslom, Berlínom a Prahou do Bratislavy. Aktuálna alternatíva, ktorá vychádza z danej situácie a nutnosti adaptovať sa - v záujme ochrany všetkých zúčastnených - je online zasadnutie a výber finalistov tohto ročníka, ktorý technicky bezproblémovo umožňuje elektronická databáza prihlásených umelcov, sprístupnená niekoľko týždňov pred spojením sa členov poroty,“ dodala Lucia Gavulová. 
 Členmi a členkami poroty Ceny Oskára Čepana pre roky 2019 a 2020 (a teda pokračujúcimi porotcami z minulého roka) sú Vjera Borozan z Českej republiky - historička umenia, kurátorka a pedagogička na Katedre teórie a dejín umenia na Akademii výtvarných umění v Praze, Bartholomew Ryan z USA - nezávislý kurátor a teoretik umenia, absolvent Center for Curatorial Studies / Bard College a Jaro Varga zo Slovenskej republiky - umelec s medzinárodným presahom a kurátor súčasného vizuálneho umenia. Novými členmi v porote na obdobie rokov 2020 a 2021 sú Kathrin Bentele zo Švajčiarska - kurátorka a publicistka, v minulosti aktívna v Artists Space New York, Kunsthaus Glarus a aktuálne v KW Institute for Contemporary Art Berlin a Jan Verwoert z Holandska - kritik a publicista v oblasti súčasného vizuálneho umenia a kultúrnej teórie, profesor na Oslo National Academy of the Arts a Piet Zwart Institute v Rotterdame. Aktuálne výtvarníci, grafici a počítačoví programátori intenzívne pracujú na novej webstránke projektu a na príprave katalógu Ceny Oskára Čepana 2019. Jeho obsah budú tvoriť príspevky medzinárodných kapacít a bohatý obrazový materiál k výstave, ako aj k realizácii minulého ročníka ocenenia. 
 Cena Oskára Čepana vznikla v roku 1996 a je určená vizuálnym umelcom vo veku do 40 rokov. Účasť v súťaži nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom. Projekt realizuje od roku 2001 Nadácia – Centrum súčasného umenia, aktuálne v spolupráci a s finančnou podporou platformy na podporu súčasného umenia collectiv, programu Residency Unlimited a nadácie Trust for Mutual Understanding. Z verejných zdrojov projekt podporil Fond na podporu umenia. Cena je súčasťou medzinárodnej siete ocenení Young Visual Artists Awards, organizovaných v krajinách stredovýchodnej Európy. Mediálni partneri aktuálnej Ceny Oskára Čepana sú Denník N, RTVS, Rádio Devín, Rádio_FM, SITA, WebNoviny.sk, Flash Art, Artalk.cz, Vlna, podujatie mediálne podporuje bARSdobrýchýr - Ppublic relations servis, zameraný na udalosti a projekty spojené s kultúrou, s umením a so spoločenskými vedami. 
 Oskár Čepan (1925 - 1992) bol literárnym vedcom, výtvarným teoretikom a kritikom, umelcom, archeológom a paleontológom. 
• zdroje článku: •
• Správa z PR agentúry bARSdobrýchýr a archív autora --- link. •

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu