Záhrada plná ľalií vnemov

• Postupné splácanie dlhov, podlžností ľuďom, ktorí už medzi nami nie sú, si zaslúži pozornosť a aj verejný záujem, uznania. •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

• Režisér, scenárista, kameraman a fotograf Eliáš 'Elo' Havetta (1938 ~ 1975) bol všestranný umelec s originálnou poetikou. Pred svojou predčasnou smrťou stihol nakrútiť dva celovečerné filmy, zrelý a svieži debut Slávnosť v botanickej záhrade z roku 1969 a film Ľalie poľné z roku 1972, patriaci k najpozoruhodnejším dielam slovenskej kinematografie. Oba filmy vyšli pod názvom Elo Havetta Collection na kompletoch 2-DVD a 2-Blu-ray nosičov, spolu s krátkymi študentskými snímkami Ela Havetu z jeho štúdií na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
• Obal Elo Havetta Collection zo všetkých strán. •
• Obal Elo Havetta Collection zo všetkých strán. • (zdroj: • zdroj: www.sfu.sk •)

 „Elo Havetta bol ostro ironický tvorca s nadaním vidieť a zobraziť v postavách svojho diela nádheru spojenia komiky človeka s jeho hlbokou ľudskosťou. Jeho postavy hýria samozrejmosťou a odzbrojujúcou úprimnou smiešnosťou bez toho, aby poskytli materiál na posmech alebo súcit. Hovoria a konajú tým najprirodzenejším spôsobom, sú to zemité postavy s robustnou, až rabelaisovskou prostotou, v jeho filmoch vykreslené s porozumením a so sympatiami práve pre ich samozrejmú ľudskosť. O tejto ľudskosti je celé dielo tvorcu,“ spomína na svojho kolegu režisér Eduard Grečner v eseji Tragické nadanie Ela Havettu. Táto spomienka z pera Eduarda Grečnera je súčasťou brožúry - bookletu nového vydania s názvom Elo Havetta Colection a pochádza z jeho publikácie Film ako voľný verš, ktorú v roku 2015 vydal Slovenský filmový ústav vo vydavateľskej edícii Studium. 
 Elo Havetta absolvoval štúdium odboru fotografie na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave, od roku 1961 študoval réžiu na FAMU v Prahe. Skôr než nakrútil svoj debutový film, zbieral skúsenosti ako fotograf, knižný grafik, výtvarný redaktor, živil sa aj ako pomocný režisér a epizódny herec, mal skúsenosti s bábkovým divadlom či s aranžérstvom. So svojím rozhodujúcim spolupracovníkom, scenáristom Luborom Dohnalom, sa zoznámil v časoch na pražskej FAMU a spoločne vytvorili scenár Elovho Havettovho režijného filmového celovečerného debutu Slávnosť v botanickej záhrade.  
Film Slávnosť v botanickej záhrade možno charakterizovať ako farebnú féeriu o potrebe zázraku v ľudskom živote. Vypovedá aj o očarení prírodou a o radosti zo života a z pohybu. Elo Havetta vo filme originálne spája inšpirácie naivným maliarstvom, dielami francúzskeho impresionizmu a nemou filmovou groteskou. Čerpá aj z veľmi bohatých tradícií a z ľudových zvyklostí obyvateľov západného Slovenska. Film má mozaikovité rozprávanie, o ktorom v nedávnom zaujímavom rozhovore pre mesačník o filmovom dianí na Slovensku Film.sk Lubor Dohnal povedal: „Ak film na diváka pôsobí ako ´koláž,´ako produkt náhody, sled predstáv, z ktorých predchádzajúca evokuje tú nasledujúcu, potom sa nám podarilo niečo podstatné. Bola to rafinovaná metóda kamuflovanej improvizácie, dosť starostlivo premyslená, s prihliadnutím na rad psychologických, estetických, kultúrnych významov a s potrebou vytvoriť pôsobivú štruktúru, ktorá by sa neopierala o obvyklé stavebné postupy.“ 
 Druhý a zároveň posledný celovečerný film Ela Havettu Ľalie poľné vznikol ako tvorivá parafráza prózy od spisovateľa Vincenta Šikulu Nebýva na každom vŕšku hostinec. Jeho hrdinami sú vojnoví veteráni, vracajúci sa z I. svetovej vojny do rodného kraja, kde sa snažia dať svojmu životu zmysel, nájsť opäť istotu a lásku. Rovnako silná je aj ich túžba po tuláctve a po voľnom živote. Digitálne reštaurovaný film Ľalie poľné Ela Havettu minulý rok vo svetovej premiére s úspechom uviedol prestížny filmový Festival Lumière v Lyone vo Francúzsku - jeden z najväčších a najrešpektovanejších medzinárodných festivalov klasického filmu. 
  Dobová upútavka na film Slávnosť v botanickej záhrade (2:12 minúty). 

SkryťVypnúť reklamu

 Elo Havetta vstúpil do slovenskej kinematografie v 60. rokoch minulého storočia spolu s Jurajom Jakubiskom a s Dušanom Hanákom. Bola to generácia, ktorá priniesla nový pohľad na svet, ale ich poetika sa navzájom líšila. „Pre Ela Havettu a jeho rovesníkov je hra osou života, jeho jadrom i zmyslom. Práve vďaka hre mladí filmári - umelci objavovali nové súvislosti, vzopreli sa nude a monotónnosti. Elo Havetta sa nevyhýbal ani tragickým polohám, absurdite či smútku, ale vždy ich zobrazil spôsobom, ktorý skôr spája než rozdeľuje, zjednocuje gýč a vznešenosť, grotesku a tragiku, bolesť a nadšenie,“ priblížil jeho tvorbu v mesačníku Film.sk filmový historik Václav Macek. Podľa režiséra Eduarda Grečnera „Elo Havetta sa podstatne odlišuje od Juraja Jakubiska i Dušana Hanáka. Možno iba ľutovať, že sa jeho tvorba tak skoro tragicky uzavrela - z hľadiska štýlu a poetiky podnes nemá nasledovníka. Potreba voľnosti a slobody, miestami až anarchisticky nástojčivá, poznačila dielo Ela Havettu aj jeho život a stala sa prapríčinou konfliktu s dobou, v ktorej žil. (...) Zomrel veľmi mladý, čiastočne na otrasy akoby zdivočenej doby - tesne po okupácii v auguste 1968, ale najmä na následky vlastnej znásobenej senzibility duše, ktorá nevládala uniesť nesmiernu ťarchu protirečivých požiadaviek rýchlo sa meniacej spoločenskej klímy.“ 
  Dobová upútavka na film Ľalie poľné  (2:08) minúty. 

SkryťVypnúť reklamu

 Súčasťou nových vydaní oboch celovečerných filmov na 2-DVD a 2-blu-ray nosičoch sú aj Ela Havettu krátke študentské filmy z pražskej FAMU: Svatá Jana (1963), 34 dnů absolutního klidu (1965) a Předpověď: nula (1966), ktorý Václav Macek považuje za generačný manifest študentov FAMU. Na nosičoch sa nachádza aj dokumentárny film Slávnosť osamelej palmy, ktorý v koprodukcii so Slovenským filmovým ústavom v roku 2005 nakrútili režiséri Marko Škop a Juraj Johanides. Dokument je poctou Elovi Havettovi a účinkujú v ňom viacerí jeho spolupracovníci. Nosiče obsahujú slovenské a anglické titulky a tiež slovenské titulky pre nepočujúcich. Autorom ich vizuálu je grafický dizajnér Marek Kianička. 
 Vydanie súboru Elo Havetta Colection podporili: slovenský Audiovizuálny fond a Slovenskej asociácie producentov v audiovízii (SAPA). 
 • zdroje článku: •
• Tlačová správa Slovenského filmového ústavu a archív autora --- link. •

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu