Boj o II. svetovú vojnu

• Kto mal najväčší vplyv na porážke fašizmu a nacizmu a na konečnom víťazstve v najkrutejšej vojne v histórii ľudstva v XX. storočí? •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

 Tento článok je zložený z troch častí - každá dokumentuje II. svetovú vojnu a podáva o nej svedectvo. Sú to svedectvá, ktoré sa nedajú spochybniť - ale dá sa o nich diskutovať, vyjadrovať názory. Priznám sa, že o to mi ide - o slušnú, vecnú diskusiu. Je otvorená. 

 Zomrel posledný väzeň, ktorý prežil Sachsenhausen 

Vojmír Dalibor Srdečný (vpravo) - bývalý študentský väzeň v nemeckom nacistickom koncentračnom tábore Sachsenhausen. (Foto zo 17. novembra 2016.)
Vojmír Dalibor Srdečný (vpravo) - bývalý študentský väzeň v nemeckom nacistickom koncentračnom tábore Sachsenhausen. (Foto zo 17. novembra 2016.) (zdroj: Foto: Dan Materna - MAFRA. Zdroj: www.idnes.cz)

 Správa o smrti pána Vojmíra Dalibora Srdečného, ktorý skonal 14. augusta 2019 vo veku 99 rokov, sa objavila aj v slovenských médiách - možno ste ju zachytili. Možno nie. Pán Srdečný sa narodil 6. októbra 1919 v Albrechticích nad Orlicí v ČSR. Počas nacistických represálií v Protektoráte Čechy a Morava - presnejšie počas zatvárania vysokých škôl a vysokoškolských internátov na území Protektorátu po protinacistických študentských demonštráciách 17. novembra 1939, bol pán Srdečný spolu s inými vysokoškolákmi zatknutý Gestapom a po výsluchoch bol deportovaný a uväznený v koncentračnom tábore Sachsenhausen - Oranienburg. Pán Srdečný patril medzi dvesto študentov, ktorí boli v roku 1940 - presne po jednom roku, jednom mesiaci a jednom dni - z koncentračného tábora prepustení. Stalo sa tak na základe intervencií Emila Háchu, štátneho prezidenta Protektorátu Čechy a Morava, u Nemcov. Pán Srdečný sa vrátil do svojho rodiska, kde dva roky pôsobil ako praktikant v poisťovni - do času, keď bol nútene nasadený na prácu pre Nemeckú ríšu, do továrne Guss und Metallgesellschaft v Holicích, kde pracoval takmer do konca vojny. Po vojne sa profesionálne venoval hlavne rehabilitáciám zdravotne ťažko postihnutých. 
 Keď zomrel pán Srdečný, v diskusii pod článkom o jeho úmrtí som si prečítal aj takýto komentár, citujem: "No a teď vypukne plíživé přepisování skutečných dějin, když už nebudou živí svědci..." Autorom tohto nezmyslu je diskutér Jan Bartuška. Dá sa nejako reagovať na takúto, s prepáčením, hlúposť? Zdá sa, že nie. Ale zareagovať treba. Diskutér Jan Bartuška (a jemu podobne zmýšľajúci) si asi neuvedomuje, že dejiny študentského hnutia po násilnom vytvorení Protektorátu Čechy a Morava, podobne aj to, ako bolo toto hnutie násilne potlačené, aj za cenu obetí na životoch, je dôkladne historicky spracované. Vrátane toho, čo sa stalo so študentmi a študentkami, ktorých nacisti a ich domáci kolaboranti pozatýkali, väzninili, deportovali aj popravili. Tá smutná, temná história, tvoriaca súčasť strašnej histórie II. svetovej vojny, sa nedá zmeniť ani "plíživě přepisovat." Ona tu ostane taká, aká v skutočnosti bola - aj s odvolaním sa na pozadie a vznik Medzinárodného dňa študentstva, ktorý bol Medzinárodnou študentskou úniou stanovený na 17. november - teda na pamiatku 17. novembra 1939, keď boli po protinacistických demonštráciách v Prahe popravení deviati študenti a stovky a stovky ich bolo zatknutých a deportovaných práve do Sachsenhausen - Oranienburgu. Medzi nimi i mladý, len dvadsaťročný pán Srdečný. Koho táto téma, i v dobových kontextoch, zaujíma, odporúčam mu dve veľmi dobré knihy; obe napísal slovenský autor literatúry faktu Jozef Leikert: Ráno prišla noc (1989) a A deň sa vrátil (1993). 
* Zdroj - článok v iDnes --- link.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 boj o vojnu 

Jedna z ikonických fotografií z II. svetovej vojny: fontána Barmalej, známa aj ako Tancujúce deti, vo vojnou zničenom Stalingrade - predtým Volgograde.
Jedna z ikonických fotografií z II. svetovej vojny: fontána Barmalej, známa aj ako Tancujúce deti, vo vojnou zničenom Stalingrade - predtým Volgograde. (zdroj: Foto: Sergej Nikolajevič Strunnikov (1943). Zdroj: www.rhystranter.com)

 Viac než sedemdesiatštyri rokov po ukončení II. svetovej vojny sa začal akoby neľútostný boj práve o II. svetovú vojnu. Teda o to, kto mal najväčší či väčší vplyv na porážke fašizmu a nacizmu a na konečnom víťazstve v najkrutejšej vojne v histórii ľudstva v XX. storočí. Kto bojuje a s kým? Každý s každým a všetci proti všetkým. V tejto neľútostnej "bitke argumentov aj ne-argumentov" exceluje hlavne dnešné Rusko, zastúpené prezidentom Vladimirom Vladimirovičom Putinom, potom Spojené štáty americké v zastúpení prezidentom Donaldom Johnom Trumpom a Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, nateraz zastúpené ministerským predsedom Alexandrom Borispm de Pfeffel Johnsonom. Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky v jednotlivých krajinách si Rusi pripočítavajú 75-percentný podiel na porážke fašizmu a nacizmu, Američania 54 percentný a Briti 51 percentný. Zaujímavé je zistenie, ako je to v prípade obyvateľov aj iných krajín, dokonca i porazeného Nemecka, Talianska a Japonska. Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1 338 ľudí starších než 18 rokov v 11 krajinách. * Prieskum realizovali experti z Washingtonskej univerzity v St. Louis a zverejnili ho v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. ** 
 Pripravil som pre vás kolekciu hlavne málo známych fotografií, ale aj niektorých známych - až ikonických snímok. Vznikli vari na všetkých frontoch II. svetovej vojny a sú z viac či menej významných udalostí, vojenských operácií a podobne. Nebola to ľahká práca, trvala mi spolu viac než dvadsať hodín počas troch dní. V popredí takmer každej fotografie je človek vo vojne, jeho vojnový osud. Fotografie zachytávajú vojnu v jej čírej podobe: ako tragédiu, hlavne ako tragédiu jednotlivca v nej, ale aj ako tragédiu celého národa alebo príslušníkov náboženskej či etnickej skupiny. Prial by som si, aby ste si fotografie (k niektorým z nich som pripojil obsažnejší popis) pstupne a pozorne prezreli - a aby ste si na základe toho vytvorili názor na to, kto akú úlohu zohral v II. svetovej vojne - pri porážke fašizmu a nacizmu a kolaborantov s týmito režimami. Diskusia pod článkom je otvorená, budem rád, ak sa k téme vyjadríte z vášho subjektívneho pohľadu - samozrejme slušne, bez invektív; sme rozumní ľudia. 
Zdroj - článok v iDnes --- link.
** Zdroj - článok v Proceedings of the National Academy of Sciences --- link.

SkryťVypnúť reklamu
Adolf Hitler bol 30. 1. 1933 menovaný ríšskym kancelárom. Jeho nástup do funkcie a zakrátko k neobmedzenej moci rozpútal II. svetovú vojnu - najničivejšiu v XX. storočí.
Adolf Hitler bol 30. 1. 1933 menovaný ríšskym kancelárom. Jeho nástup do funkcie a zakrátko k neobmedzenej moci rozpútal II. svetovú vojnu - najničivejšiu v XX. storočí.  (zdroj: Zdroj: www.history.com)
Viačeslav Michajlovič Molotov - minister zahraničných vecí ZSSR - podpisuje pakt o neútočení mezi Nemeckom a Sovietskym zväzom. Vzadu stojí Joachim von Ribbentrop - minister zahraničných vecí nacistického Nemecka - a Josif Vissarionovič Stalin, Moskva, 23. 8. 1939.
Viačeslav Michajlovič Molotov - minister zahraničných vecí ZSSR - podpisuje pakt o neútočení mezi Nemeckom a Sovietskym zväzom. Vzadu stojí Joachim von Ribbentrop - minister zahraničných vecí nacistického Nemecka - a Josif Vissarionovič Stalin, Moskva, 23. 8. 1939. (zdroj: Foto: CC0 Public domain. Zdroj: www.plus.rozhlas.cz)
Nemecký útok na Poľsko - nemeckí vojaci vyvracajú hraničnú závoru medzi Nemeckom a Poľskom. Nemecká invázia do Poľska sa začala 1. 9. 1939 a trvala do 5. 10. 1939. Začala sa II. svetová vojna.
Nemecký útok na Poľsko - nemeckí vojaci vyvracajú hraničnú závoru medzi Nemeckom a Poľskom. Nemecká invázia do Poľska sa začala 1. 9. 1939 a trvala do 5. 10. 1939. Začala sa II. svetová vojna. (zdroj: Zdroj: www.alamy.com)
Zo spoločnej vojenskej prehliadky nemeckého Wehrmachtu a sovietskej Červenej armády 22. 9. 1939 vo vtedy poľskom Brest-Litovsku.
Zo spoločnej vojenskej prehliadky nemeckého Wehrmachtu a sovietskej Červenej armády 22. 9. 1939 vo vtedy poľskom Brest-Litovsku.  (zdroj: Zdroj: Bundesarchiv - www.plus.rozhlas.cz)
Sovietsky dôstojník a nemecký dôstojník sa zdravia po spoločnom napadnutí Poľska - Nemcami zo západu a Sovietmi z východu. Dnes, 74 rokov od konca vojny, je v Rusku úradne zakázané hovoriť, písať o tom, že Sovietsky zväz napadol Poľsko v spolupráci s Nemcami.
Sovietsky dôstojník a nemecký dôstojník sa zdravia po spoločnom napadnutí Poľska - Nemcami zo západu a Sovietmi z východu. Dnes, 74 rokov od konca vojny, je v Rusku úradne zakázané hovoriť, písať o tom, že Sovietsky zväz napadol Poľsko v spolupráci s Nemcami. (zdroj: Zdroj: Bundesarchiv - www.alamy.com)
Nemeckí vojaci počas útoku na východnom fronte, leto 1941.
Nemeckí vojaci počas útoku na východnom fronte, leto 1941. (zdroj: Zdroj: Bundesarchiv - www.alamyimages.fr)
Nemeckí vojaci, vypaľujúci ruskú dedinu, leto 1941.
Nemeckí vojaci, vypaľujúci ruskú dedinu, leto 1941. (zdroj: Zdroj: Bundesarchiv - www.dailymail.co.uk)
Nemeckí vojaci popravujú civilistov, Vinnycia, Ukrajina, 1942.
Nemeckí vojaci popravujú civilistov, Vinnycia, Ukrajina, 1942. (zdroj: Zdroj: akg-images - www.dailymail.co.uk)
Exhumovaný poľský dôstojník, popravený príslušníkmi sovietskej NKVD hlavne v Katyňskom lese v rokoch 1940 a 1941. Sovieti v Katyni popravili tisícky zajatých poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie, ale aj vyššej spoločenskej vrstvy.
Exhumovaný poľský dôstojník, popravený príslušníkmi sovietskej NKVD hlavne v Katyňskom lese v rokoch 1940 a 1941. Sovieti v Katyni popravili tisícky zajatých poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie, ale aj vyššej spoločenskej vrstvy. (zdroj: Foto: Tomasz Kamiński. Zdroj: Agencja Gazeta - www.wyborcza.pl)
Nemecká pechota v ruinách Stalingradu, jeseň 1942.
Nemecká pechota v ruinách Stalingradu, jeseň 1942. (zdroj: Zdroj: Bundesarchiv - www.t-online.de)
Sovietski vojaci v obranných bojoch o Stalingrad, jeseň 1942.
Sovietski vojaci v obranných bojoch o Stalingrad, jeseň 1942. (zdroj: Zdroj: www.imgur.com)
Sovietsky automatčík dohliada na zajatého, zdecimovaného nemeckého vojaka po porážke v bitke o Stalingrad, január 1943.
Sovietsky automatčík dohliada na zajatého, zdecimovaného nemeckého vojaka po porážke v bitke o Stalingrad, január 1943. (zdroj: Zdroj: Bundesarchiv - www.rarehistoricalphotos.com)
Poľný maršál Friedrich Paulus s dôstojníkmi pri kapitulácii po bitke o Stalingrad, 31. 1. 1943. Okrem Paulusa sa vzdalo aj 15 nemeckých generálov a desaťtisíce nemeckých vojakov. Nemeckí vojaci boli väznení v sibírskych táboroch, odkiaľ sa začali vracať až v druhej polovici 50-tych rokov.
Poľný maršál Friedrich Paulus s dôstojníkmi pri kapitulácii po bitke o Stalingrad, 31. 1. 1943. Okrem Paulusa sa vzdalo aj 15 nemeckých generálov a desaťtisíce nemeckých vojakov. Nemeckí vojaci boli väznení v sibírskych táboroch, odkiaľ sa začali vracať až v druhej polovici 50-tych rokov.  (zdroj: Zdroj: www.alamy.es)
Veľká vlastenecká vojna - vojna na východnom fronte - bez prestávky pokračovala aj po bitke o Stalingrad, ktorá trvala od 21. 8. 1942 do 2. 2. 1943.
Veľká vlastenecká vojna - vojna na východnom fronte - bez prestávky pokračovala aj po bitke o Stalingrad, ktorá trvala od 21. 8. 1942 do 2. 2. 1943. (zdroj: Foto: Georgij Anatolevič Zelma. Zdroj: www.history.hnonline.sk)
Sovietska jazda v útoku na nemecké pozície, leto 1943.
Sovietska jazda v útoku na nemecké pozície, leto 1943. (zdroj: Zdroj: www.pinterest.com)
Nemecký bombardér Heinkel He 111 počas náletu na Londýn, jeseň 1940.
Nemecký bombardér Heinkel He 111 počas náletu na Londýn, jeseň 1940. (zdroj: Zdroj: www.ww2today.com)
Dockland - londýnska oblasť dokov a prístavu, zničená systematickým nemeckým ničivým bombardovaním, predovšetkým v noci. Foto zo 17. 9. 1940.
Dockland - londýnska oblasť dokov a prístavu, zničená systematickým nemeckým ničivým bombardovaním, predovšetkým v noci. Foto zo 17. 9. 1940. (zdroj: Zdroj: www.rarehistoricalphotos.com)
Obraz vojny: opustený chlapček s plyšovým medvedíkom v ruinách zbombardovaného Londýna. Fotografia je pravdepodobne z roku 1940.
Obraz vojny: opustený chlapček s plyšovým medvedíkom v ruinách zbombardovaného Londýna. Fotografia je pravdepodobne z roku 1940. (zdroj: Zdroj: www.rarehistoricalphotos.com)
Príslušníci československej 311. bombardovacej perute Royal Air Force pri porade pred náletom na Nemecko. Vzadu 'ich' bombardér Vickers Wellington Mark IC. 1940 - 1941.
Príslušníci československej 311. bombardovacej perute Royal Air Force pri porade pred náletom na Nemecko. Vzadu 'ich' bombardér Vickers Wellington Mark IC. 1940 - 1941. (zdroj: Foto: B. J. Daventry. Zdroj: www.cs.wikipedia.org)
Príslušníci československej 312. stíhacej perute a 'ich' Spitfire. Pásy na trupe a krídlach informujú o tom, že stíhačka bola zaradená do bojov pri vylodení sa spojencov v Normandii.
Príslušníci československej 312. stíhacej perute a 'ich' Spitfire. Pásy na trupe a krídlach informujú o tom, že stíhačka bola zaradená do bojov pri vylodení sa spojencov v Normandii. (zdroj: Foto: Ladislav Sitenský. Zdroj: www.vhu.cz)
Britskí vojaci v anglickom Essexe s trofejou - jednou z dvoch smeroviek zostreleného nemeckého stíhacieho lietadla Messerschmitt Bf 110, 3. 9. 1940.
Britskí vojaci v anglickom Essexe s trofejou - jednou z dvoch smeroviek zostreleného nemeckého stíhacieho lietadla Messerschmitt Bf 110, 3. 9. 1940. (zdroj: Zdroj: www.rarehistoricalphotos.com)
Nemecký vojak a povraždení juhoslávski civilisti, 1941.
Nemecký vojak a povraždení juhoslávski civilisti, 1941. (zdroj: Foto: Roger Viollet. Zdroj: www.dailymail.co.uk)
Juhoslávski partizáni. Partizánska vojna v Juhoslávii trvala od roku 1940 - 41 do jari roku 1945, viedol ju Josip Broz Tito, ktorého - napriek tomu, že podporoval komunizmus - J. V Stalin nenávidel.
Juhoslávski partizáni. Partizánska vojna v Juhoslávii trvala od roku 1940 - 41 do jari roku 1945, viedol ju Josip Broz Tito, ktorého - napriek tomu, že podporoval komunizmus - J. V Stalin nenávidel. (zdroj: Zdroj: www.kallxo.com)
Verejná poprava na výstrahu. Juhoslovanská partizánka Lepa Radić mala takmer 15 rokov, keď sa pridala k partizánskemu odboju J. B. Tita. Vo februári 1943 organizovala Lepa záchranu asi 150 žien a detí, ktoré hľadali úkryt pred jednotkami SS. Ale nacisti boli blízko a dievča sa ich márne snažilo zastaviť. Došli mu náboje a Nemci Lepu zajali. Ani po troch dňoch mučenia vtedy už 17-ročné dievča neprezradilo informácie o partizánoch. Keď Lepu 8. 2. 1943 priviedli k šibenici, dali jej šancu získať milosť za zradu. Lepa povedala svoje posledné slová pred popravou: „Nie som zradkyňa svojho ľudu. Tí, na ktorých sa pýtate, sa vám sami odhalia, keď aj posledného z vás, zločincov, vyhladia."
Verejná poprava na výstrahu. Juhoslovanská partizánka Lepa Radić mala takmer 15 rokov, keď sa pridala k partizánskemu odboju J. B. Tita. Vo februári 1943 organizovala Lepa záchranu asi 150 žien a detí, ktoré hľadali úkryt pred jednotkami SS. Ale nacisti boli blízko a dievča sa ich márne snažilo zastaviť. Došli mu náboje a Nemci Lepu zajali. Ani po troch dňoch mučenia vtedy už 17-ročné dievča neprezradilo informácie o partizánoch. Keď Lepu 8. 2. 1943 priviedli k šibenici, dali jej šancu získať milosť za zradu. Lepa povedala svoje posledné slová pred popravou: „Nie som zradkyňa svojho ľudu. Tí, na ktorých sa pýtate, sa vám sami odhalia, keď aj posledného z vás, zločincov, vyhladia." (zdroj: Foto: Danilo Gagović. Zdroj: www.it.wikipedia.org)
Príslušníci Waffen-SS, pózujúci v českej obci Lidice, ktorú 10. 6. 1942 vypálili, rozstrieľali a napokon celkom zničili. Celkovo bolo povraždených 192 lidických mužov a chlapcov, 60 žien a dievčat a 88 detí.
Príslušníci Waffen-SS, pózujúci v českej obci Lidice, ktorú 10. 6. 1942 vypálili, rozstrieľali a napokon celkom zničili. Celkovo bolo povraždených 192 lidických mužov a chlapcov, 60 žien a dievčat a 88 detí. (zdroj: Zdroj: www.lifee.cz)
Francúzska obec Oradour-sur-Glane, ktorú jednotky Waffen SS 10. 6. 1944 vyrabovali a vypálili. Obyvateľov - 190 mužov, 247 žien a 205 detí vojaci postrieľali, zaživa upálili.
Francúzska obec Oradour-sur-Glane, ktorú jednotky Waffen SS 10. 6. 1944 vyrabovali a vypálili. Obyvateľov - 190 mužov, 247 žien a 205 detí vojaci postrieľali, zaživa upálili. (zdroj: Foto: André Gamet. Zdroj: www.theguardian.com)
Sovietski vojaci počas útoku v Operácii Bagration, Bielorusko, leto 1944.
Sovietski vojaci počas útoku v Operácii Bagration, Bielorusko, leto 1944. (zdroj: Zdroj: www.reddit.com)
Generál SS Jürgen Stroop (v poľnej čiapke) a vojaci SS vo varšavskom gete. Geto nacisti založili 15. 10. 1940 a na ploche asi 2,4 % Varšavy v ňom bolo sústredených vyše 380 000 židovských obyvateľov mesta (asi 30 % z celkového počtu obyvateľov Varšavy). Už v gete ľudia zomierali od hladu, na rôzne choroby a pod. Preživší boli z geta transportovaní do vyhladzovacích - koncentračných táborov smrti. Obyvatelia geta - 700 až 1 800 povstalcov - 19. 4. 1943 začali s ozbrojeným povstaním proti Nemcom a ich domácim kolaborantom. Povstanie bolo 16. 5. 1943 porazené. Vyše 56 000 až 70 000 povstalcov a obyvateľov geta padlo alebo bolo zajatých. Na nemeckej strane bolo 16 až asi 300 padlých. Po potlačení povstania nacisti geto vypálili, zničili, jeho obyvatelia boli deportovaní do koncentračných táborov. Generál SS Jürgen Stroop - ako vojnový zločinec - bol 6. 3. 1952  vo Varšave vo veku 56 rokov popravený.
Generál SS Jürgen Stroop (v poľnej čiapke) a vojaci SS vo varšavskom gete. Geto nacisti založili 15. 10. 1940 a na ploche asi 2,4 % Varšavy v ňom bolo sústredených vyše 380 000 židovských obyvateľov mesta (asi 30 % z celkového počtu obyvateľov Varšavy). Už v gete ľudia zomierali od hladu, na rôzne choroby a pod. Preživší boli z geta transportovaní do vyhladzovacích - koncentračných táborov smrti. Obyvatelia geta - 700 až 1 800 povstalcov - 19. 4. 1943 začali s ozbrojeným povstaním proti Nemcom a ich domácim kolaborantom. Povstanie bolo 16. 5. 1943 porazené. Vyše 56 000 až 70 000 povstalcov a obyvateľov geta padlo alebo bolo zajatých. Na nemeckej strane bolo 16 až asi 300 padlých. Po potlačení povstania nacisti geto vypálili, zničili, jeho obyvatelia boli deportovaní do koncentračných táborov. Generál SS Jürgen Stroop - ako vojnový zločinec - bol 6. 3. 1952 vo Varšave vo veku 56 rokov popravený.  (zdroj: Zdroj: www.wyborcza.pl)
Likvidácia varšavského geta nacistami - príslušníkmi Waffen SS.
Likvidácia varšavského geta nacistami - príslušníkmi Waffen SS. (zdroj: Zdroj: www.wyborcza.pl)
Horiace varšavské geto.
Horiace varšavské geto. (zdroj: Zdroj: www.wyborcza.pl)
Zhorené telá povstalcov z Varšavského povstania na rohu ulíc Miodowa a Długa.
Zhorené telá povstalcov z Varšavského povstania na rohu ulíc Miodowa a Długa. (zdroj: Zdroj: www.wyborcza.pl)
Židia vo varšavskom gete.
Židia vo varšavskom gete. (zdroj: Zdroj: www.wyborcza.pl)
Obyvatelia varšavského gheta, vyhnaní z úkrytov.
Obyvatelia varšavského gheta, vyhnaní z úkrytov. (zdroj: Zdroj: www.wyborcza.pl)
Deportácia obyvateľov varšavského geta.
Deportácia obyvateľov varšavského geta. (zdroj: Zdroj: www.wyborcza.pl)
Americký krížnik USS West Virginia sa v plameňoch a dyme potápa po japonskom útoku na základňu Pearl Harbor v Tichom oceáne, 7. december 1941.
Americký krížnik USS West Virginia sa v plameňoch a dyme potápa po japonskom útoku na základňu Pearl Harbor v Tichom oceáne, 7. december 1941. (zdroj: Zdroj: www.blogs.va.gov)
Zdrvujúci japonský útok na americkú základňu Pearl Harbor v Tichomorí znamenal vstup USA do II. svetovej vojny.
Zdrvujúci japonský útok na americkú základňu Pearl Harbor v Tichomorí znamenal vstup USA do II. svetovej vojny. (zdroj: Zdroj: www.blogs.va.gov)
Mŕtvy americký námorník, ktorého vlny vyplavili na breh pri základni Pearl Harbor.
Mŕtvy americký námorník, ktorého vlny vyplavili na breh pri základni Pearl Harbor. (zdroj: Zdroj: www.blogs.va.gov)
Nemeckí výsadkári na Kréte. Kruté a ťažké boje na ostrove trvali od 20. mája 1941 do 1. júna 1941. Na strane Nemcov a Talianov zahynulo vyše 12 000 mužov, na strane spojencov a príslušníkov domáceho odboja vyše 3 500 a vyše 17 500 bolo zajatých.
Nemeckí výsadkári na Kréte. Kruté a ťažké boje na ostrove trvali od 20. mája 1941 do 1. júna 1941. Na strane Nemcov a Talianov zahynulo vyše 12 000 mužov, na strane spojencov a príslušníkov domáceho odboja vyše 3 500 a vyše 17 500 bolo zajatých.  (zdroj: Zdroj: www.taringa.net)
Kréta - spojenecký vojak sa vzdáva nemeckým výsadkárom.
Kréta - spojenecký vojak sa vzdáva nemeckým výsadkárom. (zdroj: Zdroj: www.taringa.net)
Domáci odboj na Kréte - partizáni.
Domáci odboj na Kréte - partizáni. (zdroj: Zdroj: www.fabulouscrete.com)
Nemeckí parašutisti pri hroboch svojich spolubojovníkov na Kréte.
Nemeckí parašutisti pri hroboch svojich spolubojovníkov na Kréte. (zdroj: Zdroj: www.ww2today.com)
Indickí vojaci s ukoristenou nacistickou zástavou, Líbya, december 1941.
Indickí vojaci s ukoristenou nacistickou zástavou, Líbya, december 1941. (zdroj: Zdroj: www.rdl.de)
Leningrad, 1941. Ženy so zamrznutou mrcinou koňa - "korisťou" na jedlo. Vzadu leží človek, ktorý od hladu a vysilenia zomrel na ulici. Leningradská blokáda trvala od 8. 9. 1941 do 27. 1. 1944, vyše 870 dní. Denný prídel chleba na osobu v obliehanom meste bol 125 gramov. Pre názornosť - taká je dnes váha bežného téglika s jogurtom, ktorý si dáme na raňajky. Podľa viacerých zdrojov blokádu neprežilo viac než 1 milión obyvateľov mesta.
Leningrad, 1941. Ženy so zamrznutou mrcinou koňa - "korisťou" na jedlo. Vzadu leží človek, ktorý od hladu a vysilenia zomrel na ulici. Leningradská blokáda trvala od 8. 9. 1941 do 27. 1. 1944, vyše 870 dní. Denný prídel chleba na osobu v obliehanom meste bol 125 gramov. Pre názornosť - taká je dnes váha bežného téglika s jogurtom, ktorý si dáme na raňajky. Podľa viacerých zdrojov blokádu neprežilo viac než 1 milión obyvateľov mesta.  (zdroj: Zdroj: www.dzieje.pl)
Blokáda Leningradu - cintorín Volkovo. Cintoríny v meste boli preplnené obeťami blokády, kapacitne nestačili, mŕtvych pribúdalo každým dňom, nebolo ich kde dôstojne pochovať, preto boli pochovávaní i do masových hrobov.
Blokáda Leningradu - cintorín Volkovo. Cintoríny v meste boli preplnené obeťami blokády, kapacitne nestačili, mŕtvych pribúdalo každým dňom, nebolo ich kde dôstojne pochovať, preto boli pochovávaní i do masových hrobov. (zdroj: Zdroj: www.dzieje.pl)
Leningrad - ženy, čakajúce na osud vo svojom rozbombardovanom byte.
Leningrad - ženy, čakajúce na osud vo svojom rozbombardovanom byte. (zdroj: Zdroj: www.dzieje.pl)
Jedna z premnohých detských obetí blokády Leningradu.
Jedna z premnohých detských obetí blokády Leningradu. (zdroj: Zdroj: www.dzieje.pl)
Československí delostrelci v bojoch o severolýbijské mesto Tobruk. Československému pešiemu práporu velil vtedy podplukovník Karel Klapálek, ktorý neskôr so svojimi vojakmi bojoval na Dukle a oslobodzoval aj Liptovský Svätý Mikuláš. Ako príslušník západného odboja bol neskôr komunistami väznený a prenasledovaný.
Československí delostrelci v bojoch o severolýbijské mesto Tobruk. Československému pešiemu práporu velil vtedy podplukovník Karel Klapálek, ktorý neskôr so svojimi vojakmi bojoval na Dukle a oslobodzoval aj Liptovský Svätý Mikuláš. Ako príslušník západného odboja bol neskôr komunistami väznený a prenasledovaný. (zdroj: Zdroj: www.vhu.cz)
Z bojov Čechoslovákov v severnej Afrike.
Z bojov Čechoslovákov v severnej Afrike. (zdroj: Zdroj: http://www.vhu.cz)
Velitel Karel Klapálek pri pamätníku padlých československých a britských vojakov na spojeneckom vojnovom cintoríne v severoafrickom Tobruku.
Velitel Karel Klapálek pri pamätníku padlých československých a britských vojakov na spojeneckom vojnovom cintoríne v severoafrickom Tobruku. (zdroj: Zdroj: www.vhu.cz)
Americká námorná pechota sa vyloďuje na ostrove Guadalcanal v Tichomorí, august 1942. Operácia Watchtower - bitka Američanov a ich spojencov s Japoncami o ostrov Guadalcanal, najväčší ostrov v súostroví Šalamúnových ostrovov v Tichomorí, trvala od 7. augusta 1942 do 7. februára 1943. Bitka si vyžiadala vyše 7 100 mŕtvych spojeneckých vojakov a vyše 31 000 mŕtvych japonských vojakov.
Americká námorná pechota sa vyloďuje na ostrove Guadalcanal v Tichomorí, august 1942. Operácia Watchtower - bitka Američanov a ich spojencov s Japoncami o ostrov Guadalcanal, najväčší ostrov v súostroví Šalamúnových ostrovov v Tichomorí, trvala od 7. augusta 1942 do 7. februára 1943. Bitka si vyžiadala vyše 7 100 mŕtvych spojeneckých vojakov a vyše 31 000 mŕtvych japonských vojakov. (zdroj: Zdroj: www.britannica.com)
Príslušníci americkej námornej pechoty pri príprave na útok proti japonským vojakom na atole Kwajalein - jednom z Marshallových ostrovov, február 1944.
Príslušníci americkej námornej pechoty pri príprave na útok proti japonským vojakom na atole Kwajalein - jednom z Marshallových ostrovov, február 1944. (zdroj: Zdroj: www.britannica.com)
Americkí vojaci postupujú džungľou na myse Gloucester v Novej Guinei, 1943. V pozadí legendárne terénne vozidlo Jeep Willys, ktoré Američania počas vojny dodávali aj Sovietskemu zväzu.
Americkí vojaci postupujú džungľou na myse Gloucester v Novej Guinei, 1943. V pozadí legendárne terénne vozidlo Jeep Willys, ktoré Američania počas vojny dodávali aj Sovietskemu zväzu. (zdroj: Zdroj: www.britannica.com)
Operácia Husky - vylodenie a boje amerických a britských vojsk na Sicílii, 9. júl 1943 až 17. august 1943. Na fotografii príslušníci britských záloh pri vyloďovaní sa
Operácia Husky - vylodenie a boje amerických a britských vojsk na Sicílii, 9. júl 1943 až 17. august 1943. Na fotografii príslušníci britských záloh pri vyloďovaní sa (zdroj: Foto: seržant Stubbs. Zdroj: www.thelocal.it)
Spokojná a usmiata posádka nemeckej ponorky s uloveným medveďom ľadovým, september 1943. Spestrenie stravy počas dlhých týždňov na mori a pod hladinou bolo vítané.
Spokojná a usmiata posádka nemeckej ponorky s uloveným medveďom ľadovým, september 1943. Spestrenie stravy počas dlhých týždňov na mori a pod hladinou bolo vítané. (zdroj: Zdroj: Bundesarchiv - www.dailymail.co.uk)
Bombardér Consolidated B-24 Liberator 'The Sandman' z bombardovacieho zväzu US Air Force pri nálete na rafinériu Astra Romana v rumunskej Ploješti (1943).
Bombardér Consolidated B-24 Liberator 'The Sandman' z bombardovacieho zväzu US Air Force pri nálete na rafinériu Astra Romana v rumunskej Ploješti (1943). (zdroj: Foto: Tim Chadwick. Zdroj: https: www.ww2research.com)
Americký bombardér Consolidated B-24D Liberator prelieta okolo dymiacej, prebúdzajúcej sa sopky Vezuv nad juhotalianskym mestom Pompeje.
Americký bombardér Consolidated B-24D Liberator prelieta okolo dymiacej, prebúdzajúcej sa sopky Vezuv nad juhotalianskym mestom Pompeje. (zdroj: Zdroj: www.ww2.com/us-air-force)
 Útok spojencov na Monte Cassino v strmých horách stredného Talianska - boje o túto kótu trvali od 17. 1. 1944 do 19. 5. 1944. V bojoch sa najviac vyznamenali poľskí účastníci západného odboja. Na oboch bojujúcich stranách padlo vyše 70 000 mužov.
Útok spojencov na Monte Cassino v strmých horách stredného Talianska - boje o túto kótu trvali od 17. 1. 1944 do 19. 5. 1944. V bojoch sa najviac vyznamenali poľskí účastníci západného odboja. Na oboch bojujúcich stranách padlo vyše 70 000 mužov. (zdroj: Foto: Paolo Marzioli. Zdroj: www.armyweb.cz )
Po boji o Monte Cassino.
Po boji o Monte Cassino. (zdroj: Foto: Paolo Marzioli. Zdroj: www.armyweb.cz )
Americký generál Mark Clark vo vozidle Jeep Willys na Námestí svätého Petra v Ríme, 5. jún 1944. Rím bol spojencami od fašistov a nacistov oslobodený 4. júna 1944.
Americký generál Mark Clark vo vozidle Jeep Willys na Námestí svätého Petra v Ríme, 5. jún 1944. Rím bol spojencami od fašistov a nacistov oslobodený 4. júna 1944. (zdroj: Zdroj: www.sk.pinterest.com)
6. jún 1944 - spojenci sa vyloďujú na plážach Normandie.
6. jún 1944 - spojenci sa vyloďujú na plážach Normandie. (zdroj: Foto: Robert Capa. Zdroj: www.magnumphotos.com)
6. jún 1944 - spojenci sa vyloďujú na plážach Normandie.
6. jún 1944 - spojenci sa vyloďujú na plážach Normandie. (zdroj: Foto: Robert Capa. Zdroj: www.magnumphotos.com)
Mŕtvi spojeneckí vojaci na pláži v Normandii.
Mŕtvi spojeneckí vojaci na pláži v Normandii. (zdroj: Foto: Robert Capa. Zdroj: www.magnumphotos.com)
Pláž v Normandii po vylodení
Pláž v Normandii po vylodení (zdroj: Foto: Robert Capa. Zdroj: www.magnumphotos.com)
Americkí vojaci po vylodení sa v Normandii.
Americkí vojaci po vylodení sa v Normandii. (zdroj: Foto: Robert Capa. Zdroj: www.magnumphotos.com)
Poľná omša na pláži v Normandii.
Poľná omša na pláži v Normandii. (zdroj: Foto: Robert Capa. Zdroj: www.magnumphotos.com)
Nemeckí zajatci v Normandii.
Nemeckí zajatci v Normandii. (zdroj: Foto: Robert Capa. Zdroj: www.magnumphotos.com)
Caen, 17. júl 1944 - spojenci postupujú do vnútrozemia Francúzska.
Caen, 17. júl 1944 - spojenci postupujú do vnútrozemia Francúzska. (zdroj: Zdroj: www.britannica.com)
Nacisti popravujú Georgesa Blinda - príslušníka francúzskeho revolučného odboja, október 1944. Traduje sa, že Blind sa pred popravou z opovrhnutia smial do tvárí popravčieho komanda.
Nacisti popravujú Georgesa Blinda - príslušníka francúzskeho revolučného odboja, október 1944. Traduje sa, že Blind sa pred popravou z opovrhnutia smial do tvárí popravčieho komanda. (zdroj: Zdroj: www.fr.wikipedia.org)
Americký vojak nad telami mŕtvych spolubojovníkov v Ardenách. Bitka o Ardeny trvala od 16. 12. 1944 do 25. 1. 1945. V bojoch padlo vyše 20 000 spojeneckých vojakov, nemecké straty (padlí, zajatí, nezvestní...) boli viac než 91 000 vojakov. Išlo o poslednú väčšiu bojovú akciu odporu Nemcov proti spojencom.
Americký vojak nad telami mŕtvych spolubojovníkov v Ardenách. Bitka o Ardeny trvala od 16. 12. 1944 do 25. 1. 1945. V bojoch padlo vyše 20 000 spojeneckých vojakov, nemecké straty (padlí, zajatí, nezvestní...) boli viac než 91 000 vojakov. Išlo o poslednú väčšiu bojovú akciu odporu Nemcov proti spojencom.  (zdroj: www.washingtonexaminer.com)
Zajatí nemeckí vojaci na výchdnom fronte, 27. marec 1944.
Zajatí nemeckí vojaci na výchdnom fronte, 27. marec 1944. (zdroj: Zdroj: www.sfchronicle.com)
Slovenské národné povstanie - povstaleckí vojaci v roku 1944.
Slovenské národné povstanie - povstaleckí vojaci v roku 1944.  (zdroj: Zdroj: Múzeum SNP Banská Bystrica - archív)
Január 1945 - nacistami zničená Varšava.
Január 1945 - nacistami zničená Varšava. (zdroj: Foto: Maciej Świerczyński. Zdroj: Zdroj: www.wyborcza.pl)
Poškodený americký bombardér Boeing B-17 Flying Fortress počas náletu na Tokio. Najväčší nálet na mesto bol 9. a 10. 3. 1945, zahynulo pri ňom vyše 100 000 obyvateľov mesta.
Poškodený americký bombardér Boeing B-17 Flying Fortress počas náletu na Tokio. Najväčší nálet na mesto bol 9. a 10. 3. 1945, zahynulo pri ňom vyše 100 000 obyvateľov mesta. (zdroj: Zdroj: www.style.hnonline.sk)
Drážďany po anglo-amerických náletoch 13. 2. až 15. 2. 1945. Nálety si vyžiadali vyše 25 000 obetí, hlavne civilistov.
Drážďany po anglo-amerických náletoch 13. 2. až 15. 2. 1945. Nálety si vyžiadali vyše 25 000 obetí, hlavne civilistov. (zdroj: Zdroj: www.info.cz)
Americký bombardér Boeing B-17 Flying Fortress 'Wee Willie,' nad Berlínom sa po zásahu nemeckým protilietadlovým delostrelectvom rúti k zemi, 8. 4. 1945.
Americký bombardér Boeing B-17 Flying Fortress 'Wee Willie,' nad Berlínom sa po zásahu nemeckým protilietadlovým delostrelectvom rúti k zemi, 8. 4. 1945. (zdroj: Zdroj: www.warhistoryonline.com)
Sovietski vojaci a spravodajcovia pred Berlínom.
Sovietski vojaci a spravodajcovia pred Berlínom. (zdroj: Zdroj: www.warhistoryonline.com)
Sovietski vojaci v uliciach dobýjaného Berlína, II. polovica apríla 1945. V popredí leží mŕtvy nemecký vojak. Na priamy rozkaz A. Hitlera museli mesto brániť aj 12- - 15-roční chlapci aj starci. Kto rozkaz neposlúchol, bol vojenskými policajtami alebo esesákmi ihneď popravený, podobne ako ten, kto sa vzdával - vrátane civilistov (napr. vyvesil z okna bielu zástavu). Porazenecké nálady sa trestali popravou.
Sovietski vojaci v uliciach dobýjaného Berlína, II. polovica apríla 1945. V popredí leží mŕtvy nemecký vojak. Na priamy rozkaz A. Hitlera museli mesto brániť aj 12- - 15-roční chlapci aj starci. Kto rozkaz neposlúchol, bol vojenskými policajtami alebo esesákmi ihneď popravený, podobne ako ten, kto sa vzdával - vrátane civilistov (napr. vyvesil z okna bielu zástavu). Porazenecké nálady sa trestali popravou.  (zdroj: Zdroj: www.warhistoryonline.com)
Sovieti dobýjajú Berlín.
Sovieti dobýjajú Berlín. (zdroj: Zdroj: www.warhistoryonline.com)
Trosky nemeckej stíhačky Focke-Wulf Fw 190 'Würger' v centre Berlína, v pozadí zničená budova Reichstagu - Ríšskeho snemu.
Trosky nemeckej stíhačky Focke-Wulf Fw 190 'Würger' v centre Berlína, v pozadí zničená budova Reichstagu - Ríšskeho snemu.  (zdroj: www.warhistoryonline.com)
Spojenci. Stretnutie amerických a sovietskych vojakov na rieke Labe v Nemecku, 25. 4. 1945.
Spojenci. Stretnutie amerických a sovietskych vojakov na rieke Labe v Nemecku, 25. 4. 1945. (zdroj: Zdroj: www.history.com)
Údajne posledná fotografia Adolfa Hitlera (vpravo), Berlín, 29. alebo 30. 4. 1945. Hitler, stjaci pred vchodom do svojho podzemného bunkru, 30. 4. 1945 vo veku 56 rokov spáchal v bunkri samovraždu.
Údajne posledná fotografia Adolfa Hitlera (vpravo), Berlín, 29. alebo 30. 4. 1945. Hitler, stjaci pred vchodom do svojho podzemného bunkru, 30. 4. 1945 vo veku 56 rokov spáchal v bunkri samovraždu. (zdroj: Zdroj: www.warhistoryonline.com)
Zhorené telo Paula Josepha Goebbelsa - ríšskeho ministra pre ľudovú osvetu a propagandu. P. J. Goebbels sa 1. 5. 1945, necelých 24 hodín po Hitlerovej samovražde, zastrelil. Jeho manželka Magda najskôr uspala ich spoločných šesť detí a následne ich usmrtila kyanidom. Vzápätí manželia Goebbelsovci spáchali samovraždu. Na fotografii sú sovietski dôstojníci nad mŕtvou rodinou Goebbelsovcov v záhrade Hitlerovho berlínskeho bunkru.
Zhorené telo Paula Josepha Goebbelsa - ríšskeho ministra pre ľudovú osvetu a propagandu. P. J. Goebbels sa 1. 5. 1945, necelých 24 hodín po Hitlerovej samovražde, zastrelil. Jeho manželka Magda najskôr uspala ich spoločných šesť detí a následne ich usmrtila kyanidom. Vzápätí manželia Goebbelsovci spáchali samovraždu. Na fotografii sú sovietski dôstojníci nad mŕtvou rodinou Goebbelsovcov v záhrade Hitlerovho berlínskeho bunkru.  (zdroj: Zdroj: www.dirkdeklein.net)
Velký Bolevecký rybník pri Plzni - americkí vojaci sa osviežujú a umývajú tanky a vozidlá pred slávnostnou prehliadkou v Plzni, ktorú oslobodili.
Velký Bolevecký rybník pri Plzni - americkí vojaci sa osviežujú a umývajú tanky a vozidlá pred slávnostnou prehliadkou v Plzni, ktorú oslobodili. (zdroj: Zdroj: www.history.com)
Americká armáda v oslobodenej Plzni. Američania Plzeň oslobodili 6. 5. 1945. Na stožiaroch vejú americké a československé zástavy. Po februári 1948 sa oslobodenie Plzne a západných Čiech Američanmi nesmleo spomínať - oficiálne "bolo dané," že "Plzeň oslobodili Sovieti."
Americká armáda v oslobodenej Plzni. Američania Plzeň oslobodili 6. 5. 1945. Na stožiaroch vejú americké a československé zástavy. Po februári 1948 sa oslobodenie Plzne a západných Čiech Američanmi nesmleo spomínať - oficiálne "bolo dané," že "Plzeň oslobodili Sovieti."  (zdroj: Zdroj: www.history.com)
Československí tankisti v oslobodenej Prahe. Oslobodeniu Prahy 9. 5. 1945 predchádzalo Pražské povstanie od 5. 5. 1945 a to, že do Prahy vošli vojská generála Vlasova, ktoré zničili veľkú časť nemeckej posádky v meste. Sovieti podnikali na vlasovcov "poľovačky," mnohích postrieľali na mieste, zvyšných deportovali na Sibír. Generála Andreja Andrejeviča Vlasova 1. 8. 1946 v Moskve popravili.
Československí tankisti v oslobodenej Prahe. Oslobodeniu Prahy 9. 5. 1945 predchádzalo Pražské povstanie od 5. 5. 1945 a to, že do Prahy vošli vojská generála Vlasova, ktoré zničili veľkú časť nemeckej posádky v meste. Sovieti podnikali na vlasovcov "poľovačky," mnohích postrieľali na mieste, zvyšných deportovali na Sibír. Generála Andreja Andrejeviča Vlasova 1. 8. 1946 v Moskve popravili.  (zdroj: Zdroj: www.history.com)
Hirošima - 6. 8. 1945 posádka amerického bombardéra Boeing B-29 Superfortress 'Enola Gay' zhodila na mesto atómovú bombu, prezývanú 'Little Boy.' O tri dni neskôr posádka bombardéra B-29 Superfortress 'The Great Artiste' zhodila atómovú bombu 'Fat Man' na Nagasaki.
Hirošima - 6. 8. 1945 posádka amerického bombardéra Boeing B-29 Superfortress 'Enola Gay' zhodila na mesto atómovú bombu, prezývanú 'Little Boy.' O tri dni neskôr posádka bombardéra B-29 Superfortress 'The Great Artiste' zhodila atómovú bombu 'Fat Man' na Nagasaki. (zdroj: Zdroj: www.history.com)
Hirošima, zničená atómovým výbuchom.
Hirošima, zničená atómovým výbuchom. (zdroj: Zdroj: www.history.com)
Nagasaki mesiac po zničení atómovým výbuchom. Priame obete atómového bombardovania miest Hirošima a Nagasaki sa počítajú na státisíce, na následky ožiarenia zomierali desaťtisíce ľudí i po vojne.
Nagasaki mesiac po zničení atómovým výbuchom. Priame obete atómového bombardovania miest Hirošima a Nagasaki sa počítajú na státisíce, na následky ožiarenia zomierali desaťtisíce ľudí i po vojne. (zdroj: Zdroj: www.history.com)
Dobový plagát z roku 1945, oslavujúci kľúčových spojencov a ČSR a ukončenie II. druhej svetovej vojny.
Dobový plagát z roku 1945, oslavujúci kľúčových spojencov a ČSR a ukončenie II. druhej svetovej vojny. 

 Deväťdesiat fotografií, ktoré sú v kolekcii 'fotoreportáže' z II. svetovej vojny, som nevyberal na základe toho, čo si osobne myslím o tom, kto mal najväčší podiel na porážke nacizmu, fašizmu a kolaborantov s týmito režimami. Fotografie som vyberal z troch osobných, asi aj dosť subjektívnych pohľadov: 1. Snažil som sa vybrať fotografie, nasnímané počas rôznych etáp II. svetovej vojny a podľa možnosti na všetkých jej kľúčových frontoch či bojiskách. Samozrejme - niektoré kľúčové udalosti vo 'fotoreportáži' zachytené nie sú (napr. nemecké obsadenie Francúzska, hlavne Paríža, rusko - fínska vojna, ponorková a námorná vojna, zásobovanie výzbrojou a výstrojou Sovietov spojencami - hlavne Američanmi, evakuácia Britov z Dunkerque, bitka pri Kursku, partizánske boje v Bielorusku a na Ukrajine - podobne aj zverstvá nacistov, páchané na území týchto sovietskych krajín, gardistické a nacistické zverstvá, páchané na území Slovenska po potlačení Povstania, boje na Dukle, oslobodzovanie územia dnešného Poľska, exodus nemeckých utečencov na západ a pod.); 2. Väčšina z fotografií sa mi postupne vynárala v mysli - určite preto, lebo o II. svetovú vojnu sa zaujímam dlhé desaťočia, a za ten čas som videl tisícky fotografií z nej. Paradoxne - nemal som problém s tým, ktoré fotografie do článku zaradiť - skôr naopak: ktoré nezaradiť (pretože sú veľmi známe - ako fotografia Sovietov so sovietskou zástavou na dobytom Reichstagu alebo fotografia amerických vojakov s americkou zástavou na dobytom ostrove Iótó (Iwo Jima); 3. Fotografie som nevyberal v žiadnom pomere, ktorým by som naznačoval, aký je môj názor na to, kto má najväčšiu zásluhu na porážke fašizmu, nacizmu a kolaborácie s nimi. 
 Ale - dobre: Aký je môj názor na to, kto mal najväčšiu zásluhu na porážke Trojosi Berlín - Rím - Tokio? Myslím si, že najväčšiu zásluhu na tom mali: odboj v okupovaných krajinách, Sovietsky zväz, USA, Veľká Británia. Všimli ste si? Víťazi sú zoradení podľa abecedy. Teraz vážne. Podľa mňa zásluhu na porážke Trojosi majú všetci spojenci spolu s domácim, nielen partizánskym odbojom v okupovaných krajinách. Myslím si, že sa zhodneme na tom, že najväčší podiel na porážke režimu Adolfa Hitlera mal Sovietsky zväz. Ale - musíme si uvedomiť, že Sovietsky zväz bol vo vojne s Nemeckom prakticky od vypuknutia II. svetovej vojny až do jej konca. USA a západní spojenci (ale i Kanaďania, Novozélanďania, vojaci z Lýbie, z Austrálie... odboj z južnej Európy a pod.) sa do bojov pridávali postupne - podľa situácie a jej vývoja na frontoch. Na druhej strane - treba si uvedomiť, akú úlohu zohrávali hlavne USA a Veľká Británia - konkrétne US Air Force a Royal Air Force - v deštrukcii nemeckého vojnového priemyslu, cestnej, železničnej infraštruktúry, prístavov, ponorkových základní, ale aj nemeckých vojenských transportov na východný front. Nálety spojeneckých bombardérov na Nemecko sa začali už v prvej polovici januára 1940 a skončili sa v prvom týždni mája 1945. * Nesmieme zabúdať ani na leteckú Bitku o Veľkú Britániu, ktorej výsledok znamenal významný obrat vo vojne na západnom fronte. Môžeme byť oprávnene hrdí na to, že do tohto víťazného boja nad Luftwaffe sa zapojili aj československí stíhači - príslušníci Royal Air Force; československí letci slúžili aj v britských bombardovacích perutiach. O obrovskom význame vylodenia sa spojencov v Normandii určite netreba písať. Ani o tom, že dnes už môžeme opäť slobodne hovoriť a písať o tom, že západ Československa oslobodili americké jednotky generála Georga Smitha Pattona. Napriek tomu všetkému Sovieti položili na oltár víťazstva nad fašizmom a nacizmom určite najväčšie obete: ľudské, materiálne, ale aj morálne - morálne preto, lebo ich dobytie Berlína napokon znamenalo nové ideologické rozdelenie Európy na východnú a na západnú časť, pričom tá východná bola nedlho po vojne v područí komunistických režimov, riedených z Moskvy, od Západu na vyše štyridsať rokov oddelená železnou oponou. Domnievam sa, že za toto prostí sovietski vojaci nebojovali - bolo to dané vopred rozhodnutím politikov, medzi ktorými mal J. V. Stalin asi najväčšie slovo - napriek nevôli a varovaniam hlavne od britského predsedu vlády Winstona Churchila. 
 Samozrejme, asi každý z príslušníkov národov, štátov, ktoré mali podiel na porážke fašizmu a nacizmu, prirodzene cíti, že podiel toho jeho národa bol o čosi väčší, než iných. To je pochopiteľné. A čo my, Slováci a Slovenky? Myslím si, že môžeme byť veľmi radi a aj hrdí na to, že sme sa - hlavne vďaka Slovenskému národnému povstaniu - zaradili medzi víťazov nad nacizmom, fašizmom a ich domácou kolaboráciou. 
* Zdroj - Přehled náletů na Německo 1940 - 1945 --- link.

SkryťVypnúť reklamu

 Holokaust - 'správna vec,' myslia si mladí, narodení po roku 1990 

Židia vo varšavskom gete pred deportáciou do koncentračného tábora smrti.
Židia vo varšavskom gete pred deportáciou do koncentračného tábora smrti. (zdroj: Zdroj: www.bbc.com)
Slovenskí gardisti, ponižujúci Žida.
Slovenskí gardisti, ponižujúci Žida. (zdroj: Zdroj: Múzeum SNP v B. Bystrici - archív.)

 Agentúra AKO, zaoberajúca sa prieskumom verejnej mienky, na základe zadania z Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici pri príležitosti 75. výročia začatia Povstania realizovala prieskum verejnej mienky na témy Slovenské národné povstanie, vojnový Slovenský štát, holokaust a na štvrtú tému - extrémizmus. Prieskum bol realizovaný na štatistickej vzorke 1 000 respondentov vo veku od 15 do 20 rokov - teda na mladých ľuďoch, ktorí sa narodili v rokoch 1999 až 2004. Zarážajúcim zistením z prieskumu je, že štyri percentá oslovených považujú holokaust za správnu vec. 
 „A to nie je konečné percento, lebo mnohí na túto otázku pre istotu neodpovedia. Radšej zareagujú slovom 'neviem,' než by sa priznali, že vraždenie ľudí považujú za správne. To je vec, nad ktorou by sme sa mali všetci veľmi vážne zamyslieť,“ povedal o výsledkoch prieskumu doktor Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea slovenského národného povstania v Banskej Bystrici a pripomenul, že v každej spoločnosti žijú i takí ľudia, ktorí si myslia, že niečo sa dá vyriešiť násilím, a že ostatným môžu diktovať to, čo majú robiť: „Slovensko nie je v tomto výnimkou. Ak niekto schvaľuje vraždu 70 000 ľudí len preto, že boli iní, tak asi niečo nie je v poriadku. A aj dnes by sa našli ľudia, ktorí by to urobili bez váhania.“   ** 
 Ako má súdny človek na to reagovať - a nielen na tie štyri "otvorené" percentá, ale aj na tých "akože latentných, skrytých" pritakávačov holokaustu z radov dnešných mladých ľudí? Priznám sa, že ja osobne, "z mojej strany," neviem... Ale je mi z toho smutno. Čo by malo mladých ľudí, nielen "tých štvorpercentných," presvedčiť o zvrátenosti, o beštiálnosti vojny a holokaustu ako o "konečnom riešení židovskej otázky" (a následne podobného "riešenia slovanskej otázky")? Nestačia im tisícky, tisícky a tisícky kníh, dokumentov, výpovedí preživších, múzeá, pamätníky, záznamy z Norimberského procesu, dokonca ani téma holokaustu, spracovaná vo filmoch, v hudbe a pod.? A nestačia im ani výpovede tých, ktorí vraždili - napríklad detailná správa generála Waffen SS Jürgena Stroopa z mája 1943 o konečnej likvidácii varšavského geta, ktorá má 75 (!) strán a končí sa slovami: „Židovská štvrť Varšavy už neexistuje! Veľkolepá operácia sa skončila 16. 5. 1943 o 20:15 hodine, keď bola varšavská synagóga vyhodená do povetria.“ Za tou správou je 56 000 až vyše 70 000 židovských obetí z varšavského geta... Pred pôsobením vo Varšave J. Stroop pôsobil vo vyhladzovacom komande SS v jednotke Totenkopf hlavne na Ukrajine. "Práca" jednotiek SS na sovietskom území bola jednoduchá: vraždiť, zabíjať, mučiť, popravovať, rabovať, ničiť, vypaľovať... Po zlikvidovaní varšavského geta a jeho obyvateľov bol J. Stroop prevelený do Grécka, odkiaľ jeho jednotka esesákov poslala na smrť do koncentračného tábora Auschwitz - Osvienčim viac než 10 000 Židov... Koľko Židov, civilistov mal na svedomí len esesák Jürgen Stroop? 100 000? 150 000? 190 000? Alebo ešte viac? A nedomnievajte sa, že je to vymyslená fabulácia! Nie, nie je. Správa generála Waffen SS, vojnového zločinca Jürgena Stroopa o likvidácii Varšavského povstania sa zachovala, aj s fotodokumentáciou, a slúžila pri spravodlivom povojnovom procese s ním. Takže toto - to bezhlavé, plánované, doslova priemyselné vraždenie ľudí - to je to, čo časť našej dnešnej mládeže ponovembrovej považuje za správnu vec a súhlasí s tým? A to nie je, pochopiteľne, všetko. Tak teda - čo robiť? Mám sem dať dajme tomu sedem fotografií - symbolických sedem ako je menora - sedemramenný židovský svietnik, ktorý je v znaku štátu Izrael? Sedem otrasných fotografických svedectiev o holokauste? A načo? Nemyslím si, že tento môj článok na blogu budú čítať stovky a stovky tých mladých ľudí, ktorí holokaust považujú za 'správnu vec' - a že ho budú zdieľať ďalej. Ale - verte, mládež ponovembrová, a na to jed berte, že holokaust tu bude naveky, aj po tom, keď zomrie posledný človek, ktorý ho prežil a zomrie aj posledný jeho vnuk, vnučka. Na holokaust vedomie a pamäť sveta nezabudnú - dokým svet svetom bude. 
 Článok ukončím inak. Jednou fotografiou, zachytávajúcou deportáciu ľudí do koncentračného tábora - na smrť. Žien, malých detí, ich mám... Stačí sa zahľadieť na túto jedinú fotografiu a človek, ktorý je súdny, ktorý je pri zmysloch, ktorý má aspoň základy nejakej ľudskej empatie, spolucítenia, ktorý aspoň niečo vie o II. svetovej vojne... ...taký človek pochopí. Musí pochopiť, že II. svetová vojna bol jeden beštiálny mlyn, ktorý zomlel desiatky miliónov ľudských životov - v podstate nevinných ľudí, ktorí za nič nemohli - a už vôbec nie za to, čo sa zrodilo v šialených hlavách beštiálnych strojcov vojny a vykonávateľov ich rozkazov. A mladí ľudia, ktorí dnes považujú holokaust za 'správnu vec,' - tak tí nech sa len hanbia. 

SkryťVypnúť reklamu
Z deportácií Židov do táborov smrti: žien, malých detí, starcov i starien...
Z deportácií Židov do táborov smrti: žien, malých detí, starcov i starien... (zdroj: Zdroj: Múzeum SNP v B. Bystrici - archív.)

 Súvisiaci text - Mládež podlieha demagógii o SNP - rozhovor so S. Mičevom --- link. 
Zdroj - Múzeum SNP v B. Bystrici - prieskum verejnej mienky --- link. 
** Zdroj - Pre štyri percentá mladých je holokaust 'správna vec.' --- link.

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

108 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu