Bocian biely - Rust

Pozorovanie bocianov je v Bratislave vzácne. Bocianov som väčšinou vídaval zriedka, a aj to len z vlaku, autobusu či auta, mimo mesto, aj keď niekoľko párov v hlavnom meste žije. Preto keď som sa dozvedel o „meste bocianov“, dlho som neváhal. Toto malé útulné mestečko nesie jednoduché meno, Rust. Nachádza sa v Rakúsku a leží pri jazere Neusiedler see (Neziderské jazero), asi 85 kilometrov od Bratislavy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Rust je synonymom dvoch vecí. Prvá sú samozrejme bociany a druhá je architektúra. Mestečko je veľmi pekne zachované. Stavby sú v renesančnom a barokovom slohu. Domy majú farebné fasády, takže centrum pôsobí veselo a príjemne. V centre, na Rathausplatz (Radničné námestie) je množstvo kaviarní, reštaurácií a vinární. Príjemné posedenie je tam viac ako isté. Alebo sa môžete poprechádzať starobylými uličkami a predstaviť si ako to tam vyzeralo pred stáročiami. Vráťme sa ale k bocianom.

Obrázok blogu

Pre "neznalcov". Bocian je sťahovavý vták. Do strednej Európy prilieta začiatkom apríla. Prilieta najprv samec, o pár dní ho nasleduje samička. Cesta zo zimoviska, najčastejšie Afriky, im trvá približne dva mesiace. Bociany neobľubujú hornaté terény, preto ich nájdeme skôr na nížine alebo v širokých údoliach. Hniezdo stavajú najprv z hrubších konárov ktoré neskôr prepletú tenšími. Vnútro napokon vystelú mäkkým podložím z trávy, alebo mäkkých handier. Bocianí rodičia idú príkladom. Po znesení dvoch až piatich vajec sa bociany striedajú v sedení. Po vyliahnutí sa taktiež striedajú v love a starostlivosti o mladé. Živia sa najmä žabami, hadmi, jaštericami alebo aj koníkmi, kobylkami, vážkami a podobne. Keď mláďatá odrastú a sú schopné prekonávať veľké vzdialenosti, odlietajú bociany späť do ich zimoviska. Toto sa deje najčastejšie koncom augusta.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Doba poslednej návštevy bola začiatkom augusta, takže mladé bociany sa rozoznávali od ich rodičov už len ťažko. Boli už dospelé a pripravené sa za pár dní vydať na dlhý let. Prepásol som kŕmenie mladých a vlastne všetko čo sa mláďat týkalo. Ale na zážitku to nič nemení.

Fotenie bocianov v Ruste by som rozdelil na dve časti. Fotenie pri hniezdení a pri love.

Pri hniezdení sa fotenie odohráva v už spomínaných uliciach historického centra Rustu. Budovy sú posiate hniezdami na ktorých vysedávajú bociany. Je to nádherný pohľad. Dlhá ulica a z každej strany niekoľko obsadených hniezd. Bociany majú odtiaľ dobrý výhľad na celé dianie pod nimi a pozorne ho sledujú. Aby ste si to vedeli predstaviť, môžete vystúpiť na kostolnú vežu a prezrieť si mesto s „vtáčej perspektívy“. V meste sa dajú vyfotiť vďačné snímky aj s ultrazoomom, keď bociany kľudne stoja na hniezde a sledujú okolie.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Pri love je už o niečo náročnejšie, a to hlavne na techniku. Bociany a iné vodné vtáctvo majú pri brehu jazera vytvorenú prírodnú rezerváciu. Priestor je obohnaný dreveným plotom s kmeňov a kúsok za ním je ďalší „zamedzovač prístupu“ v podobe elektrického plotu.

Bociany sa voľne v tejto ohrade prechádzajú a lovia alebo zbierajú materiál na stavbu hniezd. Jediný problém je ten, že všetku túto činnosť vykonávajú asi osemdesiat až sto metrov od vás a na detail loviaceho bociana v plytkej vode vám nebude stačiť ani objektív s ohniskom 400mm. Ale nezúfajte. Netreba dlho čakať a nejeden bocian sa ide poprechádzať bližšie ku ohrade aby skontroloval ľudí. Ale aby to tiež nebolo také jednoduché, fotenie z podhľadu je skomplikované vysokou trávou pod plotom. Ale problém nie je problémom ak má riešenie. Tu boli dve, odhrnúť trávu palicou, alebo fotiť vyššie od zeme. Zvolil som to čo v tú chvíľu bolo najvhodnejšie.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

V rezervácii je aj pozorovateľňa. Nachádza sa na konci ohrady a je vsunutá do oploteného priestoru bližšie ku vode. Obyvateľstvo tamojšieho rákosia si zvyklo a v čase ktorý som trávil na pozorovateľni, prišla loviť volavka popolavá. Bol to zážitok, ktorý som si naplno vychutnal. Ladne sa prechádzala v plytkej vode a keď niečo zazrela, jej zobák vyštartoval do vody tak rýchlo, že som nestihol stlačiť spúšť. Po dvoch neúspechoch volavka do tretice vytiahla z vody rybu a jedným pohybom krku ju prehltla. Aj tu bol menší problém, a to fotenie z pozorovateľne bolo z veľkého nadhľadu a fotky teda nemajú taký ráz ako fotky fotené z podhľadu. (Objekt nie je odpichnutý od pozadia.)

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Padlo rozhodnutie na odchod. Nebol som príliš nadšený, ale išiel som. V pláne bola ešte obhliadka jedného miesta s výskytom včelárika zlatého. Po ceste ku autu, nad nami začali lietať bociany ktoré odlietali z rezervácie. Na rozlúčku mi darovali ešte niekoľko pekných letoviek a mne sa odchádzalo o to ťažšie.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Nasledujúca cesta autom za Včelárikom zlatým, bolo len moje nadšené híkanie nad fotkami a ukazovanie snímkou osadenstvu auta.

V rezervácii môžete vidieť tiež kačice alebo husi divé. Predchádzajúcu návštevu, začiatkom júla som mal šťastie na husi divé, tak pripájam pár obrázkov.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

PS: Špeciálne poďakovanie patrí kamarátovi Marekovi a priateľke Majke za odvoz a trpezlivosť.

Viac fotografií na stránke www.wildlife.wbl.sk

Martin Farkaš

Martin Farkaš

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Veľmi zanietený fotograf. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu