Fotopoint- Bavorský les, Nemecko

Bavorský les je svojim názvom už notoricky známi. Väčšina ľudí z fotografickej obce o ňom aspoň raz počula a videla niekoľko fotografií trojice šeliem, vlka, medveďa a rysa. Tak isto to bolo aj u mňa. Chcel som sa tam ísť niekedy pozrieť a vyšlo mi to aj s kamarátom, taktiež nadšeným fotografom. Jediný problém bol v zháňaní informácií. Preto som sa rozhodol budúcim slovenským a možno aj českým návštevníkom uľahčiť cestu k nim.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Cesta a ubytovanie

Vyrážali sme z Bratislavy, cez Rakúsko, a mali namierené do 400km vzdialenej pohraničnej dedinky Strážný v českej republike. (48°54'26.83"S / 13°43'11.78"V) Tu sme mali vybavené ubytovanie v miestnom penzióne (Penzión Lutovský), v podkrovnej izbe s kúpeľňou a wc na izbe. Nechýbal televízor a veľmi potešil internet pre spojenie sa z domovom a zasielanie fotografií. (wi-fi, aj lan) K dispozícii aj všetko kuchynské vybavenie v spoločnej kuchynke (pre dve izby). Ubytovanie bolo veľmi príjemné a domáci taktiež. Rýchlo nás vybavili všetkými možnými letákmi o okolitých turistických atrakciách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak vás napadá otázka, prečo sa neubytovať niekde pri Bavorskom lese, tak odpoveď je jednoduchá. Pre nás to bola rozhodne cena. V Nemecku sa najnižšie ceny pohybovali na hranici 30€ osoba/noc. A ďalšia vec bola že ani jeden nevedel po nemecky. :)

Stránka penziónu so všetkými informáciami: http://www.pension-lutovsky.cz/

Cesta na parkovisko

Z penziónu to bolo približne 30 – 35 km na parkovisko pred Tier-Freigelände (výbehy zvierat). Ak máte navigáciu podporujúcu ciel udaný v súradniciach, tu sú súradnice parkoviska: 48°53'31.64"S / 13°29'21.84"V. Ak váš navigátor túto funkciu nepodporuje, nastavte si ako cieľ dedinku Neuschönau. Posledné 2-3 km pred cieľom sledujte značky a parkovisko nemôžete minúť. Parkované je spoplatnené, 1h = 1€, 2h = 2€, ... 5€ = celý deň. Parkovisko je otvorené v letných mesiacoch do 18:00 a zimných do 17:00. Potom sa rampy otvoria a platba je „dobrovoľná“. Platí sa v automatoch.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Úvodný názov pri vchode.

Hor sa do lesa

Pri vstupe do lesa vás privíta skala s názvom časti Bavorského lesa (už spomínaný Tier-Freigelände) a o kus ďalej mapa s vyznačenými chodníkmi a výbehmi. Celá táto časť s výbehmi má naprieč 2,5 km. Veľmi užitočné je si mapu odfotiť, aby ste mali prehľad kde sa nachádzate a kam sa chcete dostať, aj keď pri každom rázcestí sú šípkové označníky alebo mapa.

Obrázok blogu

Mapa parku pri vchode.

Odporúčam hlavne pri prvej návšteve, ten prvý deň prechodiť všetky výbehy aby ste sa s terénom oboznámili a tie nasledujúce dni vedeli čo chcete fotografovať. My sme tak učinili a bol to naozaj veľmi dobrý krok. Nie len že sme si poriadne zafotili, ale zistili si aspoň náznak harmonogramu zvierat ktoré sme pozorovali. Pri niektorých sme strávili len pár desiatok minút a pri niektorých aj niekoľko hodín. Deň nám utiekol ako voda a každý mal nafotených niekoľko tisíc záberov. Čím dlhšie sme tam boli, tým menej sme fotili a čakali na správny záber.

SkryťVypnúť reklamu

Ako na to

Predpokladajme že prvý deň bol pre vás zážitkom a fotili ste čo kapacita vašich kariet dovolila. Večer ste si fotografie pozreli, premazali, prípadne niektoré upravili. Taktiež ste sa zoznámili s terénom a viete kde a kedy vychádza a zapadá slnko (kompas alebo buzola pomôže).

!!! Pozor, je dôležité aby ste si snímky po každom dni prezreli, aby ste zistili kde robíte chybu, alebo ktorý záber by sa dal vylepšiť. Neskôr to v teréne oceníte a nebudete mať všetky fotky totožné. !!!

Ďalšie dni by som odporúčal stanoviť si nejaké priority, čo chcete fotiť. My sme tam boli štyri dni, prvý sme prešli všetky výbehy. Druhý deň sme sa celí sústredili na vlkov, tretí nám pršalo, ale aj tak sme pár hodín boli pri medveďoch, kde mláďatá vystrájali v daždi. Potom sme navštívili krytý výbeh bociana čierneho a orla krikľavého a trošku sa vysušili. V ten deň sme ešte stihli mačku divú, diviaky a podvečer sme skončili pri vlkoch v hmle. Posledný deň sme uvideli konečne rysa. Nasledovali vlci, medvede a opäť vlci.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sa to takto môže zdať veľmi rozbehané, zdanie klame. Pri každom výbehu sme strávili niekoľko hodín, či už čakaním alebo fotením.

Najviac času sme strávili pri vlkoch. Boli nevyspytateľný a to bolo dobre. Na fotku si trebalo počkať a „zaslúžiť“ si ju. Dokonca nás vlci poctili aj nádherným operným vystúpením, pri ktorom človeku behal mráz po chrbte.

Čo si vziať

Veľmi dôležité je oblečenie. Počas našej návštevy, koncom augusta sa teplota pohybovala teplota okolo 10 °C a neboli sme dostatočne pripravený a dosť to znepríjemňovalo zážitok z fotenia. Pribaliť si jednoznačne treba teplé oblečenie (aj v lete), pršiplášť tiež nezabudnúť a vo fotobatohu mať jeden záložný jednorázový. (sáčkový pršiplášť) Dáždniky neodporúčam, kvôli vetru a schopnosti naďalej fotografovať.

Nezabúdajte na tekutiny (čaj, malinovka, voda...) a niečo pod zub. Paštéty, bagety, ... podľa chuti. :) Na mieste je len malí bufet kde nič poriadne na jedenie nie je. Len rôzne pochutiny. Riešenie je jednoduché, pri penzióne je večierka kde majú rôzne polotovary a výborné pečivo.

Čo do fotobatohu

Ťažká otázka, niekto bude preferovať portréty zvierat (super-tele) niekto celé zviratá (stredné tele). My sme najčastejšie používali objektívy (podľa poradia):

Canon EF 300mm f/2.8 L IS USM

Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM

Canon EF 400mm f/5.6 L USM

Canon EF 16-35/2.8L II USM

TC Kenko 1.5x SHQ (najčastejšie ku 400mm f/5.6 L USM)

Každopádne čím svetelnejší objektív, tým je to lepšie. Taktiež si nezabudnite statív, alebo aspoň monopod. Tiež sa zíde externý blesk.

Čo mi naozaj veľmi chýbalo z informácií o Bavorskom lese, boli práve fotky. Nikde som nemohol nájsť fotografie miest odkiaľ sa fotí. Preto sme vôbec nevedeli ako to tam bude vyzerať a čo nás tam čaká. Budeme fotiť cez plot, z nadhľadu, podhľadu? Pridávam teda niekoľko fotografií miest odkiaľ sa fotí, pre predstavu. Ešte by som chcel podotknúť, že je to tam naozaj veľmi kvalitne spravené a miest na vhodné fotenie je dosť.

Galéria prostredia s popiskami:

Obrázok blogu

Všetky chodníky sú upravené. Vhodné pre kočík aj invalidný vozík.

Obrázok blogu


Pri výbehu medveďov.

Obrázok blogu

Pri výbehu medveďov.

Obrázok blogu

Cesta vo výbehu diviakov.

Obrázok blogu

Zvedavé ročáky sa neboja preskúmať čo sa skrýva vo fotobatohu.

Obrázok blogu

Takto vznikala fotografia diviaka s objektívom Canon EF 16-35/2.8L II USM

Obrázok blogu

Jedna z troch pozorovateľní pri výbehu rysa.

Obrázok blogu

Pohľad do výbehu rysa z vyššie uvedenej pozorovateľne.

Obrázok blogu

Pozorovateľňa pri výbehu vlkov. Výbeh obklopuje celú pozorovateľňu.

Obrázok blogu

Vchod na plošinu ku vlkom.

Obrázok blogu

Pohľad do výbehu vlkov.

Viac fotografií ostatných výbehov sa mi spraviť nepodarilo, ale pevne dúfam že vám tento stručný návod aspoň trošku uľahčil prípravu na fotovýlet do Bavorského lesa.

Viac fotografií z Bavorského lesa nájdete na mojom webe: wildlife.wbl.sk

Martin Farkaš

Martin Farkaš

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Veľmi zanietený fotograf. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu