Bola len spôsobom ako zvýšiť právomoci štátu nazerať ľuďom do ich kabeliek, batožiny a súkromia. Pekne to ilustruje príklad zmeny oprávnenia orgánov činných v trestnom konaní pri prehliadke automobilu.
Po prijatí týchto zmien v parlamente sa na mňa obrátilo prostredníctvom stránky www.matepravo.sk viacero občanov s otázkou, z akých dôvodov im polícia môže od nového roka prehľadať kufor auta a batožinu v ňom?
Podľa doterajšej platnej úpravy bol policajt oprávnený požiadať vodiča, aby otvoril kufor auta. Mal právo presvedčiť sa, či sa v ňom nenachádzajú veci pochádzajúce z trestnej činnosti. Nemohol vykonať faktickú prehliadku, mohol vás iba vyzvať, aby ste mu v kufri ukázali jednotlivé súčasti, ktoré sa tam nachádzajú.
Na konci minulého roka poslanci Smeru-SD schválili zmeny, ktoré právomoci polície zásadne zvyšujú. Odteraz už policajt má oprávnenie vykonať nielen prehliadku dopravného prostriedku, ale podľa § 23 ods. 2 zákona o Policajnom zbore môže policajt vykonať prehliadku dopravného prostriedku, ale aj veci, batožiny a nákladu, ktoré sa v ňom prepravujú. A to nielen v súvislosti s trestným činom terorizmu.
Zákon hovorí, že policajt môže takto prehľadať auto, vaše veci, batožinu a iný náklad "ak je podozrenie, že používaním dopravného prostriedku, na dopravnom prostriedku alebo v súvislosti s dopravným prostriedkom bol spáchaný trestný čin." Policajtovi, teda orgánu štátu stačí len jeho podozrenie a môže vám liezť do kabeliek, tašiek a ďalších osobných vecí.
Nechávam na každého predstavivosti, aké bude toto nové širšie oprávnenie policajta realizované v každodennej slovenskej praxi. Môžem však sľúbiť, že budem(e) pozorne sledovať prípady, kedy nastane podozrenie, že sa tieto ustanovenia zneužívajú. Ak budete o prípadoch vysloveného zneužívania tohto ustanovenia zákona o policajnom zbore vedieť, môžete sa na mňa obrátiť prostredníctvom stránky www.matepravo.sk
Aj nové oprávnenia polície v tomto prípade sú ukážkou toho, ako súčasná vládna moc zneužíva strach občanov pred terorizmom. Pod rúškom boja proti nemu schvaľuje veci, ktoré zásadne zvyšujú zásahy štátu do súkromia občanov aj tam, kde to nie je potrebné. Navyšuje počty policajtov, namiesto toho, aby zefektívnila prácu polície a zvýšila radšej mzdy doterajším kvalitným príslušníkom policajného zboru, ktorých je drvivá väčšina.
Za najdôležitejšiu prevenciu v boji proti terorizmu považujem funkčné spravodajské služby. Ani tu Smer nepohol ani prstom a nepripravil komplexnú legislatívu, ktorá by rámcovala ich fungovanie v dynamickom prostredí 21.storočia hoci tak na začiatku volebného obdobia sľubovali.
#Sieť sa pozerá na problematiku vnútornej bezpečnosti komplexnejšie, predovšetkým optikou občana a výkonnosti polície inak - chceme, aby sa heslo "pomáhať a chrániť" stalo naozaj realitou. Preto sa v našom programe sústreďujeme prioritne na opatrenia zvyšujúce akcieschopnosť polície, zvyšujúce jej dôveryhodnosť a efektívnosť.