Feťák

Pred ôsmimi rokmi umrel jeden z najznámejších narkomanov sveta a zároveň jeden z najvplyvnejších spisovateľov 20. storočia, William Burroughs.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Keď sa povie beatniks, prvé mená, ktoré sa vybavia, sú Kerouac a Ginsberg. Práve ich diela On the Road resp. Howl sú považované za manifesty tohto hnutia, ktoré dalo zrod 60. rokom a ďalšej významnej generácii spisovateľov ako Kesey, Wolfe atď. Cestovanie krížom-krážom Amerikou, bop, drogy, sex, ale aj hlboký záujem o východné filozofie a náboženstvá (predovšetkým buddhizmus), záujem o pokrok, no aj politické či sociálne témy boli námetom pre veľa diel, ktoré sa objavovali desať rokov po druhej svetovej vojne v tzv. Zlatých päťdesiatych rokoch v USA. No Burroughsovo dielo prekročilo hranice nielen beat generation, ale v určitom smere aj literatúry ako takej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

William S. Burroughs (1914-1997) je síce považovaný za predstaviteľa beat generation, no s beatnikmi nemal okrem osobného priateľstva veľa spoločné. Boli to však práve Ginsberg s Kerouacom, kto ho presvedčil, aby svoje pätnásťročné skúsenosti s opiátmi pretavil do literárneho diela. Jeho prvotina, Junky (Feťák, 1953), ostala kritikmi a verejnosťou takmer nepovšimnutá. O to väčší rozruch vzbudil o šesť rokov neskôr Naked Lunch (Nahý obed), ktorý bol zakázaný vo viacerých štátoch po celom svete a je to zatiaľ posledné dielo, ktoré bolo predmetom súdneho sporu z dôvodu obscenity (r. 1966 Najvyšší súd v Marylande rozhodol v prospech knihy a umožnil jej šírenie v USA). Nahý obed je akousi kolážou literárnych obrazov, ktorými chcel autor odporovať všetkým dovtedajším predstavám o tom, ako má vyzerať novela. Scény s vešaním, mučením, policajnou brutalitou, homosexualitou či drogami – témy, o ktorých sa koncom 50. rokov viac mlčalo ako hovorilo. Burroughs na niektorých miestach použil tzv. cut-up technique, ktorá spočívala v rozstrihaní textu a v jeho následnom spájaní ad lib. Vo väčšej miere túto techniku použil v dielach The Soft Machine (1961), The Ticket That Exploded (1962) a Nova Express (1963), ktoré niektorí kritici nazývajú cut-up-trilogy.

SkryťVypnúť reklamu

 

Až do svojej smrti Burroughs písal knihy, prispieval do viacerých peiodík, no jeho záujem a tvorba sa neobmedzovali len na literatúru; začal spolupracovať na rôznych hudobných projektoch (R.E.M., Kurt Cobain, Tom Waits, Sonic Youth, Ministry), venoval sa maliarstvu, zaujímal sa o okultizmus, či scientologizmus. Zomrel 2. augusta 1997.

Martin Galik

Martin Galik

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

dlhá bytosť s tekavým pohľadom Zoznam autorových rubrík:  nedeľní ľudiaČo bolo, boloPotulkyLen tak ma napadá...Rozprávka na víkendSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu