
V snahe nájsť nejaké to info o Doktorovi Generálovi som navštívil Google a ten mi vyhodil kvantum stránok s heslom Štefánik, okrem slovenských sa našli aj francúzske, anglické, české, holandské, maďarské a iné stránky. Aj samotný obsah stránok bol rôzný: ťahákové a referátové stránky, astronomické, dejepisné, životopisné, filatelistické... hm a ešte som našiel MRŠ v jednej epizóde Zeleného Raoula. Štefánik je skrátka All-Around.
Až do vypuknutia 1. svetovej vojny bol Štefánik predovšetkým vedcom. Po ukončení štúdií na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity odišiel do Paríža, ako astronóm sa zúčastnil viacerých výprav – vesmírne telesá pozoroval všade-kade v Afrike, Južnej Amerike a v Tichomorí. Počas 1. svetovej vojny to dotiahol až na generála, po vzniku ČSR sa stal ministrom vojny. Bol považovaný za mimoriadne inteligentného, všestranného a príjemného človeka, jeho kontakty vo vysokých kruhoch európskej politiky určite významnou mierou prispeli k vzniku česko-slovenského štátu.
Generál Štefánik bol povahou predovšetkých dobrodruh. Toľkokrát precestoval zemeguľu krížom-krážom a naspäť, že by mohol vyhrať súťaž o Najscestovanejšieho Slováka (on alebo Móric Beňovský). Ako dieťa svojej doby sa vášnivo zaujímal o všetko, čo mu stále rýchlejšie sa rozvíjajúca veda a technika tej doby mohli ponúknuť. Napriek tomu, že mnohí z neho chcú spraviť žulový pomník, bol to človek z mäsa a kostí, ktorý sa počas svojho pobytu v Paríži zblížil s bohémou a bol známy aj ako lev salónov.
Generálova osobnosť, jeho život a smrť boli a stále sú s chuťou využívané rôznymi ľuďmi, ktorí na to nemajú najmenšie právo, či už to boli ľudáci, národniari alebo iní hejslováci. Urobili z neho poloboha, ktorého nám zlí Česi alebo Maďari zostrelili nad Ivankou pri Dunaji (alebo možno to upiekli Česi s Maďarmi... hm... schíza). Na to, čo sa vtedy stalo, je množstvo názorov. Samozrejme, každý nech si tvrdí svoje, no treba zobrať do úvahy aj napríklad: Štefánikov zdravotný stav bol v tom čase veľmi zlý – operácia žalúdku, ktorej sa podrobil ešte pred vojnou, sa neskôr ukázala ako nie príliš úspešná; navyše treba zohľadniť aj fakt, že lietadlá neboli v tej dobe bohvieako bezpečné. Avšak Štefánik mohol byť skutočne zostrelený. V tom období bol juh Slovenska okupovaný maďarskou komunistickou armádou a vo vojne sa strieľa aj na lietadlá... Osobne si myslím, že nemá zmysel vŕtať sa v tejto záležitosti. Ak bol MRŠ naozaj zostrelený, je už neskoro na potrestanie vinníka – a ak nie, tak to bolo tragické nešťastie a bodka.
Štefánik žil naplno a šiel plne za svojím presvedčením. Bol jedným z tých ľudí, pre ktorých odpočinok znamená zaháľanie a musel vždy nájsť niečo, čomu sa mohol venovať so zápalom sebe vlastným – či už to bola vedecká, diplomatická, vojenská alebo iná činnosť; človek, ktorý za pomerne krátky čas spravil obrovské kvantum práce. Jeho lietadlo sa zrútilo 4. mája 1919. Nemal ani 39 rokov.