
Pred parlamentnými voľbami kričala vtedajšia opozícia, terajšia koalícia, že zmluva s firmou ČEZ o výstavbe jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice, ktorú podpísala vláda Róberta Fica, je nevýhodná pre štát. Ak by aj súčasní koaliční poslanci zatvárali nad týmto oči, po oficiálnom vyhlásení Slovenských elektrární už neexistuje žiadny argument, prečo by sa mala nová jadrovka stavať.
„Slovensko už nemusí dovážať elektrickú energiu a po piatich rokoch sa stalo opäť čistým vývozcom elektriny. V prvom polroku tohto roka sa na Slovensku vyrobilo 14,8 terawatthodín elektrickej energie, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 4,6 %. Tým sa prekonala aj úroveň rovnakého obdobia roku 2009 či 2007. To sa prejavilo aj na zahraničnom salde Slovenska, ktoré sa zmenilo na proexportné, čo bolo naposledy v roku 2006 pred odstavením prvého bloku jadrovej elektrárne V1," vyhlásili Slovenské elektrárne.
Vyvezená elektrina z jadrových zdrojov je pritom oslobodená od poplatkov na likvidáciu, pretože do fondu na likvidáciu odpadov produkovaných pri výrobe elektrickej energie z jadra prispievajú len spotrebitelia na Slovensku. Takže aj v súčasnosti na to, čo sa vyvezie, sa skladáme my všetci spotrebitelia elektrickej energie na Slovensku. Každý z nás, kto má zástrčku platí do fondu na likvidáciu. Takže ak nová jadrová elektráreň bude vyrábať a vyvážať elektrickú energiu do zahraničia, bude to pre niekoho skvelý biznis, ale budeme sa naň skladať my všetci. Likvidácia jadrovej elektrárne v budúcnosti zostane na nás čo máme doma zástrčky, zatiaľčo zisk si zoberie niekto iný a polovica z neho pôjde do ČEZu.
Naviac na Slovensku je podľa zákona je finančná zodpovednosť prevádzkovateľa jadrovej elektrárne v prípade havárie maximálne 75 miliónov Eur. To, aká je to smiešna suma dokumentuje fakt, že aktuálne je vo Fukušime odhadovaná škoda na viac ako tisíc násobok tejto sumy.