Zdá sa, že toto vôbec neprekáža ministrovi Mihálovi, pretože sa v najbližšom čase bude robiť veľké upratovanie. Táto vláda sa pritom v období nárastu nezamestnanosti počas ficovania (rozumej: bačovanie na Ficov spôsob) pokúšala presvedčiť verejnosť, že predĺži poberanie dávok v nezamestnanosti zo 6 na 9 mesiacov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pritom na to aj dnes má dostatok finančných prostriedkov.
Účel a celkový zmysel poistenia v nezamestnanosti je zabezpečiť poistenému, teda občanovi istú životnú úroveň v prípade straty príjmu v dôsledku nezamestnanosti. Na Slovensku je súčasťou povinného sociálneho poistenia zamestnancov. Sadzba je 2% z hrubej mzdy zamestnanca, z čoho polovicu, teda 1% z hrubej mzdy uhrádza zamestnanec a druhú polovicu, zvyšné 1% z hrubej mzdy zamestnávateľ. Nárok na dávku v nezamestnanosti vo výške polovice hrubej mzdy na obdobie pol roka vzniká, ak prepustený zamestnanec počas troch z uplynulých štyroch rokov platil poistné. Maximálna doba trvania podpory v nezamestnanosti je 6 mesiacov, počas ktorých nezamestnaný dostáva podporu vo výške 50% z hrubej mzdy. Maximálna mesačná výška dávky je 1 138,20 EUR. Maximálna dávka za obdobie šiestich mesiacov je 6 700 EUR. Živnostníci a ostatné osoby, ktoré nie sú povinné platiť poistenie v nezamestnanosti, sa môžu poistiť dobrovoľne. Poistné platia z dobrovoľne určeného základu. Podmienky na získanie dávky vo výške polovice vymeriavacieho základu sú rovnaké ako pri zamestnancoch.
Okrem svojej významnej pozície v oblasti sociálnej politiky plní aj funkciu tzv. automatického makroekonomického stabilizátora, keďže v čase hospodárskeho rastu kumuluje zdroje, ktoré sú uvoľnené v podobe sociálnych dávok počas recesie okrem iného i na podporu domáceho dopytu.
Tento fond je dlhodobo prebytkový a to platí aj pre roky 2009 a 2010, v ktorých bol najväčší nápor na čerpanie prostriedkov z fondu.
Ako všetci vieme, zámerom ministra je zavedenie odvodového bonusu. To by znamenalo, že poistenie v nezamestnanosti by sa vlčenilo do jednotného sociálneho odvodu. Na ministerstve dokonca odporúčajú „zreálniť sadzbu odvodu do fondu poistenia v nezamestnanosti tak, aby lepšie zohľadňovala skutočné výdavky na dávky v nezamestnanosti". To by v skutočnosti znamenalo zníženie sadzby poistenia v nezamestnanosti v prospech v súčasnosti deficitného dôchodkového fondu.
Takže na úkor nezamestnaných, by minister čiastočne znížil deficit v dôchodkovom pilieri. Vôbec sa neuvažuje ani o tom, že by bol systém poistenia solidárnejší. Ak by to tak bolo, odstránil by sa strop maximálneho vymeriavaceho základu, ktorý je v prvej polovici roka na úrovni štvornásobku priemernej mzdy spred dvoch rokov a v druhej polovici roka je na úrovni štvornásobku priemernej mzdy z predchádzajúceho roka. To by fundamentálne navýšilo objem prostriedkov v poistnom fonde na nezamestnanosť a umožnilo by to, aby sa prenastavil celý systém tak, aby nízkopríjmové skupiny obyvateľov, ktorý odvádzajú toto poistné bolo od neho oslobodené aspoň v časti 1%, ktoré odvádzajú oni sami.
Treba sa však vrátiť na začiatok. Pred voľbami kričal minister Mikloš, že oni by zvýšili obdobie podpory v nezamestnanosti zo 6 na 9 mesiacov. Za 5 rokov bolo vo fonde poistenia v nezamestnanosti naakumulovaných neuveriteľných 876 mil. EUR! Takže žiadam ministra Mihála: Splňte predvolebné sľuby Vašej koalície a pomôžte konečne tým 395 tisícom nezamestnaných!