Reakcia na článok Vodu káže, víno pije exminsterky práce Wolekovej

Sme uverejnili dňa 5.januára 2012 stať Vodu káže, víno pije od exminsterky práce a sociálnych  vecí pani Wolekovej. Jej článok bol reakciou na fakt, že pán prezident Gašparovič nepodpísal novelu zákona o sociálnych službách 448/2008, prijatú v skrátenom legislatívnom konaní. Pán prezident podrobne zdôvodnil svoje odmietavé stanovisko. Novela sa tak ocitla naspäť v NR SR. Pani Woleková zniesla množstvo invektív na adresu pána prezidenta, účelovo prekrúcajúc novelu a jej zámer. Už samotný názov je zavádzajúci, lebo prezident nie je ani zriaďovateľom, ani prevádzkovateľom, ani prijímateľom sociálnej pomoci, teda osobne nie je vonkoncom zainteresovaný na znení novely. Stotožnil sa s výhradami, ktoré sme mu poslali a preto novelu nepodpísal. Pani Woleková „argumentuje" v mene goríl stojacich za poskytovateľmi sociálnych služieb, ktorí si presadzujú ich záujmom vyhovujúce  znenie, obsah, fomulácie zákonov, čo je aj prípad tejto novely zákona.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Pani Woleková šíri dokonca poplašnú správu o ohrození tisícov životov, ako o dôsledku prezidentovho veta. Ide pritom o účelové zavádzanie. Zariadenie pre seniorov totiž v zmysle platného zákona, dostáva na osobu v krízovej sociálnej situácii finančný príspevok na konkrétnu osobu a príspevok na prevádzkové náklady. To by splnil aj bezdomovec, spomínaný pani Wolekovou . Umožňuje to však aj v súčasnosti platný zákon v §75, odst.5, 6. Zákon rovnako umožňuje, aby bývalý bezdomovec platil, keď dostane dôchodok v §74, odst.12. Ak ho nedostane, alebo bude jeho dôchodok príliš nízky a nemá rodinu, ani majetok, platiť nebude ani podľa novely zákona, pretože nezaplatená suma ostáva ako dlžobná pohľadávka podľa § 73, odst. 13. Otázka je, komu pripadne pomyslený Čierny Peter v zmysle pohľadávky v prípade bezdomovca. A rád by som poznal zariadenia, ktoré by sa podľa pani Wolekovej o prijatie uchádzali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pani Woleková žiada, aby neziskovky konečne po troch rokoch dostali zákonnú garanciu, aby za svoje služby dostali aj od spoločnosti zaplatené a tvrdí, že by im to mal umožniť novela zákon. Ide o zavádzanie, pretože už teraz platný zákon ukladá povinnosť obciam a VÚC uhrádzať neziskovkám náklady za sociálne služby podľa §75, odst.5, 6. Pani Woleková pritom neponúka žiadny korektný argument, prečo by mali neziskovky zo zákona poberať štátne peniaze daňových poplatníkov. O to sa totiž snaží pani Woleková, spoločne s vybranou skupinkou okolo pani Radičovej už dvadsať rokov. Práve v zmysle platného zákona už v prvom polroku 2010 bol vyplatený finančný príspevok napríklad aj neziskovke MEMORY, s ktorou sa spája meno pisateľky príspevku vo výške približne 60.000 euro na jeden polrok, čo je 526 Euro na jedného prijímateľa mesačne na denný pobyt. K tomu treba pripočítať úhradu od klienta, ktorá v prípade neziskoviek ostáva zariadeniu. Pre porovnanie priemerne ekonomické náklady za r. 2010 u verejného poskytovateľa v špecializovanom zariadení (teda v tom istom type zariadenia ako je Centrum MEMORY) pri dennej forme BSK vykazuje vo výške 648 Euro mesačne na jedného klienta. Teda ide o sumu, ktorú dostáva od BSK verejný poskytovateľ sociálnej služby, pričom úhrady od prijímateľa sociálnej služby sa vracajú späť do rozpočtu BSK.

SkryťVypnúť reklamu

O akom ohrození tisícok životov prijímateľov sociálnych služieb v neziskovkách teda hovorí pani exministerka? Veď v novele išlo o prenesenie finančnej záťaže na sociálne odkázaných a ich rodiny a to cez možnosť navýšiť platby v zariadeniach na úroveň minimálne vo výške 50% priemerných ekonomicky oprávnených nákladov (EON), taktiež ako lustrovať majetok sociálne odkázaných a ich rodín a to aj spätne, teda retroaktívne, čo je v rozpore s Ústavou SR. Alebo išlo o zmapovanie majetkových pomerov týchto občanov a možnosti dostať sa k ich majetku? Pritom vágny pojem EON umožňuje nekontrolovateľné navýšenie platieb vymáhaných nielen od prijímateľa sociálnej služby, ale aj následne v dedičskom konaní. Nepochybne však v prípade tejto novely zákona ide najmä o 47 milión eur dotáciu pre vybraných neverejných poskytovateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Pani Wolekova sa zároveň oháňa spravodlivosťou a princípmi právneho štátu. Avšak svedectvom jej vedomostí je vyhlásenie, že „každý posudzuje spravodlivosť zo svojho subjektívneho hľadiska". Avšak práve to je úloha štátu, aby zabezpečil spravodlivosť pre sociálne najslabších a aby spravodlivosť nebola posudzovaná subjektívne. Prijatím novely zákona o sociálnych službách by išlo o vykonanie sociálnej eutanázie na sociálne odkázaných v ešte väčšej miere, ako je to teraz.

Martin Halás

Martin Halás

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  43x

Pracujem v Inštitúte pre výskum sociálno ekonomických rizík a alternatív. Venujem sa najmä sociálnej problematike, zamestnanosti, sociálnym službám, dôchodkovému systému a chudobe seniorov a zdravotne ťažko postihnutých. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu