Superhrubá mzda: Zamestnanci platia

Superhrubá mzda je jeden veľký omyl. Alebo skôr jeden veľký podvod. Po jej zavedení si zaplatia zamestnanci na daniach a odvodoch dvojnásobne viac. Budeme si pritom platiť sociálne a zdravotné poistenie z už zdaneného základu. V súčasnom systéme je pritom zdravotné a sociálne poistné odpočítateľnou položkou. Superhrubá mzda toto všetko ruší.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)

Sociálny systém aj systém zdravotníctva tým prídu o obrovské prostriedky. Zamestnávatelia už nebudú solidárne prispievať na naše zdravotníctvo a dôchodkový systém. A už vôbec nie platiť progresívnu daň alebo daň z dividend. Našim liberálnym ekonómom na čele s pánmi Miklošom a Sulíkom asi zastal rozum a čas v roku 1998 a takto si predstavujú solidaritu. Zamestnanec, iba Ty plať! Zamestnávateľ bude úplne unikátne úplne oslobodený od solidarity platenia poistného za zamestnanca.

Za 20 rokov sa stále robia iba ústupky v prospech zamestnávateľov a výsledkom je, že máme mzdy na úrovni 30% miezd vyspelých európskych krajín a zamestnávatelia, zväčša zhodou okolností tiež z týchto krajín, dosahujú u nás najvyššie zisky. Zaujímavé, že u nich doma je to presne naopak. Na Slovensku máme tiež skoro úplne najnižší priemerný dôchodok v rámci krajín so zavedeným EURom. Tí politici v Grécku síce kradli, tak ako to robia Tí naši, ale aspoň sa postarajú o ľudí. U nás budeme mať dôchodky ešte nižšie, pretože páni Sulík a Mikloš chcú cez superhrubú mzdu ešte viac pomáhať zamestnávateľom a oslobodili ich od ich povinnosti prispievať na naše spoločné dôchodky a zdravotníctvo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedným z dôvodov, pre zavedenie superhrubej mzdy bolo vraj vysoké odvodové zaťaženie slovenských zamestnávateľov a podpora politiky zamestnanosti. Podľa OECD je pritom % odvodov platených slovenskými zamestnávateľmi adekvátne priemeru krajín EÚ a v rámci krajín OECD je základ, z ktorého zamestnávatelia platia odvody druhý najnižší. Menej má iba Mexiko.

Vážení, otvorte si oči. Sú zamestnávatelia vo Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, Švédsku či Švajčiarsku taký hlúpi, že tam poistné za zamestnancov odvádzajú? Alebo len u nás máme hlúpych politikov, ktorí im dovolia ho neodvádzať?

Treba však zároveň povedať, že celkový pomer daňovo odvodového zaťaženia k HDP má Slovensko v súčasnosti jeden z najnižších spomedzi krajín EÚ i OECD a to menej ako 29%. Takže daňovo odvodové zaťaženie by sme mali naopak zvyšovať, pretože je nízke. Nie však v prospech zamestnávateľov a v neprospech zamestnancov. Naši vládni koaličníci úplne nezmyselne v rámci zavedenia superhrubej mzdy rušia! tzv. milionársku daň, ktorú platili tí, ktorých ročný príjem presiahol 17 300 €. Takisto rušia aj zamestnanecké prémie. Na ňu mali nárok zamestnanci, ktorí vlani zarobili minimálne 6-násobok minimálnej mzdy a maximálne jej 12-násobok a jej maximálna výška je 181 €.

SkryťVypnúť reklamu

Takže suma sumárum viac ako dvojnásobne narastie daňovo odvodové zaťaženie zamestnancov a budeme si pritom platiť sociálne a zdravotné poistenie z už zdaneného základu. Zamestnávatelia na Slovensku nie sú ochotní solidárne participovať. Všetko má ťahať zamestnanec. Nebudeme na Slovensku od budúceho roku radšej pracovať za ubytovanie a stravu?

Za úplne najhoršie pritom považujem fakt, že príde k výpadku financií v najviac podvyživených rezortoch sociálnych vecí a zdravotníctva. Superhrubá mzda môže priniesť scenár, že pri drastickom znížení peňazí v dôchodkovom a zdravotnom pilieri príde k úprave dávok, predovšetkým dôchodkov, smerom nadol. To môže najmä starodôchodcov úplne zlikvidovať. Tieto prostriedky sa cez daň z príjmov FO budú kumulovať na ministerstve financií. A to ich potom bude rozdeľovať podľa svojich priorít. Pripomínam, že politických. Veď si len zoberme priority tejto vlády na budúci rok:

SkryťVypnúť reklamu
  • na podporu športu SDKÚ rezort

  • na financovanie regionálnych a vysokých škôl SDKÚ rezort

  • na vedu a techniku SDKÚ rezort

  • na výstavbu diaľnic, ciest a železničnej infraštruktúry KDH rezort

  • na oddlženie zdravotníctva KDH rezort

  • viac pôjde na väzňov, lebo vzrastá počet uväznených, a na súdnictvo SDKÚ rezort

  • viac na činnosť SIS, činnosť rozviedky a kontrarozviedky SDKÚ

  • viac na rozvoj cestovného ruchu KDH rezort

Dopad superhrubej mzdy na verejné financie, sociálne, zdravotné poistné a daň z príjmov FO:

Vplyv na:

2012

2013

2014

Sociálne poistenie v mil. Eur

- 1 399,8

-1 462,4

- 1 583,9

Zdravotné poistenie v mil. Eur

- 238,1

- 266,4

- 280,4

Daň z príjmov FO v mil. Eur

1 578,0

1 699,1

1 815,8

Spolu v mil. Eur

- 59,9

-29,7

- 48,5

Martin Halás

Martin Halás

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  43x

Pracujem v Inštitúte pre výskum sociálno ekonomických rizík a alternatív. Venujem sa najmä sociálnej problematike, zamestnanosti, sociálnym službám, dôchodkovému systému a chudobe seniorov a zdravotne ťažko postihnutých. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu