
Ešte v auguste tohto roku zomrelo v Domove sociálnych služieb na Opatovskej ceste v Košiciach mladé, iba 19 ročné dievča. Prípad prevzala polícia. Špekuluje sa nad tým či sa jej niekto „dopomohol" alebo si ublížila sama. Faktom zostáva, že na základe jej postihnutia mala mať 24 hodinový dozor.
http://krimi.cas.sk/clanok/204946/ubila-sa-mentalne-postihnuta-dominika-19-na-smrt-sama.html
Musím však povedať, že toto je iba špička ľadovca. Nie je to totiž ani prvý prípad. V Domove sociálnych služieb v Spišskom Podhradí umreli v sobotu traja muži, s veľkou pravdepodobnosťou ako následok „stravy" ktorú im v DSS poskytli:
http://www.aktuality.sk/clanok/144960/klienti-domova-zomreli-na-zlyhanie-srdca-a-zadusenie/
Pripomínam tiež, že v podobnom zariadení v Hroncovciach zomrelo v priebehu 3 rokov 111 seniorov. Ako sa mohlo stať, že umierajú ľudia a ministerstvo práce nekoná?
Vyzerá to, že na Slovensku úplne absentuje kontrola a dohľad domovov sociálnych služieb. Pýtam sa, ako sa vykonáva dohľad podľa §98 MPSVaR pri poskytovaní sociálnej služby a spôsobe jej vykonávania najmä z pohľadu dodržiavania základných ľudských práv a slobôd? Spolupracuje pritom MPSVaR s Ministerstvom zdravotníctva a s Úradom pre dohľad nad zdravotnou strarostlivosťou? Asi nie.
Na Slovensku je totiž starostlivosť v domovoch sociálnych služieb najmä dobrý biznis. Pre poskytovateľov. A zaviedla ho ešte ako ministerka pani Radičová. Seniori a zdravotne ťažko postihnutí sú iba tovar. A na ich dožitie v domovoch sociálnych služieb idú nielen ich nízke dôchodky. Prispievať musia finančne aj príbuzní a štát.
Vráťme sa však k prípadu v Košiciach, kde zomrela 19 ročná Dominika. Podľa popisu riaditeľa DSS ide o zariadenie, v ktorom sú zmysle zákona o sociálnych službách č.448/ 2008 umiestnení prijímatelia s najťažším zdravotným postihnutím. Znamená to priemerný rozsah odkázanosti viac ako 12 hodín denne. Vtedy je prijímateľ odkázaný na nepretržitý dohľad pri väčšine činností. To bol aj prípad 19 ročnej Dominiky.
Pýtam sa preto:
Pri zomretom dievčati bol chlapec so zakrvavenou košeľou.
Ako bol teda zabezpečený nepretržitý dohľad u Dominiky, ktorá bola úplne odkázaná na pomoc inej fyzickej osoby?
Kto zabezpečoval priebežnú kontrolu a monitorovanie situácie na úseku?
V prípade, že bola zdravotná sestra na inom úseku, ako bol pri monitorovaní situácie zabezpečený prenos informácií na úseku opatrovateľkou smerom k zdravotnej sestre, keď došlo k akútnemu ohrozeniu života a zdravia prijímateľa soc. služby na danom úseku?
Ako je možné, že bol pri nej ďalší pacient a nie opatrovateľka?
V prípade, že bol priamo ohrozený život alebo zdravie prijímateľa sociálnej služby alebo iných fyzických osôb, mohli byť použité prostriedky obmedzenia.
Boli v minulosti v registri obmedzení uvedené prostriedky netelesného a telesného obmedzenia?
Nemala byť Dominika umiestnená v miestnosti, ktorá je určená na bezpečný pobyt?
Priveľa otázok, žiadna odpoveď. Najmä žiadna z ministerstva, ktoré má vykonávať dohľad a kontrolu! Predchádzalo by sa tak takýmto smutným udalostiam v budúcnosti.