Dajme jadru červenú

Bude náročné nabúrať všeobecné presvedčenie verejnosti, dlhé roky masírované jadrovou loby, o výhodnosti budovania atómových elektrární. Ale za pokus to stojí, takže poďme nato:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (117)

Mýtus 1: Energia z jadra je lacná

Obrázok je lepší než tisíc slov, preto si jedným pomôžem:

Samozrejme, na internete sa dajú nájsť rôzne iné prepočty, ale toľko významných inštitúcií v jednom grafe asi nenájdete - ale skúste, rád sa poučím. Väčšina prepočtov, ktoré nám podsúvajú rôzne projadrové inštitúty totiž nepočítajú s vyraďovacími nákladmi elektrárne a ani cenou za likvidáciu odpadu - o tom viac nižšie.

Nejdem tvrdiť, že viem koľko teda atómová energia stojí, veď vidíte sami ako sa v názoroch rozchádzajú renomované inštitúcie. Faktom však je, že ŽIADNA z nich netvrdí, že jadro je lacnejšie oproti elektrine z fosílnych palív.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budete oponovať, že je na druhú stranu neporovnateľne ekologickejšie? Tak teda poďme na tento mýtus:

Mýtus 2: Energia z jadra je ekologická

Je krásne ako sa mierumilovne z jadrových elektrární vznáša k oblohe iba neškodná vodná para, oproti mračnám hustého dymu elekrární na fosilné palivá. Nie vždy je však ekologický problém priamo na očiach. Ale keďže mne veriť nemusíte, pomôžem si aj teraz - pre zmenu citátom:

Several methods have been suggested for final disposal of high-level waste, including deep burial in stable geological structures, transmutation, and removal to space. So far, none of these methods have been implemented. Recognizing that long-term management options may require significant time to be achieved, interim storage is currently used. (Storage and Disposal Options - World Nuclear Association http://www.world-nuclear.org/info/inf04ap2.html)

SkryťVypnúť reklamu

Pre menej jazykovo zdatných: zatiaľ neexistuje, a to zopakujem, NEEXISTUJE spôsob ako nakladať s jadrovým odpadom, čo je mimochodom, to najväčšie svinstvo aké človek kedy vyrobil. Spomenuté „potenciálne" riešenia sú tak drahé a zároveň tak šialene zlé, že sa divím vedcom, ktorí sa ich snažia realizovať. Snáď jedine „transmutation", teda zmena jadrového odpadu na niečo menej hrozivé, by mohlo byť riešením. Vývoj v tomto smere zatiaľ pokročil len k tomu, že z uránového vyhoretého paliva vieme vyrobiť plutóniové palivo, odpad z ktorého je rovnaké, ak nie väčšie svinstvo než z uránu (kto podrobne sledoval vývoj vo fukušime tak mohol postrehnúť, že aj stoickí japonci začali byť oveľa nervóznejší keď zistili, že majú okrem uránových reaktorov problém aj v reaktore na MOX, teda palivo s oxidmi plutónia).

SkryťVypnúť reklamu

K skladovaniu v lokalitách ktoré budú geologicky stabilné milión rokov (potrebný čas na skladovanie jadrového odpadu) snáď ani nie je nutné nič hovoriť. Zato vystrelovať odpad do vesmíru sa môže zdať v pohode - veď vesmír je veľký... Ale potom si predstavte zlyhanie techniky, ktoré už nejednu družicu nechalo bezcieľne lietať na obežnej dráhe, alebo zhorieť v atmosfére - nemôže sa to isté stať s kontajnerom jadrového odpadu?

Proste energia, ktorá produkuje odpad, ktorý nevieme zvládnuť (nehovoriac o rizikách pri prevádzke) nemôže byť označovaná za ekologickú.

Mýtus 3: Energia z jadra je jediná možná

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší populárny mýtus je ten, že nemáme inú možnosť ako vyrábať elektrinu. Nuž, opäť nechám prehovoriť čísla:

Vykašlime sa na teoretický potenciál, to je aj podľa mňa neskutočne prehnané číslo. Ale máme technický potenciál vyrábať 4 a pol násobok spotreby energie sveta z obnoviteľných zdrojov. Nechajme kľudne doslúžiť aktuálne zdroje (či už sú na fosílne palivá alebo jadrové), ale nahrádzajme ich obnoviteľnými zdrojmi. Pri takomto potenciály nech mi nikto nehovorí, že sa to nedá!

Čo dodať?

Jadrová energia NIE je lacná, NIE je ekologická a NIE je jedinou alternatívou. Je však veľmi jednoduchou cestou. Vyhovuje presne tým nezodpovedným jedincom, ktorí chcú vysoko toxický odpad zakopávať do zeme alebo vystrelovať do vesmíru, tým jedincom, ktorí hovoria, že sa pri prevádzke nič nemôže stať, lebo predsa naša technika je dokonalejšia než je príroda ... jednoducho všetkým tým, ktorí hľadajú rýchle riešenie podľa možnosti bez toho aby sa museli nad niečím zamýšľať.

Ja sa ale nad budúcnosťou svojou a svojich detí zamýšľať chcem, a chcem aby to robila aj naša vláda. Chcem aby:

1. znižovala energetickú náročnosť nášho hospodárstva (potrebujeme 4x viac energie na každé euro nášho HDP než je priemer EÚ)

2. zrušila výstavbu novej jadrovej elektrárne (a investovala plánovaných 6 miliárd Eur radšej do výskumu efektívnejších obnoviteľných zdrojov)

3. presadzovala znižovanie závislosti SR na jadrovej energii

A prídem im to povedať v stredu, 13.apríla, o 10tej pred úrad vlády. Príďte tiež.

http://www.facebook.com/event.php?eid=216750091672753

Martin Halás

Martin Halás

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  43x

Pracujem v Inštitúte pre výskum sociálno ekonomických rizík a alternatív. Venujem sa najmä sociálnej problematike, zamestnanosti, sociálnym službám, dôchodkovému systému a chudobe seniorov a zdravotne ťažko postihnutých. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu