Ako na rezervu

V tomto článku sa však pozrieme na možnosti, kde držať finančnú rezervu výhodnejšie ako na bežných účtoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vzhľadom na vysokú infláciu určite dáva zmysel to s finančnou rezervou nejako nepreháňať. Pracujme teda s verziou, že máme odložené financie vo veľkosti dvoch mesačných výplat, ktoré chceme držať v relatívne likvidnej forme.

V prípade, že chceme mať k peniazom prístup ihneď, do úvahy prichádzajú rôzne sporiace účty. Za predpokladu, že sa pozeráme na účty bez poplatku (priameho či nepriameho), dlhodobo najlepšie vychádza produkt Prvej stavebnej sporiteľne Lišiak. Jeho výhodou je fixovanie minimálneho úroku v čase otvorenia, teda klient má garanciu, že úrok neklesne pod číslo, ktoré bolo aktuálne v čase podpisu zmluvy. V čase písania tohto článku má úrok hodnotu 0,3% p.a. Skvelé na tomto produkte sú nulové vstupné aj výstupné poplatky a okamžitá dostupnosť prostriedkov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trochu z inej kategórie je sporiaci účet Syslenie 365 banky, ktorý som spomínal v článku o bežných účtoch. Preto len v krátkosti, ide o sporenie cez zaokrúhľovanie transakcií na platobnej karte alebo bezcentového zostatku. Úrok je pekných 3,65% p.a., nevýhodou však je nemožnosť priameho vkladu peňazí na tento účet.

Ak chceme dosiahnuť zaujímavejšie zhodnotenie, budeme sa musieť porozhliadnuť mimo priestoru sporiacich účtov a pozrieť sa na dynamickejšie alternatívy. Mimoriadne zaujímavým relatívne novým produktom je Inteligentná peňaženka spoločnosti Finax. Tento produkt tvorí konzervatívne vyskladané ETF portfólio s cielením na nízku volatilitu. Výnos je cielený na 2 - 3% p.a., ročná volatilita 3,7%, poplatok je 0,5 % z portfólia ročne a výhodou ETF je oslobodenie od dane po 1 roku. Dostupnosť výberu peňazí je 1 týždeň.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšou populárnou možnosťou na Slovensku sú realitné fondy. Pri nich je však potrebné si ujasniť schému poplatkov, ktoré môžu výrazne znížiť zisk. Do úvahy prichádza Realitný fond 365 Invest, IAD Prvý realitný fond, IAD Korunový realitný fond. Všetky tri produkty spája vysoké zaťaženie poplatkov a na rozdiel od ETF pri nich nie je možné oslobodenie od dane. V prípade oboch IAD fondov je výhodou bezplatná okamžitá možnosť výberu prostriedkov. V prípade Realitného fondu 365 je výber možný bez poplatku až po 2 rokoch. Podrobné porovnanie všetkých produktov uvádzam v tabuľke.

Produkt

Priemerný výnos p.a.

Poplatok za správu + depozitárovi (ročne)

Vstupný poplatok

Výstupný poplatok

Daň

PSS Lišiak

0,3 %

0 %

0 %

0 %

19 %

365 Banka Syslenie

3,65 %

0 %

0 %

0 %

19 %

Finax Int. pen.

2-3 % (odhad)

0,5 %

0 %

0 %

0 % (po 1 roku)

Realitný fond 365 Invest

2,72 % (priemer za 3 roky)

1,65% + 0,15%

max 1,5 % z aktuálnej ceny podielového listu

1 % z aktuálnej ceny podielového listu, po 2 rokoch 0 %

19 %

Prvý realitný fond IAD

3,52 % (priemer za 3 roky)

1,8 % + 0,192 % + výkonnostný 10%

3 %, zľava nad 16 596,93 EUR

0 %

19 %

Korunový realitný fond IAD

3,96 % (priemer za 3 roky)

0,18 % + 0,02 % + výkonnostný 10%

3 %, zľava nad 16 596,93 EUR

0 %

19 %

Napriek nespornej zaujímavosti realitných fondov ma odradzujú od týchto produktov vysoké poplatky. Preto by som odporučil na účel vytvárania finančnej rezervy produkty PSS Lišiak a Finax Inteligentná peňaženka, ktoré poskytujú podľa môjho názoru dobrý pomyselný pomer cena/výkon.

Skryť Vypnúť reklamu

Želám veľa úspechov v sporení a investovaní a hlavne veľa zdravia !

Martin Horanský

Martin Horanský

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Vášnivý investor a bádateľ nových finančných možností. Rád skúmam slovenskú i zahraničnú ekonomickú situáciu a finančné inštitúcie. IG: @m.horansky Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu