Ako na zlato – peniaze pre neveriach (recenzia knihy)

Písmo: A- | A+

“Soľ stále nie je nad doláre alebo eurá a draci nestrážia truhlicu štátnych dlhopisov.” Píše slovenský ekonóm Juraj Karpiš vo svojej novej knihe Ako na zlato – peniaze pre neveriacich.

Dnes by som vám túto mimoriadne zaujímavú knižku rád predstavil.

Juraja Karpiša sledujem od momentu, kedy som mal možnosť vidieť ho naživo prednášať na tému ekonomickej a finančnej krízy 2008-2009. Očakával som povinnú jazdu, nudného technokrata, ktorý na nás vysype hromadu čísel a grafov a ja ako ne-ekonóm budem mať čo robiť, aby som vôbec niečo pochopil. Namiesto toho prišiel energický mladý človek s perfektnou prezentáciou, príkladmi zo života a tak pútavým podaním, že som celú prednášku nasával každé jedno slovo. Juraj Karpiš pôsobí v ekonomickom inštitúte INESS, vydáva vlastný newsletter Zlé peniaze, dobrý život a už má za sebou aj prvú knihu s názvom Zlé peniaze.

Ako na zlato - Peniaze pre neveriach
Ako na zlato - Peniaze pre neveriach (zdroj: Panta Rhei)

Ale poďme sa pozrieť, čo nájdeme v jeho novej knihe. V úvode autor varuje pred najčastejšími chybami investorov do zlata. Ďalej sa dočítame, aká môže byť funkcia zlata v portfóliu investora, a prečo je dobrý nápad ho doň zahrnúť. Pre mnohých čitateľov bude táto časť fascinujúci exkurz do histórie a v krátkosti sa dozvedia aj o zlatej kotve amerického dolára a histórii dnešného finančného systému. Autor sa tiež pristaví pri dnešných fiat menách a nezabudne pripomenúť znehodnocovanie peňazí centrálnymi bankami – jeho obľúbený pojem „zlé peniaze“.

Autor sa snaží uviesť pojmy na pravú mieru a upozorňuje na mylné očakávania niektorých investorov, ktorí od zlata očakávajú báječné zhodnotenie a berú ho ako nástroj na rýchle zbohatnutie. Táto časť knihy sa dá vystihnúť vetou – do zlata sa neinvestuje, do zlata sa sporí. Autor zdôrazňuje peňažnú funkciu zlata a zreálňuje očakávania čitateľa.

V ďalšej časti sa autor venuje otázke, koľko zlata je vhodné vlastniť. Podľa neho na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď a sú rôzne metriky, ako sa dostať k správnemu číslu. Podľa autora je to veľmi individuálna záležitosť a toto číslo sa pohybuje v rozmedzí 2 až 40 % portfólia. Za mimoriadne zaujímavé považujem čítanie o zlatých rezervách rôznych centrálnych bánk. 

V nasledujúcich kapitolách autor objasňuje aké formy investovania do zlata existujú a podľa čoho si zvoliť tú správnu pre konkrétnu potrebu investora. Dočítame sa o papierovom zlate vo forme futurít, ETF, ETC, nealokovaného zlata, pohľadavkach odvodených od zlata verejne neobchodovatelných subjektov, či akcií ťažiarov zlata. Ďalej sa dočítame o fyzickom zlate, ktoré môže mať formu zlatkov, ingol, tehiel, zlatých investičných mincí a šperkov. Táto časť knihy je pre investora mimoriadne užitočná a je určite dobré sa k nej niekedy vrátiť.

Autor nevynecháva ani problematiku úschovy a zabezpečenia zlata (čo sa týka fyzickej formy). V tejto časti knihy bude určite pre mnohých čitateľov šokujúci historický precedens zo Spojených štátov, kde prezident rozhodol o otvorení trezorov a štát prinútil obyvateľstvo predať mu všetko fyzické zlato hlboko pod cenu.

Túto knihu by som chcel odporučiť skutočne úplne každému. Číta sa ľahko a rýchlo a je naplnená dôležitými a hodnotnými informáciami.

Na záver pridávam môj osobný tip na predajcu so zlatom a striebrom. Ide o českú spoločnosť Silverum, ktorá prevádzkuje e-shop silverum.cz. Mňa veľmi zaujala možnosť sporiaceho programu do zlata a striebra, ktorý umožňuje nákup zlata a striebra pri využití priemerovania ceny (dollar cost averaging). Každý mesiac si sporiteľ pošle zhodnú finančnú čiastku a keď nasporí dostatočné množstvo, nakúpi sa mu želaná investičná minca. Túto mincu dostane vo vopred určenom mesiaci, kedy Silverum robí rozvoz pre viacerých sporiteľov (vďaka tomu je možné doručenie zdarma).

Tak ako, prenesiete aj vy časť svojich úspor do zlata?

Skryť Zatvoriť reklamu