Investovanie do ETF fondov vo vlastnej réžii

V tomto článku by som sa rád pozrel na možnosti investovania do ETF fondov a akcií vo vlastnej réžii (cez brokerov)

Investovanie do ETF fondov vo vlastnej réžii
burza (Zdroj: Shutterstock)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V minulosti som na tomto blogu napísal článok o roboporadcoch a ETF fondoch. Tentokrát sa ale pozrieme na možnosť zaujímavú pre aktívnejší typ investora. Budeme hovoriť len o brokeroch, kde si klient môže sám vyberať a nakupovať ETF a akcie.

Interactive Brokers je asi najväčší broker ľahko dostupný pre slovenský trh. Poskytuje obrovský výber akcií a ETF fondov a pri správnom nastavení konta je skvelou voľbou. Disponuje aj samostatnou platformou - desktopovou aplikáciou, ktorá je príjemnejšia ako webové rozhranie. Ovládanie je náročnejšie pre množstvo volieb, ale dá sa na to rýchlo zvyknúť. Poteší aj mobilná aplikácia, aj keď túto odporúčam len na pasívne operácie. Mimoriadne dôležitá zlatá rada - určite si nastavte poplatky na TIERED (prednastavené bude FIXED, to treba zmeniť, pre bežných klientov nevýhodné). Veľmi odporúčam aj tieto návody od BlueNumbers. Na prácu s týmto brokerom je nutné ovládať anglický jazyk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalší známy broker v slovenskom prostredí je Lynx. Pri ňom je dôležité vedieť, že ide o tzv. "introducing brokera" pre Interactive Brokers. Znamená to, že ide o nepriamy prístup k platforme IB, len s inou poplatkovou štruktúrou. Oproti IB je jeho hlavnou výhodou z môjho pohľadu slovenské jazykové prostredie a podpora. Cenou za to sú ale vyššie poplatky a aj vysoký minimálny vklad 3000 EUR. Tiež treba oceniť pekné vzdelávacie materiály a zaujímavý mailing list.

Broker DeGiro v minulosti bol dostupný aj pre slovenských klientov, v istom momente však zakázal otváranie účtov pre slovenských klientov (a tým existujúcim skomplikoval život tak, že nemá zmysel ho ďalej používať).

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská sporiteľňa poskytuje veľmi slušný výber ETF fondov a akcií, ktorý je dostupný pre každého držiteľa bežného účtu. Tu treba poznamenať, že v prípade, že takýto účet nemáte zriadený, musíte počítať s mesačným poplatkom (obvykle 6 EUR). Nákup týchto inštrumentov sa dá zrealizovať v mobilnej aplikácií George. Zoznam dostupných akcií a ETF je prehľadne zobrazený na webstránke.

Zaujímavou možnosťou je Európske investičné centrum. Jeho špecifikom je, že je možné otvoriť u nich účet výhradne cez tretiu stranu, tzv. poradcu (tých existuje mnoho). Na výber majú 7 typov účtov, ale pre retailového investora je najvýhodnejší účet typu 2 - "Cieľový účet". Pri tomto účte sa nastavuje cieľová suma, z ktorej sa vyráta vstupný poplatok poradcovi (maximálne 5 %). K tomu ešte prichádza poplatok za transakciu nákupu ETF, ktorý je 0,3%.

SkryťVypnúť reklamu

Poľský broker X-Trade Brokers pôsobí už dlho na českom aj slovenskom trhu a je to spoľahlivá spoločnosť. Poskytuje široký výber inštrumentov, v našom článku nás však zaujímajú ETF a akcie. Veľkou výhodou je 0% poplatok za ich nákup. Dôležité je, že v prípade akcií ide o naozajstné akcie na burze, nie CFD deriváty (aj keď ponúkajú aj tie).

Trading212 je broker, ktorý podobne ako Lynx využíva platformu InteractiveBrokers s tým rozdielom, že IB nepozná klientov Trading212. Otázniky vzbudzuje ich obchodný model, kde majú nižšie poplatky ako IB, pritom však obchodujú na IB. Pri tomto by som rovno skončil s odporúčaním sa tomuto brokeru vyhnúť. Podrobnosti sa môžete dočítať vo výbornej analýze BlueNumbers.

SkryťVypnúť reklamu

FIO je spoľahlivá banka známa svojim bežným účtom zadarmo. Poskytuje široký výber akcií, ETF aj derivátov. Jej nevýhodou sú drahšie poplatky. Špecifickou výhodou je možnosť kúpiť si americkú verziu ETF, teda nie verziu pre európskeho spotrebiteľa UCITS (pozmenené pôvodné ETF kvôli regulácií EÚ ESMA), ako je to pri iných brokeroch.

Z tohto porovnania pre mňa najlepšie vychádzajú InteractiveBrokers, Slovenská sporiteľňa, EIC a X-Trade Brokers. Vzhľadom na moje potreby mi najviac vyhovuje InteractiveBrokers. Určite však neurobíte chybu, ak si vyberiete akéhokoľvek zo štyroch menovaných.

Broker

inštrumenty

poplatky

regulátor, komenzačná schéma

InteractiveBrokers

ETF, akcie

US akcie/ETF min 0.35 USD, max 1% z objemu tx

EU akcie/ETF max(0.05 % z objemu; 1,25 EUR)

platí v prípade TIERED scheme

stedná Európa - Maďarská národná banka

DeGiro

ETF, akcie

nedostupné pre SK

-

Slovenská sporiteľňa

ETF, akcie

ETF - svet okrem UK - 1% z objemu tx, min 1 EUR; UK - 1.5 % z objemu tx, min 30 EUR

správa - 0.6% ročne

akcie - svet okrem zóny D 1 % z objemu tx, min 10 EUR; zóna D - 1.5% z objemu tx, min 30

správa - 0.4% ročne

správa pre SK akcie - 0.2% ročne

NBS

EIC

podielové fondy, ETF

ETF - od 0,3% za transakciu -> poplatok poradcovi (max 5% z cieľovej sumy)

NBS

X-Trade Brokers

ETF, (klasické) akcie, akcie CFD, komodity CFD, indexy CFD, forex CFD, kryptomeny CFD

ETF, akcie - 0%, pri kumulatívnom súčte mesačných transakcií do 100 000 EUR

NBS

Trading212

akcie

radšej sa vyhnúť

FCA/FSC/CySEC - pre EÚ CySEC

FIO

akcie, ETF, deriváty

ETF, akcie na US trhu - 7,95 USD za transakciu do 100ks

ETF, akcie na EU trhu - 9,95 EUR min (0,15% z objemu)

NBS

Aktualizácia 19.10.2022: doplnená informácia o non-UCITS pi FIO

Martin Horanský

Martin Horanský

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  45x

Vášnivý investor a bádateľ nových finančných možností. Rád skúmam slovenskú i zahraničnú ekonomickú situáciu a finančné inštitúcie. IG: @m.horansky Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu